Гласуване №14
ЗИД на Закона за електронното управление - първо четене
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Благодаря господин Димитров.
Вносителят желае ли да вземе думата? Не.
За изказвания? Заповядайте, господин Костов.
ИВАН КОСТОВ (СК): Уважаема госпожо председател, вземам думата да кажа, че четвърта, пета и шеста точка са актове, с които Народното събрание овластява министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Редно е при обсъждането и изобщо при извършването на този акт министърът да бъде тук в залата на Народното събрание, защото се получава едно изпразване от съдържание на акта на Народното събрание или поне олекват актовете на Народното събрание, които на практика възлагат на министъра големи и сериозни надежда. Всички тези неща в становището на комисиите, предложенията на вносителите трябва да се чуят от министъра, когато получава на практика тази задача. Защото той я получава от Народното събрание. Министерският съвет предлага ние да направим това нещо, а ние го правим тук и му възлагаме тези функции. Напълно основателно редно е така да бъде, подкрепяме тези актове, но е добре той да бъде тук, за да чуе и становищата на комисиите. Те са гласувани единодушно, трябва да разбера от тези единодушни гласувания, че се възлагат и сериозни надежди и големи очаквания тази работа, която беше замряла, беше оставена практически без сериозно управление, да получи един силен тласък.
Аз правя това изказване, за да обърна внимание на групата на ГЕРБ, че е редно при такива актове министрите да бъдат тук в залата на Народното събрание. Вярно е, че в предишното Народно събрание министрите не идваха в залата, но в по-предишните имаше практика, когато се обсъжда въпрос, особено от такова естество, министърът да е тук и евентуално да вземе отношение към водените дебати. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря, господин Костов.
Желаещи за реплики? Няма.
Други народни представители, които искат да вземат отношение към обсъждания законопроект? Няма.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за електронното управление.
Гласували 121 народни представители: за 121, против и въздържали се няма.
Законопроектът е приет единодушно.
Преминаваме към следващата точка:
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПОЩЕНСКИТЕ УСЛУГИ, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 11 СЕПТЕМВРИ 2009 Г.
Законопроектът е обсъден на заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения.
Моля председателя на комисията господин Вълков да представи доклада.
ДОКЛАДЧИК ИВАН ВЪЛКОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, представям на вашето внимание доклад на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 902-01-19, внесен от Министерския съвет на 11 септември 2009 г.
„На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 17 септември 2009 г., бе разгледан и обсъден Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги, № 902-01-19, вне