Гласуване №13
Решение за вземане на акт от Препоръка № 200 на Международната организация на труда относно ХИВ/СПИН, приета на 99-тата сесия на Международната конференция на труда на 17.06.2010г. в Женева
1. Контекст от стенограмата
Каква е целта на процедурата? Тя е да даде възможност за по-пълна информация на обществото. Да привлече вниманието на всички институции – власт, неправителствени и правителствени организации, работодатели и синдикати, върху проблема със СПИН-а и да обедини усилията на всички тези институции в помощ на хората, страдащи от това заболяване. Тези лица не трябва да бъдат дискриминирани. На тях трябва да им бъде предоставена възможност да работят, да се лекуват, да бъдат интегрирани в обществото.
България има сключено Споразумение между Министерството на здравеопазването и Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария и от 2004 г. у нас се работи по Програма „Превенция и лечение на СПИН”. В тази програма са включени над 650 консултанти и сътрудници. Благодарение на дейността по тази програма напоследък са открити повече от случаите със зараза от СПИН.
До края на 2010 г. в България са регистрирани 1272 лица – вирусоносители и заболели от СПИН. Само новите за 2010 г. са 162 лица. Повечето от тях са мъже, по-малко – жени. Голяма част от тези новооткрити лица се дължи на работата по тази програма. Тя ще продължи да съществува и развива дейност до 2015 г.
При анализ на резултатите от вирусоносителите прави впечатление, че около 49% са млади хора, които учат и работят. Затова съм удовлетворена от факта, че в тази препоръка се акцентира върху, цитирам дословно: „Мерките за справяне с ХИВ и СПИН в света на труда трябва да бъдат част от националните политики и програми за развитие, включително тези, свързани с труда, образованието, социалната защита, здравеопазването и защита на работниците с професии, които в голяма степен са изложени на риск от предаването на ХИВ”. Знаете, че хората, работещи в здравеопазването, са силно рискова група.
Убедена съм, че с консенсус ще приемем решението за вземане на акт от Препоръка № 200 на Международната организация на труда относно ХИВ/СПИН. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря, доц. Алексиева.
Реплики? Няма. Други народни представители? Няма желаещи.
Преди да подложа на гласуване, следва да прочета проекта за решение.
„Проект
РЕШЕНИЕ
за вземане на акт от Препоръка № 200 на Международната организация на труда относно ХИВ/СПИН, приета на 99-ата сесия на Международната конференция на труда на 17 юни 2010 г. в Женева
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 19, ал. 6, буква „б” от Устава на Международната организация на труда
РЕШИ:
Взема акт от Препоръка № 200 на Международната организация на труда относно ХИВ/СПИН, приета на 99-ата сесия на Международната конференция на труда на 17 юни 2010 г. в Женева.”
Моля, гласувайте.
Гласували 87 народни представители: за 87, против и въздържали се няма.
Предложението е прието единодушно.
Заповядайте за процедура, госпожо Танева.
ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Правя процедурно предложение – точка шеста от дневния ред да стане точка трета, а точки трета, четвърта и пета да бъдат следващите точки – четвърта, пета и шеста, поради командировка на част от вносителите на единия от законопроектите, които подлежат на разглеждане, и невъзможността да останат следобед в залата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: За обратно процедурно предложение – заповядайте, госпожо Михайлова.
ИСКРА МИХАЙЛОВА (ДПС): Благодаря, госпожо председател.
Правя обратно процедурно предложение. Тъй като всички вносители по точка трета от първоначално одобрената от Народното събрание програма са в момента тук, а законопроектът е от сериозно значение, аз също не мога да разчитам, че вносителите ще могат да участват в по-късни заседания, при положение че правим