Гласуване №5
Решение за осъждане на геноцида над българите в Османската империя 1396г. - 1913 г., - процедура Ч.Казак-отлагане на
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Обратно становище – господин Сидеров.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (Атака): Обратното становище, което изразявам, е да не се кани чиновник от Външно министерство, защото – прочетете Конституцията – най-висшият орган на властта в България е Народното събрание. Не може директор на дирекция от Външно министерство да идва и да обяснява какво да гласуваме. Ние гласуваме по съвест, господин Казак! Гласуваме по съвест и по това се разбира кой за кого работи. Затова когато сме казвали, че ДПС не е българска партия, а обслужва чужди интереси, ето, сега го доказвате. Вие всъщност искате да оправдаете геноцида над българите, когато казвате думата „недопустимо”. Кое е недопустимо? Да бъдат избивани православни християни?!
Господин Цонев, нали сте в Православната интерпарламентарна асамблея? Как се отнасяте към избиването на православни християни? Допустимо или недопустимо е? Хайде, помислете си малко, останете насаме със съвестта си, ако искате – в тоалетната, някъде на затворено, и пак се върнете, да видим дали ще предлагате такива несъстоятелни неща.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение от господин Четин Казак за отлагане на разискванията – чл. 45, ал. 2, т. 4 от правилника.
Гласували 137 народни представители: за 37, против 65, въздържали се 35.
Предложението не е прието.
Продължаваме с разискванията по обсъждания Проект за решение.
Има ли желаещи народни представители да вземат отношение?
Заповядайте, господин Пантев.
АНДРЕЙ ПАНТЕВ (КБ): Госпожо председател, народно представителство! Давам си ясна сметка и нямам никакви илюзии за евентуалната първосигнална рецепция, която може да предизвика това, което ще кажа, защото присъстваме на един уникален исторически прецедент, който е своеобразен укор към всичките предишни поколения, занимавали се и отдали се на строителството на съвременна България.
Как така парламентаристите Стефан Стамболов и Захари Стоянов, парламентаристите Петко Каравелов и Александър Малинов не са се сетили да изпълнят този дълг към българския народ с една такава страстна и яростна декларация?! Как бившите опълченци и четници не са подали прошение или молба, или проектодекларация, за да се премахне това дамгосано петно върху българск