Гласуване №48
ЗИД на Наказателния кодекс - първо четене - вносител Лъчезар Тошев
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на прегласуване Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, вх. № 002-01-12, внесен от Министерския съвет на 19 януари 2010 г.
Гласували 92 народни представители: за 74, против 6, въздържали се 12.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, вх. № 054-01-33, внесен от Мая Манолова и група народни представители на 16 април 2010 г., подкрепен от водещата Комисия по правни въпроси на първо гласуване. Такова е предложението на комисията и към народните представители.
Гласували 91 народни представители: за 70, против 1, въздържали се 20.
Предложението е прието, с жеста на господин Любен Корнезов.
Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, вх. № 002-01-34, внесен от Министерския съвет на 5 май 2010 г., подкрепен от водещата комисия с предложение да бъде подкрепен и от Народното събрание.
Гласували 90 народни представители: за 81, против 1, въздържали се 8.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, вх. № 002-01-97, внесен от Министерския съвет на 22 октомври 2010 г., подкрепен от комисията с предложение да бъде подкрепен на първо гласуване и от парламента.
Гласували 93 народни представители: за 83, против 1, въздържали се 9.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, вх. № 054-01-95, внесен от народния представител Лъчезар Тошев на 30 ноември 2010 г., като припомням, че Комисията по правни въпроси предлага на Народното събрание да не подкрепя законопроекта на първо гласуване.
Гласували 91 народни представители: за 10, против 41, въздържали се 40.
Предложението не е прието.
Заповядайте за процедурно предложение за прегласуване, господин Тошев.
ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ (СК): Благодаря Ви, госпожо председател.
Уважаеми колеги, предлагам да прегласуваме този законопроект. Той се отнася за хора, а не за животни – за престъпления срещу човечеството, за въвеждане на състави за престъпления срещу човечеството. Това е тема, за която е много странно мнозинството да гласува „против”.
Ние току-що приехме два закона, които защитават животните от жестокост. А да се въздържите при гласуването, когато става въпрос за престъпления срещу човечеството, това е много странно! В Комисията по правни въпроси имаше 4 гласа от БСП, от левицата, които се въздържаха по този закон, а гласуваха „за” другите два закона, които третират жестокост към животните. Може ли така?
Аз смятам, че не е редно да се отхвърля такова предложение. Нашият Наказателен кодекс има нужда от тези състави, които вече