Гласуване №5
Програма за работата на НС за 16 - 18 февруари 2011 г.-предложение В.Сидеров за нова точка в дневния ред - Решение за осъждане на геноцида над българите в Османската империя
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря Ви, господин Сидеров.
Подлагам на гласуване предложението за включване в дневния ред на презентираната декларация.
Гласували 111 народни представители: за 22, против 18, въздържали се 71.
Предложението не е прието.
Прегласуване – господин Сидеров.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (Атака): Дами и господа народни представители, аз разбирам притеснението или съображението на някои от гласувалите „въздържал се” да не би да си развалим отношенията с една съседна държава. Уверявам ви, че това, което предлагам, е изцяло в защита на българското национално достойнство. Това по никакъв начин не може да се отрази на отношенията – дипломатически и всякакви други, с която и да е друга държава, тъй като епохата, в която се намираме, е друга.
Това е един морален акт, с който ние всъщност даваме своята оценка като българи, защото, ако не беше този геноцид, днес българската нация може би щеше да наброява 60-70 милиона, щеше да бъде една от водещите по мащаб и по присъствие в Европа нация. Така че ние сме длъжни като българи да отчетем този факт, да го кажем ясно и като народно представителство да застанем зад него с позиция.
При