Гласуване №44
ЗИД на Закона за лечебните растения - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Искам да кажа, че основната цел на закона, е да съхраним лечебните растения като част от богатото биологично разнообразие, независимо дали някои видове се наричат лечебни, дали някои видове са плевели, бурени и т.н. Щом тези растения се ползват за билки, то и традициите трябва да бъдат запазени. По този начин се подкрепя и този бизнес, защото България като цяло много добре стои на световния пазар за билки. Затова е необходимо да се подпомага този бизнес, тъй като и хората, които реализират тази дейност, са от малцинствата, социално слаби. Мисля, че в тази посока законът променя доста неща.
Между първо и второ четене ние ще обсъждаме някои предложения на Асоциацията на билкарите и гъбарите, тъй като имахме две срещи с тях.
Законът определя няколко принципни изисквания.
На първо място, ресурсът трябва да се ползва устойчиво, тоест да може да се възстановява напълно след ползване; второ – ползването за стопански цели се извършва въз основа на позволително.
Третото, което също е много важно – ползването на ресурса за стопански цели е възмездно, тоест заплаща се такса.
Четвърто, лицата по веригата, участващи в бизнеса, трябва да се съобразяват с горните постановки.
Какви са проблемите като цяло пред този бизнес и пред органите, които контролират тази дейност? Чести нарушения по отношение получаването на позволителните и заплащането на такси, част от които биват откривани и санкционирани от контролните органи, в случая регионалните инспекции, които са по съответните области; друга, немалка част, остава неразкрита поради големия брой обекти, които трябва да бъдат проверявани; пренебрежително отношение към въведените порядки към администрацията, която следи за прилагането на закона; продължаващо с години демонстративно несъобразяване с изискванията, което се показва и сега, и се използва като аргумент, че законът не работи. Но законът се превръща в неработещ и формален, когато масово се нарушава и няма воля да бъде спазван и прилаган. В случая нарушенията се стимулират от хора, които диктуват условията и могат да осъществяват икономическа принуда. Ето защо целта на закона е подобряване на регулаторно-контролните механизми.
Мисля, че между първо и второ четене, при поредната среща, която ще проведем с Асоциацията на билкарите и гъбарите, ще изчистим тези проблеми, и оттук-нататък наистина ще имаме един добър закон.
Моля колегите от залата да го подкрепят. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Благодаря, господин Алексиев.
Реплики? Няма.
Други народни представители? Няма.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лечебните растения.
Гласували 81 народни представители: за 80, против няма, въздържали се 1.
Предложението е прието.
Продължаваме със:
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ТРУДОВ И ОСИГУРИТЕЛЕН СТАЖ ПО СЪДЕБЕН РЕД.
Водеща е Комисията по труда и социалната политика, която е представила доклад. Законопроектът е разпределен и на Комисията по правни въпроси. Постъпил е доклад и от Комисията по правните въпроси.
Първо ще чуем доклада на Комисията по труда и социалната политика.
Господин Стойнев, имате думата.
ДРАГОМИР СТОЙНЕВ (КБ): Благодаря Ви, госпожо председател.
Процедура – на основание чл. 39, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, предлагам да бъдат допуснати в залата следните лица: господин Емил Мирославов – директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” към Министерството на труда и социалната политика, и госпожа Снежана Малакова – юрисконсулт в Националния осигурителен институт.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на глас