Гласуване №7
ЗИД на Кодекса на труда - първо четене - вносител - Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова - процедура М.Манолова за прегласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.
Реплики? Няма.
Други изказвания? Няма.
Моля народните представители да влязат в залата, предстои гласуване!
Първо ще бъде подложен на гласуване законопроектът, внесен от колегите Миков, Стойнев и Масларова, а след това от колегите Найденова и Шайлекова.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда под № 154-01-1, внесен от народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова на 06.01.2011 г., който комисията не подкрепя.
Гласували 108 народни представители: за 28, против 71, въздържали се 9.
Законопроектът е отхвърлен.
Предложение за прегласуване – заповядайте, госпожо Манолова.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаеми колеги, нежеланието ви да слушате аргументи доведе до ситуацията, в която Конституционният съд отмени в голяма част промените, които направихте в Кодекса на труда. Нежеланието ви и сега да слушате аргументи може да доведе това мнозинство до абсурдната ситуация един и същи законопроект да бъде два пъти отменян от Конституционния съд. Такава опасност съществува предвид вашето намерение да включите платения годишен отпуск за 2010 г. към общия режим, който ще важи за всички платени отпуски оттук и занапред. Би било добре да проявите малко повече толерантност, повече разум и повече отговорност към българските граждани и малко повече грижа за авторитета на това Народно събрание – да подкрепите този законопроект, та в крайна сметка да бъдат изработени правила, които освен, че ще бъдат в полза на българските граждани, и да съответстват на Конституцията. Защото днешният дебат е един показател за това докъде води лошото законодателство, докъде води противоконституционното законодателство, докъде води законодателството на инат, което е отличителна черта на това Народно събрание. Докъде води законодателството, насочено срещу българските граждани в посока отнемане на техни права? Докъде води прилагането на двоен стандарт по отношение на същото законодателство? Защото нека не забравяме какво се случи след тези скандални промени. (Реплики и възгласи от ГЕРБ.)
За да направите една крачка напред, най-вече заради авторитета на това мнозинство, подкрепете този законопроект, за да може наистина с консенсус да бъдат изработени едни добри и конституционосъобразни правила.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Подлагам на повторно гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда под № 154-01-1, внесен от народните представители Михаил Миков, Драгомир Стойнев и Емилия Масларова на 6 януари 2011 г.
Гласували 116 народни представители: за 31, против 78, въздържали се 7.
Законопроектът е отхвърлен.
Подлагам на гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда под № 154-01-2, внесен от Светлана Найденова и Станка Шайлекова на 11 януари 2011 г.
Гласували 113 народни представители: за 97, против 3, въздържали се 13.
Законопроектът е приет на първо гласуване.
Отрицателен вот? Заповядайте, господин Радославов.
АЛЕКСАНДЪР РАДОСЛАВОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Бях обнадежден от словото на колегата ми Велчев, че ще има стремеж да се работи заедно в този парламент и заедно да правим добри закони. Не мога да разбера защо, дето се казва, при една първа проява на възможност да се приемат и двата законопроекта и действително да се направи нещо по-добро, пак продължаваме така механично по това, което беше в миналата сесия?! Затова просто гласувах против – не защото няма хубави неща в проекта, който ГЕРБ представя, а за да обясня, че лично аз имам желание да работим конструктивно и да създаваме нещо добро за българските граждани. Има го в много от вас това разбиране, колеги. Апелирам към ръководството на Парламентарната група на ГЕРБ да следваме действително на практика този конструктивен принцип, а не