Гласуване №4
Решение за гласуване на доверие по цялостната политика на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов- процедурни правила за провеждане на гласуването със ставане от място и отразяване на вота с "за","против","въздържал се"
1. Контекст от стенограмата
Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов
Народното събрание на основание чл. 112, ал. 1 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
Гласува доверие по цялостната политика на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов.”
Разискванията са открити.
Вчера обявих времето, с което разполагат парламентарните групи, ще го припомня. Същото е съгласно чл. 48, ал. 2, или така нареченото удължено време: ПГ на ГЕРБ разполага с 40 мин., ПГ на Коалиция за България – 25 мин., ПГ на Движението за права и свободи – 24 мин., ПГ на „Атака” – 21 мин., ПГ на Синята коалиция – 15 мин., независимите народни представители – общо 15 мин., от които трима максимум по 5 мин.
До момента е постъпило заявление за изказване от независимия народен представител Тодор Великов.
Поправям се – погледнала съм съседната колона и съм обявила времето на ПГ на Синята коалиция като 15 мин. Вярно е удълженото време – 20 мин. Грешка на езика и това ме отклони, за да погледна съседна колона.
Има още две заявени изказвания от независими народни представители – господин Тагарински и господин Чукарски (силен шум и смях от КБ), с което независимите народни представители...
Уважаеми дами и господа, всичко се случва пред вас. (Силен шум и реплики от КБ.)
Постъпило е предложение от група народни представители – съгласно чл. 56, ал. 2, т. 3 и по реда на чл. 57 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да гласуваме начина, по който ще се осъществи гласуването на проекторешението. Това да стане чрез явно гласуване по способа ставане от място при поименно извикване по азбучен ред и отговаряне със „за”, „против” и „въздържал се”.
Съгласно правилника съм длъжна да дам думата на представител на парламентарна група, който има обратно становище. Не виждам желаещи.
Подлагам на гласуване постъпилото предложение – начинът на гласуване да бъде по реда на чл. 56, ал. 2, т. 3, във връзка с чл. 57 от правилника, а именно чрез ставане от място при поименно извикване по азбучен ред и отговаряне със „за”, „против” и „въздържал се”.
Моля, гласувайте.
Гласували 205 народни представители: за 150, против 37, въздържали се 18.
Предложението е прието.
Процедура – заповядайте, господин Василев.
ЕМИЛ ВАСИЛЕВ (независим): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Вотът на доверие, който премиерът Бойко Борисов поиска сам от себе си, за да може и сам да си ръкопляска, започва с един уникален фарс – току-що дясноконсервативната опозиция в лицето на „Ред, законност и справедливост” беше лишена от правото да вземе участие в дебата. (Шум и реплики.) Искам да кажа, че това е срам и позор за парламентаризма и за българската демокрация.
И тъй като повече няма да ми бъде дадена думата, искам да кажа, госпожо председател, че Вие ме разсмивате и още отсега ще кажа защо ще гласувам против вота на доверие на Бойко Борисов. (Силен шум и реплики от ГЕРБ.) Защото това правителство и това управление ме разсмива! Този министър-председател ме разсмива! (Силен шум и реплики от ГЕРБ.) Аз не искам държавата да бъде управлявана от хора, които са лъжци и