Гласуване №9
Програма за работата на НС за 12-14 януари 2011 г.-предложение Е.Василев и К.Петрова за нова точка - Декларация срещу расизма, ксенофобията и дискриминацията
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното предложение за включване в дневния ред на проект на Декларация срещу расизма, ксенофобията и антисемитизма, както е точното заглавие на декларацията, а не както е в предложението, където последно вместо антисемитизъм е записано „дискриминацията”.
Гласували 156 народни представители: за 60, против 80, въздържали се 16.
Предложението не е прието.
Има думата господин Василев.
ЕМИЛ ВАСИЛЕВ (независим): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, моля да размислите вашето становище. Обръщам се към народните представители от ГЕРБ. Не виждам нито една причина, поради която всички вие трябваше да гласувате „против” една декларация, която почива изцяло на общодемократични, хуманистични и европейски ценности. Още повече, че тази декларация беше приета с почти пълно единодушие в ресорната комисия, ръководена от колегата Йордан Бакалов. Само един глас „въздържал се”! Това е един от малкото актове на Народното събрание, които практически се приеха единодушно в ресорната комисия с гласовете на народните представители от всички парламентарни сили.
Искам да припомня, че правозащитните организации, а и гражданското общество като цяло са изключително чувствителни на тази тема. Притеснявам се, че ще поставим в неловка ситуация председателк