Гласуване №12
ЗИД на Закона за устройство на държавния бюджет-първо четене -вносител М.Димитров и гр.н.п.
1. Контекст от стенограмата
Чисто принципно ще подкрепя законопроекта, защото и трите неща, за които основно се говори в него, са неща, които ние повтаряме от тази трибуна вече повече от една година. Говорихме и за методиката за изчисляване на бюджетния дефицит, когато актуализирахме бюджета за 2009 г. Тогава обаче нямаше кой да ни чуе, включително и от сега предлагащите законопроекта. Още миналата година от тази трибуна говорихме и за 3-те процента ограничение на бюджетния дефицит. И тогава не намерихме подкрепа, включително и от сега предлагащите законопроекта.
През цялата минала година говорихме и за ограничаване на ентусиазма, с който се емитира външен дълг, особено пък за доста некомпетентния начин, по който бяха правени част от емисиите, които бяха реализирани през миналата година.
Ние, за разлика от сега предлагащите законопроекта, няма да идеологизираме и ще подкрепим или поне аз ще подкрепя този законопроект, защото има още една причина. Става очевидно, че сега управляващите имат нужда от ограничители. Неразбирайки икономическата логика на това, което се случва в държавата, неоценявайки тенденциите, които се случват в Европа и в целия свят, те очевидно имат нужда от някакви репери, които да ги държат в що-годе правилния път.
От тази гледна точка аз ще подкрепя законопроекта, макар че от чисто управленска гледна точка е доста нескопосан. Няма как с декретиране ние да определим колко ще бъде бюджетният дефицит в една или друга година още от сега. Няма как с декретиране да определим колко евентуално е необходимата емисия на нов държавен дълг още отсега. От тази чисто управленска гледна точка законопроектът очевидно трябва да бъде доизкусуряван. Трябва да бъде доизкусуряван и от чисто методическа гледна точка – това, за което преди малко тук говори проф. Имамов. Това са така да се каже подробностите.
Принципният, основният въпрос е: има ли държавата ни България в този момент нужда от подобен законопроект? Аз мисля, че тя има нужда от подобни ограничители.
Съвсем трета тема е дали точно тук е систематичното място на тези промени. Отново повтарям, това са подробностите. По тези съображения аз ще подкрепя законопроекта с всички условности, за които току-що говорих. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Реплика? Няма.
Други изказвания? Няма.
Закривам разискванията.
Моля, народните представители да влязат в залата – предстои гласуване!
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на държавния бюджет, № 054 01 72, внесен от народния представител Мартин Димитров и група народни представители на 8 септември 2010 г.
Гласували 118 народни представители: за 22, против 57, въздържали се 39.
Законопроектът не е приет на първо гласуване.
Продължаваме със следващата точка:
ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА АНКЕТНА КОМИСИЯ ЗА ИЗЯСНЯВАНЕ НА ОБСТОЯТЕЛСТВАТА ОКОЛО ИЗБИРАНЕТО И ОСВОБОЖДАВАНЕТО НА ГОСПОЖА КАЛИНА ИЛИЕВА ОТ ПОСТА ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА ДЪРЖАВЕН ФОНД „ЗЕМЕДЕЛИЕ”.
Вносители са Сергей Станишев и група народни представители.
От името на вносителите – господин Найденов, заповядайте.
АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми дами и господа народни представители, в последните седмици на Четвъртата сесия на Народното събрание няколко пъти, като вносители на Проекта за решение за създаване на временна анкетна комисия, правихме предложения за включване на тази точка в дневния ред на Народното събрание. По една или друга причина – допускам, че най-вече поради типично за мнозинството високомерие, до голяма степен и безразличие – тези предложения бяха отхвърляни. Впроче