Гласуване №147
ЗИД на Закона за съдебната власт - второ четене- параграф 4-процедура за прегласуване-Корнезов
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на прегласуване § 4. Гласуваме § 4 по доклада на комисията.
Гласували 106 народни представители: за 78, против 26, въздържали се 2-ма.
Предложението е прието.
Дами и господа народни представители, подложих на гласуване предложението на народния представител господин Корнезов за отхвърляне на този текст. Такова предложение са направили народните представители Христо Бисеров, Четин Казак и Митхат Метин.
За яснота и за прецизност подлагам на гласуване и тези предложения. (От Коалиция за България искат отрицателен вот.)
Гласували 96 народни представители: за 21, против 69, въздържали се 6.
Предложението не е прието.
Отрицателен вот – заповядайте, госпожо Нинова.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (КБ): Уважаема госпожо председател! Уважаеми колеги, въпреки лекия процедурен гаф, искам да обясня защо гласувах „против” при предишното гласуване.
Смятам, че с този текст нарушаваме чл. 117 от българската Конституция, в който се казва, че има разделение на властите и Конституцията гарантира разделението на съдебната от изпълнителната и законодателната власти.
Гласувах „против”, защото смятам, че с този текст нарушавате чл. 130 от Конституцията, където изчерпателно са изброени условията, на които трябва да отговарят членовете на Висшия съдебен съвет и там няма допуск до класифицирана информация.
Гласувах „против”, защото с този текст нарушаваме няколко важни решения на световни и международни организации като тези на ООН, Хартата за правата на съдиите, приета в Страсбург, няколко решения на Съвета на министрите към Европ