Гласуване №61
ЗИД на Закона за съдебната власт - второ четене-параграф 15(става параграф 13)-предл.Емил Василев - ал.2
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Благодаря.
Други изказвания? Няма.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Любен Корнезов в § 13, чл. 42, т. 1, в ал. 2 за главен инспектор се избира „съдия, прокурор или следовател”, който се заменя с „лице, което има най-малко 15 години юридически стаж”.
Гласували 100 народни представители: за 21, против 52, въздържали се 27.
Предложението не е прието.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Емил Василев - в същия текст, в ал. 2, към самия текст: „За главен инспектор се избира съдия, прокурор или следовател” да се добави „или адвокат, който има...”, съответно текстът продължава нататък.
Гласували 94 народни представители: за 16, против 71, въздържали се 7.
Предложението не е прието.
Господин Корнезов – предложение за прегласуване, заповядайте.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Правя предложение за прегласуване. Аз не знам защо не го приемате! Даже ние, народните представители – всеки от нас, докато сме тук, имаме стаж по специалността, не е ли така, макар да сме народни представители? Сега направихме така, че никой от нас не може да стане главен инспектор. Аз нямам намерение да ставам главен инспектор, нито съм побелял и нямам намерение да се връщам назад. Нямам никакъв интерес, но кому правите това? Кому? Защо е необходимо това?
Затова предлагам поне това, което каза и колегата Емил Василев, поне него приемете. Не зачерквайте една цяла гилдия като адвокатите. Утре всеки един от нас може да отиде при тях. Но и не само за това. (Реплика от народния представител Янаки Стоилов.)
Може ли госпожа Фидосова да ми отговори тази правна норма има действи