Гласуване №39
Изборен кодекс - второ четене - Член 31-предложение Сергей Станишев, Мая Манолова, Ангел Найденов и Димчо Михалевски-прегласуване
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Реплики? Няма.
Изказвания? Няма.
Тъй като възниква спор, аз не мога да бъда арбитър. Залата ще бъде арбитър.
Първо ще подложа на гласуване, както е направен докладът – предложението на народните представители Сергей Станишев, Мая Манолова, Ангел Найденов и Димчо Михалевски, което не е подкрепено от комисията.
Моля, гласувайте.
Гласували 87 народни представители: за 11, против 68, въздържали се 8.
Предложението не е прието.
За прегласуване – заповядайте, госпожо Манолова.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): С риск върху ми отново да се изсипят хули и нападки, ще направя предложение за прегласуване със следния аргумент. Неподкрепяйки това наше предложение, което изисква в общинските избирателни комисии никоя политическа сила, никоя партия или коалиция да няма мнозинство, излиза, че вие подкрепяте обратното – възможността в общинските избирателни комисии някои партии или коалиции от партии да имат мнозинство. Ето, до това се стига, когато се нарушава правилникът. А правилникът е ясен – кои предложения се разписват като подкрепени от комисията, кои като подкрепени по принцип и кои като неподкрепени. Практически това наше предложение фигурира в текст на комисията и това е принцип, който се въвежда по отношение структурирането на избирателните комисии.
Инатът не е добър съветник. Защото, ако се гледа буквално стенограмата от пленарното заседание, излиза, че волята на парламента е в общинските избирателни комисии да не важи принципът никоя политическа сила да няма мнозинство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Прегласуваме направеното предложение от народните представители Станишев, Манолова, Найденов и Михалевски.
Моля, гласувайте.
Гласували 85 народни представители: за 10, против 68, въздържали се 7.
Предложението не е прието.
За обяснение на отрицателен вот – Димитър Лазаров.
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! В чл. 15 са уредени общите правила за съставянето на комисиите, където е казано, че в нито една от тези комисии определена политическа сила – партия или коалиция от партии, не може да има мнозинство. Предложението, което са направили колегите от Коалиция за България, е този текст да съществува отделно и за всяка една избирателна комисия. Тоест общият текст да го има и в текста за ЦИК, да го има и в текста за РИК, да го има и в текста за общинските избирателни комисии, да го има и в текста за секционната избирателна комисия. Не, ние не сме против, защото сме го написали. В крайна сметка гласуваме кодекс. (Реплика на Мая Манолова.)
Има обща регламентация. Логиката, която ни се обяснява, означава, че във всеки текст, който се отнася до списъци, ние трябва да повтаряме