Гласуване №47
ЗИД на Кодекса за социално осигуряване - второ четене-параграф 23 (става параграф 20) и пар.24(става пар.21)
1. Контекст от стенограмата
Освен това, всички тези неща наистина трябва да се гледат комплексно, за да се види каква е ситуацията пред един човек, който е в предпенсионна възраст, да се види в крайна сметка какво му готви това правителство, какво му готви мнозинството от ГЕРБ.
Ще се наложи да повторя основното, което звуча в досегашните изказвания:
- ръст на безработицата по време на това управление, която естествено, в най-голяма степен засяга хората в предпенсионна възраст;
- увеличаване на осигурителния стаж за пенсиониране – това, което правите чрез тези промени на кодекса във вашата пенсионна реформа;
- усложняване на възможностите на хората да си откупят осигурителен стаж, защото вие отменяте възможността за разсрочване и ги карате да го направят накуп – нещо, което един трайно безработен естествено не може да си позволи.
Какъв е крайният ефект? Липса на каквато и да е перспектива в социален, в трудов, в личен план за един човек, който е в предпенсионна възраст. Ето това е, което правите с тази реформа и с всичките тези предложения.
Все пак, нека да не забравяме, че това са едни хора, които са внасяли своите осигурителни вноски в тази пенсионна система. Това не са някакви безделници. Това не са хора, които нямат принос за тази система. Фактът, че са останали без работа, в една огромна част от случаите, не се дължи на личното им нехайство или нежелание, а на ситуацията, която в момента е в държавата – кризата, която се мултиплицира най-вече от политиката, която провежда правителството на ГЕРБ в реалния сектор – в сектора на реалната икономика.
Тези хора, които са давали своя принос за тази система, в момента, в който са в най-трудна ситуация, вие ги орязвате отвсякъде и върху тях се стоварват няколко тесли. Ето това е социално несправедливото и според мен вие не трябва да издребнявате, в случая дали тези текстове са коректно подредени в Кодекса за социално осигуряване, защото в реда, който вие внасяте в този кодекс, прозира безчувственост – социална нечувствителност, именно към хората, които в момента имат най-сериозни проблеми. Не е добър този ред, който създавате.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Реплики? Няма.
Други изказвания? Няма.
В такъв случай преминаваме към гласуване.
Моля народните представители да влязат в залата, предстоят гласувания.
Първото предложение, което ще подложа на гласуване, е предложението на народните представители Емилия Масларова, Драгомир Стойнев и Мая Манолова, което беше подкрепено и от изказването на народния представител Хасан Адемов за отпадане.
Комисията не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте.
Гласували 66 народни представители: за 16, против 44, въздържали се 6.
Предложението не е прието.
Сега подлагам на гласуване § 25, който става § 22 по вносител.
Гласували 65 народни представители: за 52, против 10, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Заповядайте за процедура, господин Георгиев.
ЗАХАРИ ГЕОРГИЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, броят на гласовете „за” е по-малко от половината от регистрирания кворум, което прави, че това предложение не може да се приеме.
Последвайте примера на колегата си Анастасов, отменете това гласуване и поискайте да се гласува наново.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Добре, господин Георгиев.
Практически Вие искате и прегласуване по този начин. Така ли да го разбирам?
ЗАХАРИ ГЕОРГИЕВ (КБ, от място): Не искам прегласуване. Искам отмяна, защото то е и в нарушение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Добре. Така можем да направим.
Отменям предишното гласуване.
Още веднъж се обръщам към народните представители да влязат в пленарната зала, защот