Гласуване №18
ЗИД на Кодекса за социално осигуряване - второ четене-параграф 8 (става параграф 5)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Изказвания няма.
Подлагам на гласуване предложенията на вносителите за параграфи 9 и 10, които съответно стават параграфи 6 и 7 – предложения, които комисията подкрепя.
Гласували 91 народни представители: за 75, против няма, въздържали се 16.
Предложенията са приети.
ДОКЛАДЧИК ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: По § 11 има предложение на народните представители Емилия Масларова, Драгомир Стойнев и Мая Манолова – думите „за срок 6 години” да отпаднат.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 11, който става § 8.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Изказвания?
Госпожо Масларова, заповядайте.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Конкурсното начало – да. Това е нещо, което в съвременното общество и при съвременните изисквания е наложително, тъй като във всяка една област трябва да има хора с висок интелектуален и професионален капацитет в съответната област. Но защо мандатност? И защо мандатност на регионалните структури, на управляващите на регионалните структури на Националния осигурителен институт?
Имат ли мандатност регионалните шефове на Националната здравноосигурителна каса? Имат ли мандатност шефовете на Националната агенция по приходите? Обяснете ми защо.
В дебата в комисията министърът казва: „Мандатност – 6 години, защото управителят на НОИ се избира от парламента за 4 г.”, така че да имало застъпван