Гласуване №65
Закон за Българската агенция по безопастност на храните - първо четене
1. Контекст от стенограмата
: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги!
Заместник-министър Цветан Димитров каза, че ние приехме стратегията, която беше гласувана в комисията с абсолютно мнозинство. Това е правилно, защото ние имаме нужда от такава агенция.
Агенцията за храните е органът, който нашата държава няма, а би трябвало да има. Това, че не беше приета в предишното Народно събрание, естествено е наш пропуск, но за това има обяснение.
Има обяснение и за това, че между Министерството на здравеопазването и Министерството на земеделието и храните не се постигна разбирателство. Сега обаче всичко е във вашите ръце. По-добрият и по-надеждният начин, по който тази агенция да съществува, е тя да бъде в шапката на Министерския съвет.
Колеги, помислете го добре, защото това наистина ще бъде работещото, правилното, още повече, че оценката на риска, центърът за оценка на риска, въобще агенцията трябва да са на различни места.
Много разумни предложения бяха дадени от колегата ни Спас Панчев.
Освен това, едно конкретно нещо, което смущава бизнеса. Когато се говори за основните пера на агенцията, по които ще набира приходи, едното е 25% от глоби и такси – това е много висок процент.
Между първо и второ четене ще направя предложение за промяна, но не искайте такъв висок процент от тези глоби да бъде ползван от тези, които са открили нарушителите, защото сме в България и знаете какво се случва.
Законопроектът за Българската агенция по безопасност на храните по този начин поднесен показва изключително слабо представяне на законодателната дейност на ГЕРБ, въпреки политическата воля на всички политически сили да го гледаме.
Аз съм убеден, че между първо и второ четене ще се постараете, колеги, това да се поправи, но по този начин написани, бих казал, че текстовете са една недопустима смес. С тях ние превръщаме една агенция в една супер-мега-агенция или министерство, което не би могло да съществува по този начин.
Аз не знам дали си го харесвате предложението за закон, но той не е добър! Той не е добър и няма да свърши работата, която бихме искали да свърши.
Има много, много, много забележки по законопроекта. Разбира се, че ще има забележки и от наша страна между първо и второ четене. Ние ще се постараем да ги внесем, макар че не знам, след като толкова зле е подготвена материята, как тя ще изглежда след второто четене и как ще заработи в нашите условията. Още повече, че имате намерението от 1 януари 2011 г. тази агенция да се структурира.
Колегата Спас Панчев каза, че не можем да подкрепим законопроекта. Той няма да бъде подкрепен на първо четене от Коалиция за България. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Реплики няма.
Други народни представители – няма.
Преминаваме към гласуване.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за Българската агенция по безопасност на храните.
Моля, гласувайте.
Гласували 90 народни представители: за 76, против 8, въздържали се 6.
Предложението е прието.
Дами и господа народни представители, едно съобщение: днес, 1 декември 2010 г., в 14,15 ч. в зала „Изток” на Народното събрание ще бъдем домакин на компанията „Интеливоут” в лицето на президента и изпълнителния директор за представяне на практиката за електронното гласуване в Канада.
Поканени са заинтересованите народни представители от всички парламентарни групи. Представителите на компанията ще могат да отговорят на въпроси за проблемите и подхода в практиката на електронното гласуване в Канада.
Утре редовно пленарно заседание – начален час в 9,00 ч.
Закривам настоящото пленарно заседание. (Звъни.)
(Закрито в 14,00 ч.)
Председател:
Цецка Цачева
Заместник-председатели:
Анастас Анастасов
Екатерина Михайлова
Секретари:
Петър Хлебаров
Митхат Метин