Гласуване №2
Програма за работата на НС за 10 - 12 ноември 2010 г.
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Имаме кворум. Откривам пленарното заседанието. (Звъни.)
Уважаеми колеги, първо, ще ви прочета проекта за
„ПРОГРАМА
за работата на Народното събрание
от 10 до 12 ноември 2010 г.
1. Първо четене на Законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 г. Вносител – Министерски съвет от 21.10.2010 г.
2. Първо четене на Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2011 г. Вносител – Министерски съвет от 22.10.2010 г.
3. Първо четене на Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2011 г. Вносител – Министерски съвет, на 01.10.2010 г.
4. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата. Вносители – Иван Вълков и група народни представители, на 21.10.2010 г.
5. Първо четене на Законопроекта за горите. Вносител – Министерски съвет, на 11.10.2010 г.
6. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на личните данни – приет на първо четене на 27.10.2010 г.
7. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози. Вносител – Министерски съвет, на 13.08.2010 г. Това е продължение от миналата седмица.
8. Първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Вносители – народните представители Красимир Ципов, Юлиана Колева, Ивайло Тошев и Искра Фидосова, от 11.10.2010 г.; Яне Янев и група народни представители от 13.10.2010 г.
9. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции. Приет на първо четене на 08.10.2010 г.
10. Парламентарен контрол.”
Подлагам на гласуване така предложения проект за работата на Народното събрание за тази седмица.
Гласували 164 народни представители: за 144, против 3, въздържали се 17.
Предложеният дневен ред е приет.
Има постъпили две предложения по чл. 43, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. По реда на постъпването – първото предложение е от народните представители Яне Янев и Емил Василев.
„На основание чл. 43, ал. 3 от правилника предлагаме да се включи като точка от Програмата на Народното събрание за периода от 10.11.2010 г. до 12.11.2010 г. – Избор на членове на Висшия съдебен съвет за попълване състава му от квотата на Народното събрание.”
Господин Янев, по повод предложението, заповядайте.
ЯНЕ ЯНЕВ (независим): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Народното събрание вече осем месеца дава изключително лош пример по отношение на съдебната система. Не може най-висшият орган в държавата така грубо и безпардонно да нарушава българската Конституция като оставя Висшия съдебен съвет да функционира в намален състав. Знаете, че конституционният текст е императивен и Висшият съдебен съвет се състои от 25 членове. Би следвало Народното събрание час по-скоро да реши този въпрос, защото се създава прецедент, който няма аналог за последните 20 години.
Не е имало случай, в който българският парламент да не попълни квота