Гласуване №11
Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2011 г. - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Накрая ще си позволя да направя няколко извода, които се натрапват от целия дебат.
Първият извод е пълната неразбория с цифрите в бюджета на Касата, в бюджета за здраве на Републиката за следващата година. Първо, липса на стиковка! Няма как да се оправя с тази сметка. Няма как изобщо някой да се оправи и съм сигурна, че нито министърът може, нито госпожа Нешева. Защото просто цифрите не съвпадат! Те са смукани някъде от пръстите и са написани ей-така, просто напосоки.
Вторият извод е, че парите през следващата година едва ли ще бъдат повече, защото по никакъв начин този извод не може да се направи от разписаното в двата бюджета. За илюстрация ще ползвам единствено и само парите за болнична помощ, които определено и очевидно са с 60 милиона по-малко. Това призна и здравният министър. Но тук ще попитам: защо ако парите са повече, министърът продължава да говори за доплащане? Кое налага хората да доплащат, след като парите са повече и след като Касата няма нужда от резерв?
Следващото! Съжалявам, че го няма Стефан Константинов, за да му кажа, че за съжаление в този бюджет няма никаква реформа! Няма и идея за реформа! Очевидно тя се отлага, след като тук са и регулативните стандарти, след като тук са и делегираните бюджети. И, забележете, те вече стават задължителни!
Тоталният отказ на държавата да има ангажимент към неосигурените и към хората в тежко състояние вече беше отбелязан. Но тук искам да отбележа другата му страна, а именно какви са стимулите на хората, които плащат здравните си осигуровки, да продължават да го правят, след като така или иначе, те ще трябва да плащат освен за себе си, и за държавата?
И накрая използвам случая, за да направя следния извод. (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
РЕПЛИКИ ОТ ГЕРБ: Времето, времето свърши!
МАЯ МАНОЛОВА: На този бюджет трябва да му бъде поставен знак като на опаковките на опасни вещества! Това е опасно за вашето здраве, защото той не е важен ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Времето Ви, госпожо Манолова! Прекалявате!
МАЯ МАНОЛОВА: ... само за бъдещето на здравния министър. С този бюджет... (Народният представител Мая Манолова говори на изключени микрофони. Реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Говорихте 8 минути! Благодаря.
Има ли реплики? Няма.
Има ли други изказвания, колеги? Няма.
Прекратявам дебатите.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2011 г., № 002-01 96, внесен от Министерския съвет на 22 октомври 2010 г.
Гласували 157 народни представители: за 114, против 42, въздържал се 1.
С това законопроектът е приет на първо гласуване. (Шум и реплики.)
Заповядайте за процедурно предложение, господин Аврамов.
ДИМИТЪР АВРАМОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Моля процедура по прегласуване. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АНАСТАС АНАСТАСОВ: Обяснение не се дължи!
Подлагам на прегласуване законопроекта.
Гласували 164 народни представители: за 120, против 44, въздържали се няма.
С това законопроектът е приет на първо гласуване. (Ръкопляскания и възгласи: „Еее!” от ГЕРБ.)
Уважаеми колеги, утре в 9,00 ч. продължаваме с първо четене на Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2011 г. тук, в тази зала.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 14,17 ч.)
Председател:
Цецка Цачева
Заместник-председатели:
Анастас Анастасов
Екатерина Михайлова
Секретари:
Петър Хлебаров
Митхат Метин