Гласуване №5
Програма за работата на НС за 27 - 29 октомври 2010г.-предложение КБ за включване като нова точка в дневния ред Кодекса за социално осигуряване
1. Контекст от стенограмата
Господин Миков, имате възможност да защитите предложението си.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви.
Уважаема госпожо председател, вчера беше Димитровден и по една от последните прогнози на финансовия министър кризата поприключи. Това означава, че работата оттук насетне ще върви добре - с бюджета и съответно с пенсионното осигуряване.
Въпреки предизборните обещания за цялостно увеличение на пенсиите, след изборите Политическа партия ГЕРБ обеща специално вдовишките пенсии, става въпрос за твърде ограничен кръг лица, които най-тежко понасят тежестите на икономическата криза в България, да бъдат увеличени. В повечето случаи става въпрос за самотно живеещи лица, за лица, които във връзка с променените критерии за енергийни помощи отпадат от енергийно подпомагане.
Идва тежка и студена зима, според прогнозите на метеоролозите. Тези самотно живеещи хора, оставени на една пенсия, за лекарства ли по-напред, за храна ли или за отопление да заделят пари? На един самотно живеещ пенсионер, когато се отоплява на дърва, му трябват 5-6 кубика. Сметнете ги колко, са по 50-60 лв. на кубик, за да изкара зимата.
Смятам, че разходът не е голям, съвсем скромно е нашето искане: да се даде добавка от 1 януари 2011 г., сега е предвидена от края на 2011 г. Много от тези хора, ако не получат тази добавка сега - от 1 януари, няма да стигнат до декември 2011 г.
Затова моля да включим тази точка и да разгледаме този въпрос, включително апелирам към управляващото мнозинство. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното предложение за включване като точка в програмата обсъждане на Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване.
Гласували 133 народни представители: за 51, против 75, въздържали се 7.
Предложението не е прието.
Процедура – заповядайте, госпожо Манолова.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Искам да ви обърна внимание, че в утрешния ден е насрочено заседание на четири парламентарни комисии, които в едно съвместно заседание ще разгледат два изключително важни въпроса, а именно първо четене на Законопроекта за държавния бюджет на Република България за следващата година и Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
Смятам, че това е скандално. Два толкова важни документа, които касаят основни параметри от развитието на България за следващата година, да се претупват на едно съвместно заседание на четири комисии. Досега управляващото мнозинство имаше алибито, че истинската парламентарна дейност се извършва в комисиите, където техните депутати могат да вземат отношение по разглежданите законопроекти. Сега лично на мен не ми е ясно как 80 души, к