Гласуване №53
ЗИД на Закона за държавната собственост - второ четене - параграф 21
1. Контекст от стенограмата
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 21:
„§ 21. В чл. 39а се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите „посочил в определения срок сметка в търговска банка, в която да бъде внесено обезщетението” се заменят с „потърсил с тримесечен срок от публикуване на съобщението по чл. 39, ал. 6, определеното му обезщетение или не е представил в същия срок документи, доказващи правото му на собственост.”
2. Алинея 2 се изменя така:
„(2) В случаите по ал. 1 бившият собственик на отчуждения имот или неговите правоприемници доказват правото си да получат определеното обезщетение пред областния управител, който нарежда на банката да изплати дължимото обезщетение заедно със съответната лихва, която обслужващата банка начислява върху депозираната сума за периода на депозита. При заявено желание от страна на правоимащите дължими суми за обезщетението до 1000 лв. могат да се изплащат и в брой.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Има ли желаещи за изказвания? Няма.
Гласуваме § 21 по доклада на комисията.
Гласували 87 народни представители: за 83, против няма, въздържали се 4.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ИСКРА ФИДОСОВА: По § 22 е постъпило предложение на народния представител Христо Бисеров:
По § 22 – в т. 1 думите „6-годишен” се заменят с „5-годишен”.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 22:
„§ 22. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите „ако в тригодишен срок” се поставя запетая и се добавя „а за изграждане на национален обект – в 5-годишен срок”.
2. Създава се нова ал. 2:
„(2) Ако одобреният подробен устройствен план, който предвижда изграждане на национален обект, бъде отменен от съда, а новият влязъл в сила подробен устройствен план не засяга отчуждените вече имоти, бившият собственик на имота може да направи искане до областния управител за отмяна на отчуждаването. Областният управител изпраща искането на министъра на регионалното развитие и благоустрой