Гласуване №3
Решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България заради провала на политиката му в сферата на здравеопазването
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение за пряко излъчване по Българската национална телевизия и Българското национално радио на гласуването по Проекта за решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет.
Гласували 212 народни представители: за 203, против няма, въздържали се 9.
Предложението е прието.
Уважаеми дами и господа народни представители, предлагам на вашето внимание
„Проект
РЕШЕНИЕ
за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 и чл. 89 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
Гласува недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Бойко Борисов заради провала на политиката му в сферата на здравеопазването.”
Моля, гласувайте. (Шестима независими народни представители от Политическа партия „Ред, законност и справедливост” издигат червени бюлетини с надпис „Оставка на 41-то Народно събрание”. Силен шум в залата.)
Моля за ред в залата!
Гласували 215 народни представители: за 70, против 144, въздържали се 1.
Предложението не е прието, тъй като за него е необходим кворум от 121 народни представители.
За обяснение на отрицателен вот има думата Цветомир Михов.
ЦВЕТОМИР МИХОВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Аз гласувах против поради няколко прости причини.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Бяхме наречени безделници!
ЦВЕТОМИР МИХОВ: Не приемам такъв вот, внесен от колегите отляво. Бих приел такъв вот от всички останали партии, но не точно от тези две партии. Този вот беше израз на една политическа немощ, с която вие искате да покажете, че все още сте живи, все още съществувате, да ви дадат из медиите, да ви покажат - израз на огромно лицемерие, лицемерие не само към нас, управляващата партия, не само към кабинета, а към всички граждани, лицемерие, дължащо се на това, че в продължение на двадесет години вас ви обучаваха точно на това лицемерие. Всеки помни времето, когато бълга