Гласуване №3
Процедура-предл.И.Фидосова - т.3 да стане т.1
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Уважаема госпожо Манолова, колеги, наистина сме изправени пред избор. Както ме призова госпожа Манолова да черпя опит от парламентарната традиция, този опит аз го намерих в стенограмите от 12 януари 2007 г., 4 април 2007 г. и 2 май 2007 г. Там лично Вие, госпожо Манолова (шум, реплики и ръкопляскания от ГЕРБ), при аналогична хипотеза сте предложили, с оглед приоритетни други точки, съображения да бъдат изтеглени напред преди предложенията по ал. 7. Господин Пирински е направил много подробно разяснение. Аз няма да бъда толкова обстоятелствена сега, защото не считам, че имам това право, но пак се позовавам на парламентарната практика под председателството на господин Пирински по Ваши предложения, където с оглед на конкретната ситуация е допуснато гласуване, залата е приела, две парламентарни групи са напуснали. Мога да Ви припомня, материалите са при мен. Ще Ви ги предложа, за да не се ровите в стенограмите.
Считам, че приоритет на Народното събрание е да отговаря за структурните промени и състав в Министерския съвет. След като има предложено подобно нещо за същия дневен ред, ще го подложа на гласуване. (Реплики от КБ.)
Подлагам на гласуване процедурното предложение като точка първа да бъдат обсъдени структурни промени и избор на министър на здравеопазването.
Гласували 192 народни представители: за 130, против 61, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Прегласуване – господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги! Госпожо председател, единственото вярно, което бихте могли да сторите, е да отмените това гласуване. Ако не можете, ще настоявам да го подложите на прегласуване, защото мотивът Ви, че допускате грешка, че допускате нарушение на правилника на основание прецеденти от предишни народни събрания, влиза в противоречие с поетия ви предизборен ангажимент, че вие няма да повтаряте грешки на предишни управляващи. (Шум и реплики от ГЕРБ.) В противен случай казвате: „И ние сме като вас”. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.) Това – първо.
И второ, въобще не е вярно, че сме изправени пред избор, защото ако имаше реален избор, Министерският съвет щеше вече да е тук, тъй като първа точка от дневния ред беше вотът на недоверие. Но тях ги няма, защото знаят, че точката Вот на недоверие ще се отложи, тъй като