Гласуване №15
ЗИ на Закона за обезщетяване на собствениците на одържавени имоти - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Веднага обаче Министерство на финансите, за съжаление не можахме да чуем становището на Комисията по бюджет и финанси, казва: да, но това струва пари, да не издъним бюджета, защото има и финансови измерения.
Уважаеми колеги, аз поисках от заместник министър-председателя и министъра на финансите данни как са вървели нещата досега. И ще ми позволите да ви кажа, че от 2007 г. до този момент са осребрени тези компенсаторни записи в рамките точно, цитирам, на 2 млн. 8 хил. 985 лв., като за 2007 г., закръглявам цифрите, са 201 хил. лв., за 2008 г. – 678 хил. лв., за 2009 г. – 867 хил. лв., а за 2010 г. – 262 хил. лв. Следователно, средно около 500 хил. лв. на година. За 500 хил. лв. не можем да издъним бюджета.
Освен това, уважаеми колеги, това е документът, подписан от министър Дянков, където изрично се казва: „Предвид на действащата наредба (има Наредба 7) в определения срок в рамките на бюджета за 2011 г. ще бъдат предвиждани такива целеви средства.” Ето го документът на министъра. Значи ще бъдат предвидени и тези средства в бюджета.
В едно от становищата се казва: „Корнезов, не даваш точни разчети”.
Имам второ писмо от министър Дянков. Не нападам министъра. Напротив, това е в наша полза, ако може така да се каже. Заместник министър-председателят каза: „В този смисъл Министерството на финансите не разполага с точна информация относно броя на гражданите, които евентуално са пропуснали определения срок.” Заместник министър-председателят го казва. След като той не може да ни даде точните данни, откъде Любен Корнезов ще трябва тук да ги изнесе със стотинките конкретно? Това е невъзможно. За съжаление в България няма такива статистически данни. Но от това, което ви цитирах, уважаеми колеги, в продължение вече на четири години с тези данни, е за една сума от около 500 хил. лв., което, пак казвам, не може да се отрази на бюджета.
Ще приключа, уважаеми народни представители, уважаеми народни представители – не поглеждайте кой е вносителят на законопроекта! Да помогнем на тези хора, на които в края на краищата са иззети жилищата и са изгонени от тях, поне да си получат тези компенсаторни записи. Разбирате, че горчилката, когато е несправедлива, е за всеки един човек. Може да е далече от нас, но този, който е пострадал, сигурно би ни разбрал. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Дебатът е открит.
Има ли желаещи народни представители за изказване? Не виждам желаещи да дискутират.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за изменение на Закона за обезщетяване на собствениците на одържавени имоти.
Моля, гласувайте.
Гласували 96 народни представители: за 27, против 7, въздържали се 62.
Предложението не е прието.
Заповядайте за процедура, господин Корнезов.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (КБ): Благодаря Ви, госпожо председател.
Процедурата ми е за прегласуване. Каквото имах, аз го казах. Обръщам се към всеки един от вас – и колегиално, и по съвест.
Може би само още един юридически аргумент. Всъщност тук се касае за една погасителна давност, а тази погасителна давност е уредена в чл. 110 от Закона за задълженията и договорите. Там е пет години, има и по-специално за обезщетенията – три години. Тук ви предлагам шест месеца. Защо трябва да ограбваме гражданите си? Моля за прегласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Съгласно процедурата на народния представител господин Корнезов, подлагам законопроекта на прегласуване.
Гласували 95 народни представители: за 28, против 6, въздържали се 61.
Предложението не е прието.
Заповядайте за процедура.
ДИМИТЪР КАРБОВ (Атака): Уважаема госпожо председател, от името на Парламентарн