Гласуване №1
Решение за приемане на Декларация по повод 20-годишнината от свикването на Велико Народно събрание 1990-1991 година
1. Контекст от стенограмата
Преди да прочета текста на декларацията, искам да изкажа своето удовлетворение от постигнатото единомислие и консенсус по онези исторически жалони, с които всъщност постави началото си Седмото Велико Народно събрание. (Председателят Цецка Цачева става права и чете декларацията.)
„ДЕКЛАРАЦИЯ
по повод двадесетата годишнина от свикването на Великото Народно събрание 1990-1991 г.
Историческата ни памет съхранява множество дати, доказващи българския стремеж към демокрация, правова държава и национално достойнство. Една от тях е възстановяването на парламентарната демокрация след десетки години потъпкан парламентаризъм.
На 10 юли 1990 г. 400 български граждани положиха началото на Великото Народно събрание. Те представляваха различни политически сили с различни идеи за устройството на българската държава, но единни в желанието си да възстановят основите на демокрацията и суверенитета на народа.
На тази дата българският парламентаризъм преживява своето възраждане. През последвалите седмици и месеци парламентът събра вниманието на цялата нация. Великото Народно събрание следваше да учреди наново по демократичен начин държавните институции на страната.
Историята тепърва ще описва и оценява работата на Великото Народно събрание от 1990-1991 г.
Ние, народните представители от Четиридесет и първото Народно събрание, сме длъжни да припомним целите и декларираната воля за градеж на България, основан на ценностите на парламентарната демокрация, които потвърждаваме и днес.
София, 8 юли 2010 г.”
Това е датата на завеждане в деловодството на предложението за проект на декларация, и следват подписите на народните представители – всички заместник-председатели, аз като председател на Народното събрание и ръководствата на всички парламентарни групи.
Предлагам и подлагам на гласуване проекта за декларация.
Моля, гласувайте.
Гласували 180 народни представители: за 175, против 5, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Уважаеми народни представители, скъпи гости! Първата част – гласуването на декларацията в днешния тържествен момент на отбелязване на годишнината, е закрита.
Изразявам благодарност към всички гости, които ни уважиха с присъствието си.
Каня Ви да разгледаме заедно ретроспективната изложба в Клуба на народния представител, посветена на годишнината на Народното събрание, видяна през погледа на художниците Румен Статков и Валентин Ангелов. Преди това обаче отправям покана към гостите и народните представители от Четиридесет и първото Народно събрание за обща снимка пред сградата на Народното събрание. Очаквам ви на южния вход.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Моля народните представители да заемат местата си и да се регистрират в залата.
Откривам пленарното заседание. (Звъни.)
Процедура? От името на група – заповядайте.
АЛИОСМАН ИМАМОВ (ДПС): Уважаема госпожо председател, ува