Гласуване №40
ЗИД на Закона за енергетиката - второ четене-параграф 14 (става параграф 13)
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Реплика към господин Аталай – господин Белишки, заповядайте.
НИКОЛА БЕЛИШКИ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Аталай! Наистина тук имаме вече нещо ново - за първи път ние даваме възможност на потребителите да избират чия собственост да бъдат средствата за дялово разпределение, но освен това, че ние искаме да им дадем възможност, не виждам в заложените условия, които ще бъдат, или условията, при които ще бъдат сключвани договорите, какво ни притеснява.
Ами, даваме право на хората те самостоятелно или чрез упълномощено лице да сключат писмени договори с топлинните счетоводители. Искаме в този договор да бъдат уредени правата на страните, собствеността на уредите и условията и начина на плащане. Това означава, че всъщност самото отчитане на топломерите ще бъде ясно, а не един топлинен счетоводител да каже: не, аз тези уреди, които вие имате, няма да ползвам, защото нямам, примерно, софтуера или методиката не ми е известна, а всички тези параметри, които касаят уредите за дялово разпределение ще са наясно.
Това, което атакувате в т. 4 – периодичността и реда на отчитането на показанията – ами, нали точно това е идеята. Периодичността може да бъде заложена в този договор - между потребителя и фирмата за топлинно счетоводство. Ако тук имаме уреди, които могат да бъдат отчитани дистанционно, това не е ли облекчение за абонатите? Разбира се.
Съгласен съм с някои от Вашите бележки, но в случая можем да седнем и да ги говорим, когато вече започват да бъдат изготвяни тези общи договори и да знаем какво да бъде заложено в тях и те да влезнат в сила. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Други реплики няма.
Дуплика, господин Аталай? Отказвате се.
Уважаеми народни представители, ще подложа на гласуване § 14, който става § 13, под редакцията на комисията.
Моля, гласувайте.
Гласували 73 народни представители: за 65, против 1, въздържали се 7.
Предложението е прието.
Уважаеми народни представители, обявявам 30 минути почивка - в 11,35 ч. продължаваме.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Заседанието продължава.
Господин Димитров, имате думата.
ДОКЛАДЧИК МАРТИН ДИМИТРОВ: Госпожо председател, колеги, стигнахме до § 15 - предложение от народния представител Валентин Николов.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция на § 15, който става § 14:
„§ 14. В чл. 149а ал. 1 се изменя така:
„(1) Потребителите на топлинна енергия в сграда – етажна собственост могат да купуват топлинна енергия от доставчик, избран с писмено съгласие на собствениците, притежаващи най-малко две трети от собствеността в сградата – етажна собственост.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Има ли становища по този текст?
Има ли народни представители, които желаят да вземат отношение? Не.
Подлагам на гласуване предложението на