Гласуване №38
Ратификация на Допълнителен протокол към Конвенцията за договора за международен амтомобилен превоз на стоки (CMR) относно електронната товарителница- първо четене
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Благодаря на народния представител Владимир Тошев.
Уважаеми народни представители, имате думата за мнения, изказвания, становища по тази ратификация.
Заповядайте, господин Караниколов.
ЕМИЛ КАРАНИКОЛОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз ще подкрепя Законопроекта за ратификация на Допълнителния протокол към Конвенцията за Договора за международен автомобилен превоз на стоки относно електронната товарителница.
България винаги е била една от страните, които са били пионери, когато е ставало въпрос за подкрепа на такива спогодби и международни закони. Сега, ако вие подкрепите този законопроект, отново ще се докаже, че България е била една от най-активните страни, когато става въпрос за такова международно законодателство, имайки предвид, че само две държави досега са ратифицирали тази спогодба. Това са Холандия и Швейцария. Безспорно плюсовете от въвеждането на електронната товарителница са много. Те са за всички страни в този процес, който е свързан с превоза на стоките. Това са превозвачът, това е митницата, това са фирмите, които изпращат и получават съответните товари.
Плюсовете могат да бъдат отразени в няколко основни момента. Чрез въвеждането на електронната товарителница, която ще има само алтернативен характер и по никакъв начин не премахва сега действащата товарителница, която е на хартиен носител, се намалява вероятността от грешки при изписването на съответната информация, намалява се времето, повишава се ефективността, освен това става въпрос за икономия на време и на средства. Аз съм убеден, че всички ще се обединим около тази теза. Въвеждането на електронната товарителница ще направи този процес по-лесен, по-бърз, по-ефикасен и по-икономичен, затова апелирам към вас да подкрепим този законопроект и да гласуваме за въвеждането на електронната товарителница. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Реплики? Няма.
Желание за изказвания? Няма.
Уважаеми народни представители, ще подложа на гласуване Законопроект за ратифициране на Допълнителен протокол към Конвенцията за Договора за международен автомобилен превоз на стоки относно електронната товарителница под № 002-02-19, внесен от Министерския съвет на 19 май 2010 г.
Моля народните представители да гласуват.
Гласували 84 народни представители: за 81, против няма, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Господин Вълков, заповядайте за процедура.
ДОКЛАДЧИК ИВАН ВЪЛКОВ: Господин председател, правя процедурно предложение: на основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да бъде приет и на второ гласуване току-що гласуваният законопроект за ратифициране.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Имаме направено процедурно предложение.
Обратно? Няма.
Подлагам на гласуване процедурното предложение на народния представител Иван Вълков.
Гласували 77 народни представители: за 77, против и въздържали се няма.
Предложението е прието единодушно.
Имате думата, господин Вълков.
ДОКЛАДЧИК ИВАН ВЪЛКОВ:
„ЗАКОН
за ратифициране на Допълнителен протокол към Конвенцията
за Договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR) относно електронната товарителница
Член единствен. Ратифицира Допълнителния протокол към Конвенцията за Договора за международен автомобилен превоз