Гласуване №4
Ново обсъждане на Закона за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, приет от НС на 19 май 2010г. и върнат за ново обсъждане с Указ № 129 на Президента на Р България по чл.101 от Конституцията на Република България
1. Контекст от стенограмата
ЕМИЛ ВАСИЛЕВ: ...да ми бъде дадена възможност да кажа – за наш колега, който гледаме всеки ден в парламентарната зала, за него беше казано на първа страница във водещо заглавие, че кампанията му за парламентарните избори е била финансирана с парите от „Наглите” – тези пари, които са взели от отвличанията на хора, от откупите. От следващия ден започнаха жестоки заплахи за физическото му убийство. Когато аз запитах този журналист, защото той е и парламентарен репортер: „Ти не си ли даваш сметка, че с подобен род изказвания, можеш да причиниш убийство на някой човек?”, защото всеки, на който са му отвлекли детето, веднага се обажда и казва: „А, ти ли, мръсник!”.
Ние нямаме механизъм да спираме това – наглата клевета, наглата лъжа. Затова има едно дълбоко неразбиране за същността на медиите, включително и в пленарната зала. Те са не само корпорации, които реализират печалба, но имат и информационна функция. Не можем да загърбваме (председателят дава сигнал за изтичане на времето), господин председател - ще го кажа в тези 15 секунди, които ми отнехте, информационната функция на медиите. Тя не е гарантирана. Същевременно...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Благодаря Ви, петнадесетте секунди изтекоха.
ЕМИЛ ВАСИЛЕВ: ...все повече се прави корпоративна журналистика, както казаха и от Българския Хелзинкски комитет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Благодаря.
Има ли реплики към господин Василев? Няма.
Има ли желаещи за изказване? Няма.
Закривам дебатите.
Уважаеми народни представители, поставям повторно на гласуване Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията, приет от Народното събрание на 19 май 2010 г.
Моля народните представители да гласуват.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Гласували 175 народни представители: за 136, против 39, въздържали се няма.
Предложението е прието. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
За отрицателен вот – господин Казак.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Благодаря.
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Гласувах против, защото, на първо място, в противовес на това, което обяви председателстващият преди малко, че дебатите за приключени, дебати по същество нямаше.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ, от място): Направете ги.
ЧЕТИН КАЗАК: Ние направихме нашата част от опита да се проведат дебати, уважаеми господин Велчев, само че вие не участвахте и не допринесохте за това наистина да има дебати. Не се чу нито един аргумент не само в становището, а и в пленарна зала, който да обори тезите на президента, с които той върна законопроекта за ново разглеждане. Явно е това, което казаха и господин Местан, и господин Курумбашев за това, че когато липсва силата на аргументите, са налице аргументите на силата и на мнозинството.
Само че, уважаем