Гласуване №43
ЗИД на Закона за енергетиката - първо четене- вносител Мартин Димитров
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Втора реплика – Рамадан Аталай.
РАМАДАН АТАЛАЙ (ДПС): Благодаря Ви, госпожо председател.
Господин Николов, аз още веднъж ще се опитам да обясня, поне колегите да ни разберат. В момента топлинните счетоводители са подизпълнители на Топлофикация. Уредите са собственост на крайните потребители, на всеки клиент. Те се заплащат еднократно.
Вие тук с този закон казвате, че „подкрепяме философията”, но в изменението на законопроекта, което сте написали, няма никаква философия. Вашата философия е в мотивите Ви, а те не са написани в законопроекта, който Вие предлагате. Няма ги там!
След това – с това нещо Вие с нищо не помагате на крайния потребител. Напротив, натоварвате го с още повече разходи, които трябва да плати. Защото уредът, който ще вземе на лизинг, трябва да плаща услугата 10 години, а не еднократната цена. Десетте години услуга на лизинга, която ще плаща, нито един от вас не може да каже колко ще бъде тя. Но при всички случаи, ако уредът струва 10 лв., за 10 години този човек ще плаща 10 пъти по 10 лв.
Така че, ако казвате, че с това нещо мислите за крайния потребител, жестоко се лъжете. Мисълта за крайния потребител минава в намаляването на предлаганата услуга или това е намаляването на производството на топлинната енергия с прилагането на когенерацията в Топлофикация, построяването на завода за отпадъци и оттам–нататък цената на топлинната енергия да бъде по-ниска от тази на електроенергията, която предлагаме на крайния потребител. Но това е друга философия. Това е друго нещо.
Да се върнем към този законопроект.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Времето изтече, господин Аталай.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Само едно изречение, госпожо председател.
Дошло е времето да разработваме цялата глава „Топлофикация”, но нека да го направим с ясното съзнание, че ще бъдем в полза на крайния потребител. Това нещо, което правите днес, е онова нещо, което няма да има никакво приложение. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: За дуплика – господин Николов. Няма да ползвате дуплика.
Има ли други народни представители, които желаят да вземат отношение в дебата? Не.
Подлагам на първо гласуване, по реда на внасянето им в Народното събрание, Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката с вносител народния представител Мартин Димитров от 26 януари 2010 г., подкрепен от комисиите, на които е разпределен.
Гласували 100 народни представители: за 78, против 15, въздържали се 7.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката с вносител Министерският съвет от 6 април 2010 г.
Гласували 102 народни представители: за 81, против 11, въздържали се 10.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката с вносител Валентин Николов, Диан Червенкондев и Мартин Димитров, който се подкрепя от комисията.
Гласували 104 народни представители: за 79, против 12, въздържали се 13.
Предложението е прието.
Процедура?
МАРТИН ДИМИТРОВ (СК, от място): За удължаване на срока за предложения между първо и второ четене. (Шум и реплики.) Допълнително ще го направя.
ХАСАН АДЕМОВ (ДПС, от място): Ако искате, 14 дни го направете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Няма такова искане, направено до момента.
Утре продължаваме с първо четене на Законопроекта за изменение на Закона за защита на конкур