Гласуване №8
Решение за създаване на временна анкетна комисия за установяване състоянието и управлението на излишъка на НЗОК по чл.1, ал.3 от Закона за бюджета на НЗОК за 2010г.-
1. Контекст от стенограмата
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: Реплики към народния представител Манолова? Няма.
Желание за изказване? Няма. Закривам дебата.
Уважаеми народни представители, поставям на гласуване проект за Решение за създаване на Временна анкетна комисия за установяване на състоянието и управлението на излишъка на Националната здравноосигурителна каса по чл. 1, ал. 3 от Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2010 г.
Гласували 107 народни представители: за 35, против 50, въздържали се 22.
Предложението не е прието.
Господин Желев, имате думата за процедура.
ЕВГЕНИЙ ЖЕЛЕВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател.
Процедура за прегласуване с мотивите – колеги, въпросът е принципен. Всичко може да се случва, но не и през главата на Народното събрание. България все още е парламентарна република. Без решение на парламента няма как да се харчат пари от големия резерв на Касата и вие добре го знаете.
Тази комисия – анкетна, или както искате я наречете, е важна, за да направи действително анализът за това как се харчат парите на хората за здраве, защото, както се чува, се готвите да вкарате закона за следващите допълнителни задължителни фондове за осигуряване и възниква въпросът дали пък не трябва да се отдели бюджетът на Касата в отделен бюджет.
Моля Ви, нека не партизираме, да не политизираме, а да направим действително анализ, който ще покаже как се харчат парите за здравеопазване. Още веднъж: Българи