Гласуване №19
Ратификация на Споразумението между правителството на Република България, представлявано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, и ЕИФ за изм.и доп.на Рамковото споразумение отн.изпълнението на инициятивата JEREMIE в РБ и .........- първо четене
1. Контекст от стенограмата
Намалени са акционерите. Разбирам, че това е бил един от важните аргументи, за да се влезе в предоговаряне на споразумението, тъй като там идеята беше след 2013 г. всички пари да останат в Българската банка за развитие и българската държава да ги ползва през Българската банка за развитие. Разбирам, че има съмнение, че в един момент Европейската комисия би могла да предяви претенции, да каже Българската банка за развитие е стопанска структура. Държавата е дала пари на една стопанска структура – това е неправомерна държавна помощ, и да имаме неприятности с Европейската комисия и затова това нещо е предоговорено и отпадат тези безпокойства за бъдещето. Макар че и Европейският инвестиционен фонд, и Европейската банка са институции на Европейския съюз и е малко странно с тях да подписваме споразумението и да очакваме, че след това Европейската комисия ще предяви такива претенции, но така е решено. Това не е лошо.
Не е лошо и това, че ударението е сложено върху капиталовите продукти, които ще се ползват, в това число рисков капитал за подкрепа на малки и средни предприятия.
Основните претенции, които аз мисля, че трябва да бъдат предявени към този екип, който е променил споразумението, са преди всичко към това, че тези 400 млн. лв. в годината на криза не са използвани за подкрепа на малкия бизнес. Като сравните тези 400 млн., които бизнесът би могъл да ползва, с тези 400 хил. евро, които са икономисани, при каквато и норма на печалба да смятате в условията на криза, смятам, че загубите за българския бизнес са огромни и че това не биваше да го допускаме. Дори да се върви към някаква промяна, би трябвало да се ускорят процедурите и българският бизнес вече да има достъп до този ресурс.
Друго, което е важно – има го и в писмото на господин Дир Канер, паднал е процентът на усвояване на европейските средства. Ако това беше направено, сега България по програма „Конкурентоспособност” щеше да е усвоила още 400 млн. лв. Сега те не са усвоени. За колко време ще стартира изпълнението на споразумението също не е ясно, но аз мисля, че вероятно ще мине поне година. Така че, още доста време ще мине преди този инструмент да задейства и тези 400 млн. лв. да бъдат отчетени като усвоени от България европейски пари.
Завършвам с това, повтарям, че ще подкрепя ратификацията на това споразумение. Както казва българският народ: „По-добре късно, отколкото никога!”. Дано да не е прекалено късно за бизнеса и този инструмент да не окаже необходимото въздействие в ситуацията на криза. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Има ли реплики? Няма.
Има ли други народни представители, които желаят да се изкажат? Няма.
Подлагам на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на споразумението.
Гласували 95 народни представители: за 94, против няма, въздържал се 1.
Законопроектът е приет на първо гласуване.
Заповядайте за процедура, госпожо Стоянова.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Уважаема госпожо председател, на основание чл. 70, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, моля да подложите на гласуване и на второ четене законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Подлагам на гласуване направеното процедурно предложение за едновременно гласуване и на второ четене на законопроекта.
Гласували 92 народни представители: за 92, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Заповядайте, госпожо Стоянова.
ДОКЛАДЧИК МЕНДА СТОЯНОВА: Благодаря.
„ЗАКОН
за ратифициране на Споразумението между правителството
на Република България, представлявано от министъра на
икономиката, енергетиката и туризма, и Европейския
инвестиционен фонд за изменение и допълнение на
Рамковото споразумение относно изпълнението на инициативата JEREMIE в Република България и на С