Гласуване №12
ЗИД на Закона за здравето - първо четене
1. Контекст от стенограмата
Трябва да е ясно в нощните заведения, барове, които работят след 24,00 ч. в тях ще се пуши ли или няма да се пуши. При тях ще има ли такава забрана, за която говорим – за минимум 50% от местата или не?
Моето предложение е следното: нека законът в сегашния си вид да остане, а по-скоро да дадем възможност на собствениците на заведения, които имат желание да се пуши, да им се даде форма да заплащат една такса или лиценз, един доста висок лиценз, и по този начин наистина да въведем един пазарен принцип, по който без дискриминационни законопроекти да даваме възможност пазарът сам да се регулира.
Защото, вижте какво се получава! За заведения, които са над 100 кв. м, да кажем заведения 105 кв. м, то минимум 50 кв. м от тях трябва да бъдат за пушачи, а минимум 55 кв. м – за непушачи. Ефективната площ реално е 50 кв. м. За едно заведение, което е 95 кв. м ще се пуши във всичките 95 кв. м. По този начин ние въвеждаме една много дискриминационна мярка и правим една регулация, която няма никаква пазарна логика и не е пазарно обоснована.
Моето предложение е да се тръгне да се мисли в такава посока - собственици, които искат да им се пуши в заведенията, да си заплащат една висока такса, таксата да бъде на брой места и това да е един пазарен регулатор и те да инвестират в случай, че мислят, че ще бъдат по-конкурентноспособни, когато в заведенията им се пуши.
Това мое предложение наистина ще бъде една ефективна пазарна антикризисна мярка, защото по този начин ще влязат средства в общинските бюджети, а антикризисната мярка, която се предлага в случая е чисто дискриминационна. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Благодаря Ви.
Има ли реплики към изказването на господин Пехливанов?
Движението за права и свободи - нямате време, така че не мога да Ви дам думата.
Има ли други народни представители, желаещи да вземат отношение? Няма.
В такъв случай обявявам дискусията за закрита и ще подложа на гласуване законопроекта.
Ще дам малко време, от около минута, като приканвам всички народни представители да влязат в пленарната зала, да заемат местата си и да заемат отношение към законопроекта. Тъй като имаше наистина доста дълъг и оспорван дебат, затова изчаквам, плюс че съм пуснала сигнала...
Тук, от ръководството на Народното събрание, ми казват да кажа: народни представители, които пушат да загасят цигарите и да заповядат в залата. Тези, които не пушат също да заповядат в пленарната зала, за да могат да дадат своя вот.
Поставям на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 054-01-12, внесен от народния представител Иван Иванов и група народни представители.
Гласували 143 народни представители: за 85, против 53, въздържали се 5.
Законопроектът е приет на първо четене.
Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БЮДЖЕТА НА НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА ЗА 2010 г.
Процедура ли искате?
Заповядайте, госпожо Манолова.
Моля за тишина в залата, защото нито се чуваме, нито може да се следи какво точно става в залата. (Реплика от народния представител Красимир Велчев.)
Не мога да Ви чуя, господин Велчев, прекалено шумно е в залата.(Шум и реплики в залата.)
Изчакайте, госпожо Манолова, много е шумно, малко да се успокои залата след гласуването на този законопроект. Така или иначе, продължаваме по приетия дневен ред, но да можем и да чуваме какво правим по него.
Сега вече можете да вземете думата.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Велчев! Мисля, че е абсолютно неприемливо предложението за промени в бюджета на Националната зд