2. Стенограма и изказвания
Фокус по говорител: ana-karaivanova
· намерени изказвания: 1
#1 · speech
звъни
Откривам заседанието на Народното събрание. На основание на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам да направим следното пререждане на точките от дневния ред. Вчера решихме днес да продължим с второ четене на Законопроекта за общинската собственост. Моля да приемете след това да продължим с двете ратификации - т. 6 и т. 7, тъй като е важно да бъдат взети навреме, и след това продължаваме с т. 3, 4 и 5. Моля да гласувате. От общо гласували 131 народни представители, за - 116, против - няма, въздържали се - 15. Предложението се приема. Има думата Красимир Премянов от името на парламентарна група.
#2 · speech
ПГДЛ
Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Днес е 9 май - Ден на победата над фашизма, Ден на Европа и на цялото прогресивно човечество. България и българският народ имат своето достойно право да отбележат този ден като ден на България, защото с цената на хиляди жертви в антифашистката съпротива, с героизма на воините от Българската армия те имат принос за тази победа. Това в Париж, че не признаха нашето право, не е основание да навеждаме глави. Заедно с воините от великата Съветска армия и в съюз със страните от антифашистката коалиция - Съединените американски щати, Великобритания, Франция, българският народ и българските антифашисти громиха фашистките пълчища по пътя на Втората световна война. Днес обединена Европа е рожба на тази победа. Да почетем паметта на героите от всички страни, дали своя принос в победата над фашизма. (Всички стават прави в едноминутно мълчание)
#3 · speech
Благодаря. Ще направя съобщение за парламентарния контрол утре, 10 май 1996 г., петък: 1. Заместник министър-председателят и министър на земеделието и хранителната промишленост Светослав Шиваров ще отговори на актуални въпроси от народните представители Александър Йорданов, Васил Калинов и Георги Пинчев и на питания от народните представители Атанас Железчев и Калчо Чукаров. 2. Министърът на здравеопазването Мими Виткова ще отговори на актуален върос на народния представител Борис Стоянов. 3. Министърът на културата Георги Костов ще отговори на актуален въпрос на народния представител Стоян Райчевски. 4. Министърът на промишлеността Климент Вучев ще отговори на актуален въпрос на народния представител Емил Капудалиев. 5. Министърът на образованието, науката и технологиите Илчо Димитров ще отговори на актуален въпрос на народния представител Орлин Драганов. 6. Министърът на търговията и външноикономическото сътрудничество Атанас Папаризов ще отговори на актуален въпрос на народния представител Емил Капудалиев и на питане на народния представител Благой Димитров. На основание чл. 77, ал. 3 и чл. 80, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание отлагане на отговори със 7 дни са поискали: министър-председателят Жан Виденов на актуални въпроси от народните представители Кирил Желев и Велко Вълканов; министърът на околната среда Георги Георгиев - на питане на народния представител Стефан Стефанов; министърът на промишлеността Климент Вучев - на питане от народния представител Стефан Стефанов; министърът на финансите Димитър Костов - на актуален въпрос на народния представител Евгений Еков и министърът на правосъдието Младен Червеняков - на питане на народната представителка Ана Караиванова. Преминаваме към точка първа от дневния ред - ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ОБЩИНСКАТА СОБСТВЕНОСТ. Давам думата на народния представител Димитър Велев. Останаха три текста.
#4 · speech
Докладчик Димитър Велев
Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! Отложените текстове по Закона за общинската собственост бяха внимателно обсъдени на допълнителни заседания в комисията и предлагаме на вашето внимание следното становище на комисията: Чл. 37 да остане така, както е предложен от комисията. Съображенията за отлагането на този текст бяха, че е необходимо да се предвиди специална норма за защита на гражданите, по отношение на които се прекратява правото на ползуване в случаите, когато нуждата от имота отпадне, когато той не се използува по предназначение или когато стане необходим за друга належаща общинска нужда. Комисията счита, че интересите на гражданите са защитени, тъй като това са индивидуални административни актове, с които се прекратяват тези правоотношения, и те във всички случаи, на общо основание могат да се обжалват по реда на Закона за административното производство. Поради това, господин председател, предлагам на вниманието на Народното събрание текста от вносителя и текста на комисията. "Чл. 37. Ал. 1. Когато нуждата от имота отпадне или имотът стане необходим за друга по-належаща общинска нужда, правото на ползуване се отнема след решение на общинския съвет със заповед на кмета на общината". Становището на комисията е ал. 1 да придобие следния вид: "Ал. 1. Когато нуждата от имота отпадне, имотът не се използува по предназначение и не стане необходим за друга належаща общинска нужда, правото на ползуване се прекратява след решение на общинския съвет със заповед на кмета на общината. Ал. 2. Ако учредяването на правото на ползуване е извършено възмездно, на лицето се връща внесената сума, намалена съобразно срока на ползуването на имота". Тук, по тази алинея, има едно предложение на народния представител Светослав Лучников - чл. 37 да отпадне. А в случай, че не отпадне, в края на ал. 2 да се прибави: "и му се заплаща обезщетение за причинените вреди и пропуснатите ползи". Комисията подкрепя текста на вносителя.
#5 · speech
Най-напред ще гласуваме предложението на господин Лучников да отпадне чл. 37 изцяло. Моля да гласувате предложението на господин Лучников. От общо гласували 162 народни представители, за - 68, против - 78, въздържали се - 16. Предложението не се приема. Второто предложение на господин Лучников е ал. 2 да завърши с думите "и му се заплаща обезщетение за причинени вреди и пропуснати ползи". Моля да гласувате. От общо гласували 175 народни представители, за - 76, против - 87, въздържали се - 12. Предложението не се приема. Моля да гласувате чл. 37 така, както беше предложен от комисията. От общо гласували 170 народни представители, за - 118, против - 30, въздържали се - 22. Член 37 е приет. Следващият текст.
#6 · speech
Докладчик Димитър Велев
Следващият отложен текст беше § 5а от Преходните и заключителни разпоредби. Предлагаме на вашето внимание следния текст: "§ 5а. Ал. 1. Договорите за наем, сключени по установения ред до 1 юни 1996 г., чийто срок не е изтекъл, запазват действието си до края на договорения срок, но за не повече от три години от влизането на този закон в сила. Ал. 2. Общинските съвети определят базисни наемни цени на общинските имоти в 3-месечен срок от влизането на закона в сила. Ал. 3. Договорите, сключени до приемането на решенията по ал. 2 при наемни цени, по-ниски от базисните, се актуализират съобразно определените базисни наемни цени."
#7 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате. От общо гласували 177 народни представители, за - 151, против - 9, въздържали се - 17. § 5а е приет.
#8 · speech
Докладчик Димитър Велев
Следващият отложен текст беше § 8 от Преходните и заключителни разпоредби, който представляваше една разпоредба и тя се изразяваше в това, че Законът за наемните отношения се отменя, тъй като вчера господин Дако Михайлов постави въпроса, че има някои разпоредби в ГПК и в други закони, които препращат към Закона за наемните отношения. Комисията, съвместно с отдел "Правен" към Министерския съвет и с представители на Министерството на правосъдието, предлага следния текст на § 8: "§ 8. Ал. 1. Законът за наемните отношения, обнародван в "Държавен вестник" бр. 53 от 1969 г., изм. бр. 26 от 1973 г., попр. бр. 32 от 1979 г., изм. бр. 43 от 1973 г., бр. 33 от 1977 г., бр. 36 от 1979 г., бр. 63 от 1984 г., бр. 88 от 1986 г., бр. 21 и 101 от 1990 г. се отменя. Ал. 2. В Гражданския процесуален кодекс се правят следните изменения: 1. Чл. 288, ал. 8 се изменя както следва: а) В изречение първо думите "Закона за наемните отношения" се заменят с "Закона за държавната собственост"; " Става въпрос за определяне нормите за жилищно настаняване. "б) В изречение трето, думите "по чл. 10 от Закона за наемните отношения" се заменят с думите "определена по установения ред за държавните жилища"." Става въпрос за наемна цена. "2. Чл. 415 се изменя както следва: а) В ал. 2 след думата "имота" се поставя точка, а останалият текст се заличава;" Заличава се текстът, който препраща към Закона за наемните отношения. "б) Алинеи 3, 4 и 5 се отменят." Това също са алинеи, които препращат към този закон. "Ал. 3. В § 3 от Допълнителните разпоредби на Закона за възстановяване собствеността върху недвижими имоти на български граждани от турски произход, направили постъпки за заминаване в Република Турция и други страни през периода май - септември 1989 г., думите "чл. 10 от Закона за наемните отношения" се заменят със "Закона за държавната собственост за държавните жилища"." Става въпрос за наемната цена на тези, които живеят в жилищата, тъй като Законът за наемните отношения отпада препращаме към другия закон, който ще регламентира тези отношения. Нищо друго по същество не се изменя. "Ал. 4. В чл. 25 от Закона за паметниците на културата и музеите думите "се освобождават от действието на Закона за наемните отношения" се заличават. Ал. 5. В чл. 37, ал. 4 от Закона за собствеността на гражданите думите "настанени при условията на Закона за наемните отношения" се заличават, а накрая на изречението се добавя "ако отговарят на условията за настаняване в държавни жилища". Ал. 6. Висящите съдебни производства по предходните алинеи се решават по досегашния ред." С други думи, предлаганите изменения отстраняват онези противоречия, които биха възникнали в случай, че се отмени Законът за наемните отношения, а останат онези норми в други закони, които препращат към Закона за наемните отношения. Това е текстът, който предлагаме, господин председател.
#9 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате. От общо гласували 163 народни представители, за - 146, против - 1, въздържали се - 16. § 8 е приет. Следващият текст.
#10 · speech
Докладчик Димитър Велев
Господин председател, един последен текст, който комисията уточни. В чл. 42, ал. 1, т. 2 сме предвидили възможност в резервните жилища да се настаняват за срок не повече от две години граждани, осъдени да освободят заеманите от тях жилища. И тъй като текстът е много общ, а законодателят е имал предвид осъдените по Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти и тъй като този закон все пак е преходен, ние предлагаме чл. 42, ал. 1, т. 2 да отпадне, като т. 3 става т. 2, а на мястото на отпадналия § 7б в Преходните и заключителни разпоредби да се създаде нова разпоредба със следното съдържание: "§ 7б. По реда на чл. 42, ал. 1 в резервните жилища се настаняват и осъдените лица да освободят заеманите от тях жилища по Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти." По този начин ще се разбере, че става въпрос само за онези лица, които са осъдени по този закон, а не въобще осъдените да опразнят заеманите от тях помещения. Това е за прецизност, поради което предлагам на Народното събрание да гласува този текст.
#11 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате. От общо гласували 176 народни представители, за - 172, против - няма, въздържали се - 24. И това предложение е прието, с което завършихме приемането на Закона за общинската собственост. (Ръкопляскания от мнозинството) Преминаваме към точка втора от дневния ред - ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА РАЗРЕШАВАНЕ ПРЕБИВАВАНЕТО НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ НА ПОДРАЗДЕЛЕНИЕ НА ГРЪЦКАТА АРМИЯ ЗА УЧАСТИЕ В УЧЕНИЕТО "ПРОЛЕТ `96" И ПРЕЛИТАНЕТО И КАЦАНЕТО НА ВОЕННОТРАНСПОРТЕН САМОЛЕТ НА ГРЪЦКИТЕ ВОЕННОВЪЗДУШНИ СИЛИ. Давам думата на народния представител Любен Петров да докладва становището на Комисията по национална сигурност. Да се готви Евгени Кирилов да докладва становището на Комисията по външна политика и европейска интеграция. Моля да гласувате да бъдат допуснати в залата генерал-майор Цанко Доленски - заместник-командуващ на Първа българска армия и полковник Кръстьо Янков Кръстев - първи заместник-началник на Разузнавателно управление в Генералния щаб. От общо гласували 145 народни представители, за - 138, против - няма, въздържали се - 7. Предложението се приема. Моля да поканите генерал-майор Доленски и полковник Кръстев да заповядат в залата. Давам думата на народния представител Любен Петров да прочете становището на Комисията по национална сигурност.
#12 · speech
Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Становището на Комисията по националната сигурност по проекта за решение за разрешаване пребиваването на територията на Република България на подразделение на Гръцката армия за участие в учението "Пролет '96" и прелитането и кацането на военнотранспортен самолет на Гръцките военновъздушни сили е следното: Комисията по националната сигурност обсъди проект за решение на Народното събрание за разрешаване пребиваването на територията на Република България на подразделение на Гръцката армия за участие в учението "Пролет '96" и прелитането и кацането на военнотранспортен самолет на Гръцките военновъздушни сили на 2 май 1996 година. Учението се провежда съгласно подписаната програма за военно сътрудничество между двете страни. То е реципрочна проява на проведено през миналата година на гръцка територия подобно учение на подразделения със специално предназначение на двете армии. Според комисията учението "Пролет '96" ще даде нов импулс за засилване прозрачността, доверието и сътрудничеството във военнополитическите отношения между Република България и Република Гърция, ще съдейства за обмяна и изучаване на добрия войскови опит, ще предостави допълнителен простор за развитие на процесите на оперативна съвместимост между българската армия и армиите на страните - членки на НАТО. Като отчете тези аргументи и на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България, Комисията по националната сигурност призовава Народното събрание да даде съответното разрешение. Становището на комисията бе прието с 16 - "за", и 3 - "против". Благодаря.
#13 · speech
Давам думата на народния представител Евгени Кирилов.
#14 · speech
Господин председател, ще прочета становището на Комисията по външната политика и европейската интеграция относно проект за решение N 2-03-9 за разрешаване пребиваването на територията на Република България на подразделение на Гръцката армия за участие в учението "Пролет '96" и прелитането и кацането на военнотранспортен самолет на Гръцките военновъздушни сили, внесен от Министерския съвет на 9 април 1996 година. На свое заседание от 11 април 1996 година Комисията по външната политика и европейската интеграция разгледа проект за решение N 2-03-9 и прие следното становище: Предлага на Народното събрание на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България да разреши: 1. Пребиваването на територията на Република България от 11 до 19 май 1996 година на подразделение на Гръцката армия в състав от 30 невъоръжени военнослужещи за участие в учението "Пролет '96" съвместно с подразделение на Българската армия. 2. Прелитането през въздушното пространство на Република България и кацането на летище Пловдив на 11 и на 19 май 1996 година на военнотранспортен самолет С-130 "Херкулес" на Гръцките военновъздушни сили.
#15 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате следното решение за разрешаване пребиваването на територията на Република България на подразделение на Гръцката армия за участие в учението "Пролет '96" и прелитането и кацането на военнотранспортен самолет на Гръцките военновъздушни сили. Народното събрание на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България реши: 1. Разрешава пребиваването на територията на Република България от 11 до 19 май 1996 година на подразделение на Гръцката армия в състав от 30 невъоръжени военнослужещи за участие в учението "Пролет '96" съвместно с подразделение на Българската армия. 2. Разрешава прелитането през въздушното пространство на Република България и кацането на летище Пловдив на 11 и на 19 май 1996 година на военнотранспортен самолет С-130 "Херкулес" на Гръцките военновъздушни сили. Моля да гласувате! От общо гласували 177 народни представители, за - 152, против - 15, въздържали се - 10. Решението е прието. Преминаваме към следващата точка от дневния ред - ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА РАЗРЕШАВАНЕ ИЗПРАЩАНЕТО НА ВОЕННОСЛУЖЕЩИ ОТ БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ ЗА УЧАСТИЕ В СЪВМЕСТНОТО УЧЕНИЕ "СТРУМА '96" НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ И ПРЕБИВАВАНЕТО НА ГРЪЦКИ ВОЕННОСЛУЖЕЩИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В РАМКИТЕ НА УЧЕНИЕТО Давам думата на народния представител Любен Петров да представи становището на Комисията по националната сигурност.
#16 · speech
Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Становището на Комисията по националната сигурност относно проект за решение за разрешаване изпращането на военнослужещи от Българската армия за участие в съвместното учение "Струма '96" на територията на Република Гърция и пребиваването на гръцки военнослужещи на територията на Република България в рамките на учението, внесен от Министерския съвет на 26 април 1996 година, е следното: Комисията по националната сигурност разгледа предложения проект за решение на свое заседание на 2 май 1996 година. Комисията прецени, че участието на военнослужещи от Българската армия, представители на Гражданска защита и компетентни лица от община Сандански в съвместното национално щабно учение "Струма '96" ще допринесе за по-нататъшното засилване на доверието и задълбочаване на сътрудничеството между Република България и Република Гърция във военната област и в сферата на дейност на Гражданска защита. Съвместното българо-гръцко учение "Струма '96" ще даде възможност да се оттренира и отработи взаимодействието между Българската армия и въоръжените сили на Република Гърция при наводнения и други стихийни бедствия при граничната полоса. От тази гледна точка учението е крачка напред в процеса за повишаване на оперативната съвместимост между Българската армия и армиите на НАТО. Като отчете последните аргументи, Комисията по националната сигурност предлага на Народното събрание на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България да издаде съответното разрешение. Благодаря.
#17 · speech
Давам думата на народния представител Евгени Кирилов да прочете становището на Комисията по външната политика и европейската интеграция.
#18 · speech
"Становище на Комисията по външна политика и европейска интеграция относно проект за решение 20310 за разрешаване изпращането на военнослужещи от българската армия за участие в съвместното учение "Струма `96" на територията на Република Гърция и пребиваването на гръцки военнослужещи на територията на Република България в рамките на учението, внесено от Министерския съвет на 26 април 1996 г. На свое заседание от 3 май 1996 г. Комисията по външна политика и европейска интеграция разгледа проект за Решение N 20310 и прие следното становище: Предлага на Народното събрание на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България да разреши: 1. Изпращането на офицери от Генералния щаб на Българската армия, от Първа армия и от Трета мотострелкова дивизия и представители на управление "Гражданска защита" и на община Сандански, общо 15 души, за участие в съвместното командно щабно учение по действия при наводнения "Струма `96" от 13 до 15 май 1996 г. на територията на Република Гърция. 2. Пребиваването на офицери от Щаба на Трети армейски корпус и на Десета пехотна дивизия на гръцката армия и представители на община Серес, Република Гърция, общо 15 души, за участие в заключителната фаза на учението на 16 май 1996 г. в района на град Сандански."
#19 · speech
Има ли бележки? Има думата Васил Михайлов.
#20 · speech
СДС
Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! В Комисията по национална сигурност ние обсъждахме даването на такова разрешение по текста на Конституцията, чл. 84, т. 11, като дебатите бяха предизвикани от това, че аз и някои мои колеги поставихме въпроса за тези учения, които се провеждат с Република Гърция, съвместни учения, по каква програма са. Беше ни отговорено, че става дума за двустранни отношения, доколкото разбрах, на базата на договорености между генералните щабове на Република Гърция и Република България. От друга страна, бе ясно казано, че и двете учения - "Пролет `96", както и сега учението, което обсъждаме, "Струма `96" не са по програмата "Партньорство за мир". И си позволих в Комисията по национална сигурност да изразя безпокойство от факта, че се водят сухопътни учения много по-интензивно с Република Гърция, отколкото с която и да е друга балканска страна. (Възражения в блока на мнозинството) Да, това е факт. Що се отнася до конкретното учение, което се предвижда, вие знаете много добре, че структурата, която се занимава с подобни проблеми, имам предвид бедствия, аварии, катастрофи, в България това е Гражданска защита. И ако темата на учението е действия по време на наводнение, още повече ние знаем добре, че в Струма такива наводнения поне по статистика не биха могли да бъдат отчетени в последните поне 30 години, но това е въпрос на самото учение, би трябвало да се провеждат от силите и частите на Гражданска защита. Ако там участват военни формирования, то те пак би трябвало да бъдат под командването или под ръководството на Гражданска защита. Защо става дума за чисто военни учения? Беше обяснено, че гръцката структура е част от техните въоръжени сили, във всеки случай е военизирана. Какво обаче пречеше провеждането на това учение от българска страна да бъде под командването, под управлението на Гражданска защита? Още повече бих искал да знам тази спогодба, която е подписана доста отдавна с Република Гърция за съвместни действия при аварии и катастрофи, дали е адекватна на днешния ден, дали тя дава яснота за това съвместно действие, което би трябвало да бъде регламентирано между двете страни. Въобще този кръг въпроси са от изключителна важност за мен като народен представител, убеден съм, и за много от моите колеги. Защото вие, без да броите дори, ще разберете, уважаеми колеги, че тук, в пленарна зала ние сме давали многократно разрешение за съвместни учения и то сухопътни учения с Република Гърция. И за други такива разрешения в двустраненен аспект, за друга балканска държава ние не сме давали в Тридесет и седмото Народно събрание. Това означава, че има дисбаланс на отношенията и това го прави правителството. А това, че военните си гледат работата и не от тях зависи с кого точно и как ще имат съвместно действие, е проблем, който в никакъв случай не е отговорност на самите тях, а пак на политиката на правителството, която политика е политика на дисбаланса на Балканите. Още повече, уважаеми дами и господа, аз бих искал да се изяснят тук този кръг въпроси - по чия инициатива е провежданото учение, какъв ще е резултатът от него като подготовка и т.н. Защото знам, че за втори път в Тридесет и седмото Народно събрание коментирам вече гласуваното разрешение за учението "Пролет `96", отново става дума по същество за сухопътно учение, което като тема би могло да се интерпретира като нападателно учение, т.е. с такава тематика, нещо, което не може да не смущава. Това е вече за втори път. Моля ви, уважаеми гости, изяснете в подробности инициативата за това учение "Струма `96", на какво основание и кога е постигната договореността да се провежда такова учение. И моля, коментирайте с другите балкански страни имаме ли такива съглашения или спогодби за съвместни действия при аварии и катастрофи. Защото трябва да е ясно, че на Балканите има две натовски държави - едната е Турция, другата е Гърция и че балансът в отношенията на България към тях по отношение на нашите въоръжени сили, както и на всички, разбира се, други бълкански държави е от особена важност за националната ни сигурност. Това е, уважаеми господин председателю, което бих искал да науча от уважаемите гости.
#21 · speech
Други бележки? - Няма. Моля да гласувате следното решение на Народното събрание за разрешаване изпращането на военнослужещи от българската армия за участие в съвместното учение "Струма `96" на територията на Република Гърция и пребиваването на гръцки военнослужещи на територията на Република България в рамките на учението: "Народното събрание на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България реши: Разрешава: 1. Изпращането на офицери от Генералния щаб на българската армия, от Първа армия и от Трета мотострелкова дивизия и представители на управление "Гражданска защита" и на община Сандански, общо 15 души, за участие в съвместното командно-щабно учение по действия при наводнения "Струма `96" от 13 до 15 май 1996 г. на територията на Република Гърция. 2. Пребиваването на офицери от Щаба на Трети армейски корпус и на Десета пехотна дивизия на гръцката армия и представители на община Серес, Република Гърция, общо 15 души, за участие в заключителната фаза на учението на 16 май 1996 г. в района на град Сандански." Моля да гласувате. От общо гласували 161 народни представители, за - 130, против - 12, въздържали се - 19. Решението е прието. Давам думата за процедурен въпрос на Росен Хубенов.
#22 · speech
Росен Хубенов
ПГДЛ
Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги народни представители! Предлагам да преминем към т. 4 от гласувания дневен ред, а именно: второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Република България.
#23 · speech
Има ли възражения? Има думата народният представител Васил Михайлов.
#24 · speech
СДС
Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! Просто има правилник и този правилник би трябвало да се спазва. Промени на дневния ред по време на заседанието не биха могли да се правят. Казано е ясно в правилника, че в началото на заседанието такива промени са възможни ...
#25 · speech
Росен Хубенов
от място
Това не е нова точка, Васко.
#26 · speech
Моля, не се обаждайте!
#27 · speech
Независимо че не е нова точка. Такива предложения за точки в дневния ред може да дава председателят в началото на заседанието, както и промени в дневния ред са възможни въобще ... Пререждането е промяна, естествено, господин Мулетаров. Независимо от това това е промяна на дневния ред и не е допустимо да бъдат заменяни едни точки с други, независимо че те фигурират в програмата за деня. Подреждането на дневния ред е също фактически дневен ред. Така че недопустимо е предложението на господин Хубенов за пререждане на точките. Това трябваше да стане в началото на седмицата или на съответния ден, и то Вие имахте тази възможност, господин председателю, да я направите. Сега господин Хубенов не може да я направи. (Неразбираема реплика на народния представител Росен Хубенов) Не, без да ми обяснявате, защото, господин председателю,...
#28 · speech
Довършете си изказването.
#29 · speech
Господин Хубенов се обажда. Но тук току-що ние например гласувахме едно разрешение за участие на наши войски в едно учение. Помните ли, че ние тук гласувахме например за участието на един кораб, конкретен кораб, "Виница" се казва, в едно военноморско учение? Оказа се, че ние гласувахме за един кораб, след това се прегласува за друг кораб и накрая дойде трети кораб, господин председател. Това точно е не повече и не по-малко от подигравка с Народното събрание. Сега отново, ако се наруши дневният ред, по същество ще бъде незачитане на правилника и на волята на Народното събрание.
#30 · speech
Времето изтече! Господин Михайлов, моля да се справите с правилника. Когато дойде една точка от дневния ред, може да има предложения тя да се отложи и да се продължи със следващата точка от дневния ред.
#31 · speech
от място
Той не е казал да се отложи.
#32 · speech
Той каза да се отложи.
#33 · speech
от място
Не е казал!
#34 · speech
Аз казвам: моля да гласувате да се отложи т. 3 от дневния ред и да се премине към т. 4 - второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Република България. Моля да гласувате.
#35 · speech
от място
Така може. Вие можете да предлагате отлагане. Сетихте се.
#36 · speech
Е-е-е, сещам се и аз... От общо гласували 167 народни представители, за - 106, против - 52, въздържали се - 9. Предложението се приема. Преминаваме към следващата точка от дневния ред - ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗБИРАНЕ НА ПРЕЗИДЕНТ И ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ. Давам думата на народния представител Спас Мулетаров да докладва.
#37 · speech
Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! След приемането на първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Република България, постъпиха значителен брой предложения, включително и два законопроекта, които бяха внесени самостоятелно - единият от господин Стефан Гайтанджиев, който трансформира текстовете от своя проект в предложения за изменение на приетия на първо четене закон, внесен от група народни представители, и от народния представител Орлин Драганов и група народни представители, които трансформираха своя законопроект с предложение към този. Всички тези предложения бяха обсъдени, бяха дискутирани и на съответните места при обсъждането на текстовете ще ви докладвам становището на водещата комисия. Заглавието на закона - "Закон за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Република България" - не следва да се гласува, тъй като това е само изменение. "§ 1. Създава се нов чл. 2а със следното съдържание: "Чл. 2а. Организационно-техническата подготовка на изборите се осъществява от Министерския съвет, областните управители и кметовете." По този текст на § 1 не са постъпили предложения след първо четене и при обсъждане в комисията, поради което се предлага той да бъде приет така, както е внесен.
#38 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате § 1. От общо гласували 141 народни представители, за - 136, против - няма, въздържали се - 5. Параграф 1 е приет.
#39 · speech
Параграф 2 е с две алинеи и със следното съдържание, параграф 2, който се отнася за чл. 3, ал. 1 и ал. 2: "Чл. 3, ал. 1 и ал. 2 се изменят така: "Чл. 3. Ал. 1. Кандидати за президент и вицепрезидент могат да издигат политическите партии и партийните коалиции чрез лицата, които ги представляват или не по-малко от 15 000 избиратели чрез инициативен комитет". По тази ал. 1 са постъпили две предложения. Първото е от народния представител Стефан Гайтанджиев, който предлага числото "15 000" да се замени с "10 000". Второто предложение е на народния представител Емил Филипов, от името на Комисията за контрол върху приходите, разходите и имуществата на политическите партии и лично от негово име е направено, числото "15 000" да се замени с "20 000". По същата ал. 1 народният представител Емил Филипов предлага да се създаде допълнително изречение, или да се допълни алинеята, със следното съдържание: "Могат да издигат кандидати политически партии и партийни коалиции, които са представени в последното Народно събрание и са получили на последните парламентарни избори над 1 на сто от гласувалите". "Ал. 2. Партиите и партийните коалиции, които могат да предлагат кандидати за президент и вицепрезидент, трябва да отговарят на изискванията на Закона за политическите партии, на изискванията на настоящия закон и на изискванията на Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове." Комисията след като обсъди двете предложения за увеличаване броя на избирателите, които могат да издигат кандидат за президент, а именно намаляването на числото, включено в проекта - 15 хил. на 10 хил. и увеличаването му от 15 хил. на 20 хил. възприе, че това трябва да остане така както е в проекта, тъй като то е съобразено с някои реалности, които съществуват в досегашния опит за издигане от инициативни комитети на кандидати за президент и вицепрезидент и предлага в тази му част чл. 3, ал. 1 да не се променя и числото да остане 15 хил. избиратели. По отношение второто предложение направено от господин Емил Филипов да могат да участват и да издигат кандидати само тези политически партии и коалиции, които са представени в последното Народно събрание или тези, които са получили на парламентарните избори над 1 на сто, комисията не възприе това предложение и предлага чл. 3, ал. 1 и ал. 2 да бъде приет така, както е предложен от вносителите без да настъпват промени в него.
#40 · speech
Има ли бележки? - Вносителите искат ли думата по предложението за изменение на числото 15 хил.? Поддържат ли предложението си? - Не, оттеглят го. И господин Филипов, и господин Гайтанджиев го оттеглят. Други бележки няма. Моля, гласувайте § 2 така както беше представен от комисията. От общо гласували 154 народни представители, за - 127, против - 6, въздържали се - 21. Параграф 2 е приет.
#41 · speech
Има предложение от народния представител Орлин Драганов към чл. 4 на закона, по който не са предвидени внесени изменения в проекта да се създадат две алинеи със следното съдържание: "Чл. 4. Ал. 1. Кандидатите за президент и вицепрезидент трябва да бъдат професионално изявени личности, притежаващи диплома за висше образование признато в България. Ал. 2. Кандидатите за президент и вицепрезидент представят експертизно заключение за психично здраве, издадено от комисия, съставена от три хабилитирани лица - психиатри, назначени от министъра на здравеопазването. Същите представят и документ от районния психиатричен диспансер, че не се водят в последните пет години на диспансерен отчет". Комисията не възприе това предложение, изхождайки от конституционния текст за избиране на президент и вицепрезидент, в който изрично са посочени изискванията, на които трябва да отговаря кандидатът. Такива изисквания за висше образование и за психическо освидетелстване, не съществуват в Конституцията. Същите съображения бяха изложени при обсъждането на тези предложения като самостоятелен законопроект, внесен от народния представител Орлин Драганов и Народното събрание отхвърли този законопроект. Комисията сега също предлага тези изменения да не се приемат и да не се създават нови алинеи първа и втора към чл. 4.
#42 · speech
Има ли бележки? - Думата е на вносителя господин Орлин Драганов.
#43 · speech
независим
Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз държа специално предложението, което съм направил за образованието, да бъде гласувано, тъй като никъде в развитите страни в света не се цени по-високо нищо от интелекта, културата, възпитанието и образованието. Образованието е едно изключително важно човешко качество, което се придобива. Образованието има изключително значение. Един президент, един вицепрезидент, когато осъществява своите контакти - той трябва да бъде високоинтелигентен, издигнат и образован. Осъществяват се контакти на различни нива. В рамките на пет години, включително до 2001 година, до ХХI век той ще бъде президент. Аз ви моля да прецените вашия вот специално за образованието. По отношение на второто ми предложение - аз няма да коментирам. В първия дебат, който беше направен, бяха изказани различни мнения. Само ще ви посоча най-пресния пример от Австралия. Видяхте там какво стана с 33 човека, които бяха убити от психопат. Психическото състояние е една динамична величина в човека, тя не е постоянна, така че в един момент тази величана може да се промени. Аз държа на моето предложение за образованието. Аз не мога да приема, че един президент и вицепрезидент могат да бъдат с 8 клас, или с 10 клас, или с не знам си кой клас! Те трябва да бъдат точно огледалото на нацията и когато застанат в Организацията на обединените нации, в Европейския съюз, в Съвета на Европа или независимо къде, трябва наистина да имат излъчването на България, а не посредствеността на неуки хора, на необразовани хора. Благодаря ви за вниманието.
#44 · speech
Благодаря. Вие държите ли най-напред да гласуваме двете алинеи или само едната?
#45 · speech
встрани от микрофоните
Да гласуваме тази, в която се говори за образованието...
#46 · speech
Моля, гласувайте предложението на доктор Орлин Драганов чл. 4 да има още една алинея: "Кандидатите за президент и вицепрезидент трябва да бъдат професионално изявени личности, притежаващи диплома за висше образование, призната в България". Моля, гласувайте! От общо 171 народни представители, за - 65, против - 56, въздържали се - 50. Не се приема това предложение.
#47 · speech
"§ 3. В чл. 5 се създава второ изречение със следното съдържание: "При определяне на състава и ръководството на Централната избирателна комисия се запазва основното съотношение между представените в Народното събрание партии и коалиции". По този параграф има постъпило единствено предложение от народния представител Осман Октай и група народни представители от ДПС, които предлагат да не се създава ново второ изречение към чл. 5. Това предложение не беше възприето, тъй като този принцип съществува и в Закона за избиране на местните органи на държавната власт, поради което комисията предлага § 3 без съдържанието на ново изречение второ към чл. 5 и да бъде приет така, както е внесен и както е прочетен от комисията.
#48 · speech
Всъщност предложението е да отпадне § 3. Думата има господин Татарлъ.
#49 · speech
ДПС
Господин председателю, уважаеми народни представители! Ние поддържаме нашето предложение. Тази материя се урежда в Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Републиката в чл. 5, в който се предвижда Народното събрание в срок от 50 дни преди датата на изборите да избира Централна избирателна комисия и т.н. С предложения § 3 - второто изречение на чл. 5, се прибягва към допълнителен критерий, т.е. определянето на Централната избирателна комисия да става според съотношението на парламентарните сили. Ние смятаме, че тази нова регламентация не е аргументирана, защото засяга както парламентарно представените партии, така също и непредставени в парламента партии. Освен това, ако се изхожда от този критерий, предварително ще бъде предопределен съставът на Централната избирателна комисия. Тоест ние се опасяваме, че по този начин ще се създаде диктат на представителите на една партия в Централната избирателна комисия. По тези съображения ние предлагаме да отпадне това второ изречение.
#50 · speech
Моля да гласувате предложението § 3 да отпадне. Господин Гайтанджиев, по този въпрос ли? - Заповядайте.
#51 · speech
ПГДЛ
Удивлявам се, господа, на човешката глупост. Това е единственият текст, който защитава правата на малцинствата в парламента. Точно по този начин те ще имат гаранции, че в Централната избирателна комисия няма да има 2/3. Става дума за принцип, а не става дума за сегашния състав на парламента. Един следващ парламент с 3 гласа мнозинство би могъл, при отпадането на тази гаранция, че ще се спази принципът на представителство на всички парламентарни групи, би могъл да сложи 100 на сто своите хора. И тогава с 2/3 мнозинство на ЦИК ще се решават абсолютно всякакви въпроси. Не правете глупости, господа, и мислете повече!
#52 · speech
Без квалификации! Думата за дуплика има господин Татарлъ.
#53 · speech
ДПС
Аз смятам, че тази аргументация няма основание, защото и сега ние сме избирали Централна избирателна комисия, така че при всички положения естествено ще се имат предвид политическите сили в парламента, но съобразяването със съотношението - става въпрос за съотношението, - аз съм категорично убеден, че ще се създаде именно едно мнозинство така, както е и в парламента. Аз благодаря, че БСП се явява защитник на опозицията, но смятам, че това е неаргументирано.
#54 · speech
Няма да коментирам. Моля да гласувате отпадането на § 3. А на господин Гайтанджиев пожелавам малко по-малко емоции. Ако на всяка глупост човек реагира по този начин, няма да може да спи. От общо гласували 132 народни представители, за - 16, против - 107, въздържали се - 9. Предложението не се приема. Моля да гласувате § 3 така, както беше предложен. От общо гласували 145 народни представители, за - 119, против - 11, въздържали се - 15. § 3 е приет.
#55 · speech
§ 4. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1, т. 1 се изменя така: "1. предложение от централното ръководство на съответната партия или партийна коалиция с трите имена, датата на раждане, местожителството и адреса на кандидатите или от инициативния комитет на избиратели с трите имена, датата на раждане, местожителството и адреса на кандидатите, придружено със списък на имената, адресите, единните граждански номера и подписите най-малко на 15 хил. избиратели." По тази т. 1 на чл. 6 е постъпило предложение от народния представител господин Стефан Гайтанджиев числото "15 хил." да стане "10 хил.".
#56 · speech
Това вече отпадна.
#57 · speech
Да, тъй като същото предложение съществуваше и в предшествуващия текст, което не беше възприето от комисията, то не следва да бъде подлагано на гласуване. "2. Т. 2 се отменя, а т. 3 и 4 стават т. 2 и 3; 3. Създава се нова т. 4 със следното съдържание: "4. банков документ за внесен депозит съгласно чл. 6а". По тази точка народният представител Стефан Гайтанджиев предлага тя да отпадне. Комисията не възприе това предложение. "2. Ал. 3 се изменя така: Ал. 3. Централната избирателна комисия регистрира кандидатите на партии, партийни коалиции и инициативни комитети, както и номера на бюлетината на съответната листа. Цветът на бюлетината е бял. 3. Ал. 4 се изменя така: Ал. 4. Номерът на бюлетината на отделните листи се определя от Централната избирателна комисия след тяхното регистриране чрез жребий. 4. Създава се нова ал. 5: Ал. 5. Постъпващите документи по ал. 1 се завеждат с пореден номер. Последователността на постъпването на документите определя поредността на вписване в регистъра на Централната избирателна комисия." Комисията предлага § 4 да се приеме така, както е предложен от вносителите и потвърден от самата комисия, като следва да се гласува само второто предложение на народния представител господин Стефан Гайтанджиев за отпадането на т. 3 в ал. 1 на чл. 6.
#58 · speech
Господин Гайтанджиев желае ли да обоснове своето предложение? - Заповядайте.
#59 · speech
ПГДЛ
За съжаление поради систематиката на текста, моето предложение за отпадането на т. 3 е свързано със създаването на чл. 6а, който е следващият член. Същността на моето предложение е, че не е морално и обществено целесъобразно в момента изискването на паричен депозит от кандидатите за президент и вицепрезидент. Това създава обстановка и ситуация на неравнопоставеност. В този смисъл е и моето предложение за отпадане, въпреки че тук няма сума, няма някакво конкретно число. Това е бил моят мотив. И ако се гласува предложението за отпадане на т. 3, това означава, че не бил могъл тогава да се гласува и чл. 6а. Благодаря.
#60 · speech
Има ли други бележки? - Няма. Моля да гласувате предложението на народния представител Стефан Гайтанджиев в чл. 6, ал. 1, т. 3 да отпадне. От общо гласували 141 народни представители, за - 14, против - 56, въздържали се - 71. Предложението не се приема. Моля да гласувате § 4 така, както е предложен от комисията. От общо гласували 123 народни представители, за - 116, против - 1, въздържали се - 6. § 4 е прие.
#61 · speech
"§ 5. Създава се нов чл. 6а със следното съдържание: Чл. 6а. Ал. 1. При издигане на кандидатура за президент и вицепрезидент политическите партии, партийните коалиции и инициативните комитети внасят по сметка в Българска народна банка избирателен безлихвен депозит в размер на 250 хиляди лева. Ал. 2. След обявяване на окончателните резултати от изборите с решение на Централната избирателна комисия депозитът се възстановява на политическите партии, партийните коалиции и инициативните комитети, чиито кандидати са получили не по-малко от 1 на сто от действителните гласове." По този текст има предложение на народния представител Стефан Гайтанджиев - целият § 5 да отпадне. Той преди малко го обоснова във връзка с предложението по предшестващия параграф за банковия документ. Има и предложение от народния представител господин Осман Октай и група народни представители: чл. 6а, ал. 1 и ал. 2 да отпаднат. Тоест, целият параграф 5, както е и предложението на господин Гайтанджиев, да не се приемат. Комисията категорично подкрепя текста на вносителите. Досегашният опит при провеждане на избор за президент категорично потвърждава необходимостта от подобна разпоредба, тъй като е известно, че имаше дори наказателни дела и следствия по отношение на кандидати за президенти, издигнати от партии, които не съумяха да върнат сумите, получени от държавата, съгласно разпоредбите на закона. Поради това предложението на комисията е текстът да бъде приет така, както е предложен.
#62 · speech
Има ли бележки? Има думата господин Татарлъ.
#63 · speech
Ибрахим Татралъ
ДПС
Уважаеми председателю, уважаеми народни представители! Господин Осман Октай и група депутати от Парламентарната група на Движението за права и свободи предлагаме да отпадне предложения нов чл. 6а. Ние смятаме, че изискването за депозит ще създаде затруднение пред някои политически партии в страната. Затова сме против такъв член.
#64 · speech
Други бележки? - Няма. Моля да гласувате предложението на народния представител Стефан Гайданджиев и народния представител Осман Октай и група народни представители параграф 5 да отпадне. От общо гласували 127 народни представители, за - 14, против - 88, въздържали се - 25. Предложението не се приема.
#65 · speech
Една корекция. Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! В чл. 6, ал. 1, както беше прочетен, сега установихме, че е допусната грешка. Вместо "избирателен безлихвен депозит" да се чете "изборен безлихвен депозит".
#66 · speech
Моля да гласувате параграф 5 така, както беше представен от комисията с направената редакционна корекция. От общо гласували 133 народни представители, за - 123, против - 5, въздържали се - 5. Параграф 5 е приет. Параграф 6.
#67 · speech
"§ 6. В чл. 9 се правят следните изменения: 1. Алинея 1 става единствена и се изменя така: "Гласуването се извършва с бяла бюлетина по образец, установен от Централната избирателна комисия. В бюлетината се вписва: "1. номерът на бюлетината, определен от Централната избирателна комисия чрез жребий;" Народният представител Осман Октай и група народни представители предлагат тази точка 1 да придобие следното съдържание: 1. номерът на бюлетината, определена от ЦИК по реда на регистрацията на партии и коалици;" Това предложение не беше възприето от комисията. "2. наименованието на политическата партия или партийна коалиция, или означението "инициативен комитет", регистрирали съответните листи; 3. трите имена на кандидатите за президент и вицепрезидент." 2. Алинея 2 се отменя. Народният представител Стафан Гайтанджиев предлага на мястото на предложения § 6 да се създаде заместващ текст със следното съдържание на чл. 9: "Чл. 9. Ал. 1. Гласуването се извършва с единна бяла бюлетина по образец, установен от ЦИК по предложение на Министерския съвет, в която се вписват за всяка кандидатска листа: 1. наименованието на съответната политическа партия или партийна коалиция, или означението "инициативен комитет" за група избиратели; 2. имената на кандидатите за президент и вицепрезидент; 3. специално място за всяка една листа, означено с кръгче в десния край на изписаните имена на кандидатите, където всеки избирател поставя знака "Х" с химикал, като израз на своето предпочитание за дадената листа; 4. площта, заета на бюлетината от всяка една двойка кандидати за президент и вицепрезидент е еднаква и е отделена с черта от другите. Ал. 2. Поредността на изписването на кандидатските двойки върху бюлетината се означава със съответен номер в горния ляв ъгъл на всяка листа и е съответно поредността на регистрацията в Централната избирателна комисия. Ал. 3. Избирателят след означаването на предпочитаната от него листа сгъва бюлетината и я пуска в урната. Ал. 4. Бюлетините, в които са означени с "Х" повече от една листа, бюлетини, които са зачертани не на определеното място, както и бюлетини, в които няма зачеркване, са недействителни." В действителност целият заместващ текст, предложен от господин Гайтанджиев, променя идеята, отразена от вносителите на проекта гласуването да не става с отделни бюлетини за всяка двойка президент и вицепрезидент, а да бъде в една бюлетина. И в този текст господин Гайтанджиев посочва процедурата, която следва да се спази при гласуване с една бюлетина. Комисията категорично прие текста на вносителите, като смята, че досегашният опит при провеждането на изборите за президент и следващите избори, които бяха проведени - за народни представители и за местни органи на държавната власт, потвърдиха необходимостта от съществуването на отделни бюлетини, поради което подкрепят текста така, както е внесен първоначално и предлага да не се възприемат предложенията на господин Октай по отношение номерацията на бюлетините и предложението на господин Стефан Гайтанджиев за заместващ текст на чл. 9.
#68 · speech
Има ли бележки? - Господин Гайтанджиев.
#69 · speech
ПГДЛ
Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги народни представители! Аз се радвам, че поне една крачка беше направена, това пролича и в Закона за местните избори, така и сега в Закона за избор на президент и вицепрезидент на Републиката - това е отказът от цветните бюлетини, които поставяха в неравноправно положение политическите сили, които бяха съумели да се наредят по-рано на опашката, за да вземат заветния цвят. Бялата бюлетина действително е условие за равнопоставеност, тъй като безспорно еднаквостта поставя пред равен старт всички политически сили. Следващата крачка - изискването за единна бяла бюлетина, не беше възможно да бъде реализирано по време на местните избори, защото тогава многобройните дълги листи и многобройните партии-участнички щяха да направят тези единни бюлетини цели чаршафи. Президентските избори, особено сега при тези ограничения, които вие приехте, господа народни представители - 15 хил. подписа, паричен депозит от 250 хил.лв., всичко това говори, че броят на кандидат-президентските двойки ще бъде по-малък. Може би 15, може би 20. При това положение няма никаква техническа пречка да се извърши и на единна бяла бюлетина по посочения начин. Така се гласува, както всички знаете, в повечето цивилизовани страни и даже и не толкова цивилизовани страни в света. Подобна позиция "Екогласност" поддържаше още на кръглата маса в работната група за избирателния закон за Велико Народно събрание. Подобна позиция Парламентарната група на Политически клуб "Екогласност" поддържаше и в Седмото Велико Народно събрание. Това е бъдещето на гласуването. То дава редица предимства - единната бяла бюлетина, преди всичко в това, че се спестяват разходи от пликове. Фалшификациите са по-малко възможни. Това е една перспектива. За тези избори може би не, но за следващи и за електронно броене на бюлетините. Безспорните предимства на този метод, според мен са ясни. Аз лично призовавам тези, които споделят тези съвременни идеи и икономичността да спестим малко от българския данъкоплатец да ме подкрепят. Благодаря.
#70 · speech
Благодаря. Други бележки? - Няма. Преминаваме към гласуване. Най-напред на заместващия текст, предложен от Осман Октай и група народни представители номерацията да не се дава с жребий, а по реда на регистрирането. Моля да гласувате. От общо гласували 155 народни представители, за - 16, против - 87, въздържали се - 52. Предложението не се приема. Моля да гласувате предложението на господин Гайтанджиев за заместващ текст на целия § 6. От общо гласували 152 народни представители, за - 29, против - 54, въздържали се - 69. Предложението не се приема. Моля да гласувате § 6 така, както е предложен от комисията. От общо гласували 132 народни представители, за - 108, против - 9, въздържали се - 15. Параграф 6 е приет. Параграф 7!
#71 · speech
"§ 7. В чл. 10б се правят следните изменения и допълнения: 1. Ал. 1 се изменя така: "Ал. 1. Избирателните списъци се съставят от общинските администрации в общините и в кметствата, в които се води регистър на населението, отпечатват се въз основа на централизирано създадените информационни масиви и се подписват от кмета и секретаря на общината, съответно от кмета и секретаря на кметството, ако има назначен такъв." 2. Ал. 4 се изменя така: "Ал. 4. Български граждани, живеещи постоянно или пребиваващи в чужбина, се вписват в избирателните списъци, изготвени в дипломатическите и консулските представителства на Република България, след като са изразили желанието си да участват в изборите с писмено заявление, което съдържа: имената, мястото и датата на раждане, ЕГН, серията и номера на задграничния паспорт. Избирателите гласуват след представяне на задграничен паспорт." По този текст по време на обсъждането в комисията има едно-единствено предложение от народния представител Мариела Митева. То е редакционно. Тя предлага в края на ал. 1 думите "... секретарят на кметството, ако има назначен такъв" да бъдат заменени с: "..., а ако има назначен секретар - и от него". Други предложения и други промени не се предлагат.
#72 · speech
Това е предложението на комисията?
#73 · speech
Да.
#74 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате § 7 така, както беше представен от комисията с направената корекция. От общо гласували 140 народни представители, за - 125, против - няма, въздържали се - 15. Параграф 7 е приет. Параграф 8!
#75 · speech
"§ 8. В чл. 10в се правят следните изменения и допълнения: 1. Ал. 2 се изменя така: "Ал. 2. В избирателния списък се вписват имената на избирателите, които са адресно регистрирани на територията на съответната община или кметство най-малко два месеца преди изборния ден. Избирателите, променили адресната си регистрация след посочения срок, се вписват в избирателния списък по предходната си адресна регистрация. Вписват се и имената на гражданите, които в деня на изборите придобиват избирателно право." 2. Ал. 3 се изменя така: "Ал. 3. В избирателния списък се вписват по азбучен ред трите имена на избирателите, адреса и ЕГН. Ако в последните шест месеца до деня на изборите бъде променено наименованието на населеното място, улицата, квартала, жилищния комплекс или номерацията им в избирателните списъци се вписват и старите им наименования или номерация." По този текст няма постъпили предложения. Комисията предлага да бъде приет така, както е внесен.
#76 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате § 8 така, както беше представен от комисията. От общо гласували 143 народни представители, за - 128, против - 5, въздържали се - 10. Параграф 8 е приет. 45 минути почивка. (Звъни) След почивката
#77 · speech
звъни
Продължаваме заседанието на Народното събрание със следващата точка от дневния ред - ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗБИРАНЕ НА ПРЕЗИДЕНТ И ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКАТА - ВТОРО ЧЕТЕНЕ Моля народната представителка Мариела Митева да продължи да докладва Законопроекта на президент и вицепрезидент на второ четене.
#78 · speech
Благодаря Ви, господин председателю! § 9. В чл. 10г се правят следните изменения: 1. В ал. 1 се създава ново второ изречение със следното съдържание: "Удостоверенията за гласуване на друго място се подписват от кмета или упълномощено от него длъжностно лице". 2. В ал. 2 второто изречение се изменя така: "Вписването става въз основа на удостоверение за гласуване на друго място и личен паспорт за страната, а за срочнослужещите - с военна книжка". По този параграф няма постъпили предложения и комисията предлага да се гласува така, както е предложен от вносителите.
#79 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате параграф 9 така, както беше прочетен. От общо гласували 135 народни представители, за - 116, против - 5, въздържали се - 14. Параграф 9 е приет.
#80 · speech
§ 10. В чл. 10е се правят следните изменения: 1. Ал. 2 се изменя така: "Ал. 2. Заявлението по ал. 1 се отправя в писмена форма до кмета или упълномощено от него лице най-късно 7 дни преди изборния ден. Кметът или упълномощеното от него лице разглеждат заявленията в двудневен срок от подаването и се произнасят с мотивирано решение, което се съобщава на заявителя незабавно и се обявява на публично място". 2. Ал. 3 се изменя така: "Ал. 3. В двудневен срок от обявяване на решението или от изтичане на срока за произнасянето му по ал. 2 всеки заинтересован може да го обжалва пред районния съд. Съдът разглежда жалбата в открито заседание в двудневен срок от получаването й, с призоваване на жалбоподателя, кмета или упълномощеното от него лице и се произнася и обявява решението си веднага. Решението на съда е окончателно". Комисията предлага подобрена редакция на § 10: "§ 10. В чл. 10е, ал. 2 се правят следните изменения: Ал. 2 се изменя така: "Заявлението по ал. 1 се отправя в писмена форма до кмета или упълномощено от него длъжностно лице най-късно 7 дни преди изборния ден. Кметът или упълномощеното от него длъжностно лице разглеждат заявленията в двудневен срок от подаването и се произнасят с мотивирано решение, което се съобщава на заявителя незабавно и се обявява на публично място". Ал. 3. Комисията подкрепя така, както е предложена от вносителите. Моля да поставите на гласуване предложението на комисията.
#81 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате § 10 така, както се предлага от комисията. От общо гласували 144 народни представители, за - 125, против - 4, въздържали се - 15. Параграф 10 е приет.
#82 · speech
§ 11. Създава се нов чл. 10и: "Чл. 10и. Ал. 1. За произвеждане на избори за президент и вицепрезидент територията на страната се разделя на 31 избирателни района, съвпадащи с избирателните райони за последните избори за народни представители. Ал. 2. Гласуването и преброяването на гласовете се извършва по избирателни секции, които се образуват със заповед на кмета на общината не по-късно от 45 дни преди изборния ден. Ал. 3. Районните избирателни комисии определят номерата на избирателните секции, съобразно единната номерация на секциите, определени с решение на Централната избирателна комисия най-късно 30 дни преди изборния ден. Ал. 4. Избирателни секции в дипломатическите и консулските представителства на Република България се образуват от ръководителите им не по-късно от 14 дни до деня на изборите, ако най-малко 30 избиратели са заявили желанието си да участват в изборите по реда на чл. 10б, ал. 4." По този параграф няма постъпили предложения и комисията предлага текстът да се гласува така, както е предложен от вносителите.
#83 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате § 11 така, както беше прочетен. От общо гласували 151 народни представители, за - 137, против - 3, въздържали се - 11. Параграф 11 е приет.
#84 · speech
§ 12. Създава се нов чл. 10к. "Чл. 10к. Ал. 1. В една избирателна секция се включват до 1000 жители. В населени места с повече от 1000 жители се образуват толкова избирателни секции, колкото пъти числото 1000 се съдържа в броя на жителите. При остатък по-голям или равен на 500 жители се образува отделна секция, а при остатък под 500 жители избирателите се разпределят между съседните секции. Ал. 2. По изключение кметовете на общините по предложение на районните избирателни комиси могат да образуват избирателни секции с по-малко от 500 жители, но не по-малко от 30 избиратели." Няма постъпили предложения по този параграф и комисията предлага да се гласува така, както е предложен от вносителите.
#85 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате § 12 така, както беше прочетен. От общо гласували 158 народни представители, за - 130, против - 9, въздържали се - 19. Параграф 12 е приет.
#86 · speech
§13. Създава се нов чл. 10л: "Чл. 10л. Ал. 1. За произвеждане на изборите се образуват: 1. Централна избирателна комисия; 2. районни избирателни комисии; 3. секционни избирателни комисии. Ал. 2. Лицата, включени в състава на избирателните комисии, се освобождават от служебните им задължения за времето, необходимо за работата им в съответните комисии. За това време те получават неплатен служебен отпуск, който се зачита за трудов стаж и по специалността или по тяхно искане полагащият им се платен годишен отпуск. Възнаграждението на членовете на Централната избирателна комисия се определя от Народното събрание. Възнаграждението на членовете на избирателните комисии се определя от Централната избирателна комисия. Ал. 3. Районните избирателни комисии се назначават от Централната избирателна комисия най-късно 45 дни преди изборния ден по предложение на областните управители след проведени от тях консултации с представители за съответния избирателен район, упълномощени от централните ръководства на политическите партии и коалиции, представени в Народното събрание, регистрирали листи за президент и вицепрезидент. В случай, че консултациите са завършили без резултат, областните управители предлагат на Централната избирателна комисия състав на районните избирателни комисии в съответствие с представителството на политическите партии и коалиции в Народното събрание." По този текст е постъпило предложение от народния представител Осман Октай и група народни представители, които искат в чл. 10л, ал. 3 изразът "регистрирали листи за президент и вицепрезидент", в ред 9 изразът "в Народното събрание" да се замени с думите "в избирателните райони". Комисията не е подкрепила това предложение. "Ал. 4. Секционните избирателни комисии се назначават от районните избирателни комисии не по-късно от 35 дни преди изборния ден по предложение на кметовете на общините след проведени от тях консултации с местните ръководства на политическите партии и коалиции, представени в Народното събрание. В случай, че консултациите са завършили без резултат, кметовете на общините предлагат на районните избирателни комисии състав на секционните избирателни комисии в съответствие с представителството на политическите партии и коалиции в Народното събрание." Постъпило е предложение от народните представители Осман Октай и група народни представители в чл. 10л, ал. 4 -последния ред изразът "в Народното събрание" да се замени с думите "в общината". Комисията не е подкрепила това предложение. "Ал. 5. По предложение на представителите на политическите партии и коалиции по ал. 3 и ал. 4 в състава на районните и секционните избирателни комисии могат да бъдат предлагани и представители на извънпарламентарните политически партии и коалиции и безпартийни." След като обсъди задълбочено текста и направените предложения, комисията предлага на Народното събрание да гласува следния текст на § 13: "§ 13. Създава се нов чл. 10л: "Чл. 10л. Ал. 1. За произвеждане на изборите се образуват: 1. Централна избирателна комисия; 2. районни избирателни комисии; 3. секционни избирателни комисии. Ал. 2. Лицата, включени в състава на избирателните комисии, се освобождават от служебните им задължения за времето, необходимо за работа в съответните комисии. За това време те получават неплатен служебен отпуск, който се зачита за трудов стаж по специалността при същия работодател или по тяхно искане - ползват полагащият им се платен годишен отпуск. Възнаграждението на членовете на Централната избирателна комисия се определя от Народното събрание, а на членовете на другите избирателни комисии - от Централната избирателна комисия. Ал. 3. Районните избирателни комисии се назначават от Централната избирателна комисия най-късно 45 дни преди изборния ден по предложение на областните управители, след консултации с представители за съответния избирателен район, упълномощени от централните ръководства на политическите партии и коалиции, представени в Народното събрание, регистрирали листи за президент и вицепрезидент. В случай, че не е постигнато съгласие, областните управители предлагат на Централната избирателна комисия състав на районните избирателни комисии в съответствие с представителството на политическите партии и коалиции в Народното събрание. Ал. 4. Секционните избирателни комисии се назначават от районните избирателни комисии не по-късно от 35 дни преди изборния ден по предложение на кметовете на общините, след консултации с местните ръководства на политическите партии и коалиции, представени в Народното събрание. В случай, че не е постигнато съгласие, кметовете на общините предлагат на районните избирателни комисии състав на секционните избирателни комисии в съответствие с представителството на политическите партии и коалиции в Народното събрание. Ал. 5. По предложение на представителите на политическите партии и коалиции по ал. 3 и ал. 4 в състава на районните и секционните избирателни комисии могат да бъдат предлагани и представители на извънпарламентарните политически партии и коалиции и безпартийни."
#87 · speech
Има ли бележки? Заповядайте! Има думата господин Татарлъ.
#88 · speech
ДПС
Уважаеми председателю, уважаеми народни представители! Господин Осман Октай и група депутати от Движението за права и свободи предлагаме корекция в текстовете, които засягат назначаването на районните избирателни комисии и секционните избирателни комисии. В законопроекта се предлага да се изхожда от представителството на политическите партии в Народното събрание. Ние смятаме, че е по-добре да се вземат предвид политическите реалности в регионите и в общините, тъй като на много места може да няма представители. Струва ни се, че това по-добре ще отговаря на политическото пространство, конфигурацията в тези региони. Благодаря.
#89 · speech
Благодаря. Има направени две предложения, които имат един и същи смисъл. Затова аз ще ги предложа на гласуване заедно. Предложението на Осман Октай и група народни представители в чл. 10л, ал. 3 изразът "регистрирали листи за президент и вицепрезидент", в ред 9 изразът "в Народното събрание" да се замени с думите "в избирателен район". И съответно в ал. 4 думите "в Народното събрание" да се заменят с думите "в общината". Моля, гласувайте! От общо гласували 149 народни представители, за - 21, против - 97, въздържали се - 31. Предложението не се приема. Моля, гласувайте текста на § 13 така, както беше представен от комисията. От общо гласували 140 народни представители, за - 122, против - 3, въздържали се - 15. Параграф 13 е приет. Параграф 14.
#90 · speech
"§ 14. Създава се нов чл. 10м: "Чл. 10м. Ал. 1. Районната избирателна комисия се състои от председател, двама заместник-председател, секретар и от 3 до 7 членове. Членовете на районната избирателна комисия по възможност да бъдат в мнозинството си юристи. Ал. 2. Секционната избирателна комисия се състои от председател, заместник-председател, секретар и до четирима членове. Ал. 3. При определяне на състава и ръководствата на районните и секционните избирателни комисии се запазва основното съотношение между политическите партии и коалиции, представени в Народното събрание." По този параграф няма постъпили предложения и комисията предлага да се гласува така, както е предложен от вносителите.
#91 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля, гласувайте § 14 така, както беше представен. От общо гласували 148 народни представители, за - 133, против - Няма. Въздържали се - 15. Параграф 14 е приет. Параграф 15.
#92 · speech
"§ 15. Създава се нов чл. 10н: "Чл. 10н. Ал. 1. Централната избирателна комисия: 1. следи за изпълнението на този закон и упражнява методическо ръководство върху дейността на районните и секционните избирателни комисии и разглежда жалби против актове и действия на районните избирателни комисии, произнася се с окончателно решение по тях в 3-дневен срок и го обявява; 2. определя реда и условията за участие на наблюдатели от страната и чужбина в изборите и ги снабдява със съответен документ; 3. определя с решение условията и реда за осъществяване на предизборната кампания в националните и местните средства за масова информация; 4. контролира провеждането на предизборната кампания в националните средства за масово осведомяване; 5. регистрира застъпници на кандидатите за президент и вицепрезидент и им издава удостоверения по установен образец; 6. възлага чрез конкурс компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите; 7. определя номерата на изборните бюлетини чрез жребий. "Ал. 2. Незаконосъобразните решения на Централната избирателна комисия могат да бъдат обжалвани три дни след съобщаването им пред Върховния съд. Съдът разглежда жалбата в срок от 3 дни от получаването й в открито заседание, с призоваване на жалбоподателя, Централната избирателна комисия и заинтересованите лица и се произнася и обявява решението си веднага. Решението на съда е окончателно. Ал. 3. Районните избирателни комисии: 1. следят за изпълнението на този закон на територията на избирателния район и упражняват контрол върху дейността на секционните избирателни комисии, както и следят за своевременното и правилното образуване на избирателните секции; 2. следят за своевременното изготвяне и обявяване на избирателните списъци, както и за издаване на удостоверения за гласуване на друго място; 3. разглеждат жалби против решения и действия на секционните избирателни комисии и се произнасят по тях в 3-дневен срок; 4. предават на Централната избирателна комисия протоколите на секционните избирателни комисии; 5. контролират провеждането на предизборната кампания в местните средства за масово осведомяване. Ал. 4. Решенията на районните избирателни комисии могат да бъдат обжалвани пред Централната избирателна комисия в 3-дневен срок от съобщаването им. Тя разглежда жалбата в 3-дневен срок от получаването й и се произнася с решение, което е окончателно и се обявява веднага. Ал. 5. Секционните избирателни комисии: 1. подготвят, организират и осигуряват свободното и спокойно протичане на гласуването в избирателната секция; 2. преброяват бюлетините, изготвят по образец и предават протоколите за резултатите от гласуването на съответната районна избирателна комисия до 24 часа след приключване на гласуването; 3. разглеждат жалби, по които се произнасят незабавно; 4. в изборния ден указанията на председателя на секционната избирателна комисия са задължителни за всички граждани в изборното помещение. Тези указания могат да бъдат отменяни с решение на СИК. Ал. 6. Протоколите на съответната избирателна комисия се подписват от всички членове на комисията на всяка страница. Член на комисията, който не е съгласен със съдържанието на протокола, го подписва с особено мнение, което се вписва в протокола. Ако член на комисията е обективно възпрепятстван да подпише протокола, това изрично се отбелязва, като се посочват и причините. Неподписването на протокола от член на комисията по лични, политически и други мотиви не го прави недействителен". Комисията предлага ал. 2 на чл. 10н да придобие следната редакция: Ал. 2. Решенията на Централната избирателна комисия могат да бъдат обжалвани пред Върховния съд в 3-дневен срок от обявяването им. Съдът разглежда жалбата в срок от 3 дни от получаването й в открито заседание, с призоваване на жалбоподателя, Централната избирателна комисия и заинтересованите лица. Той се произнася и обявява решението си веднага. Решението на съда е окончателно. То не подлежи на обжалване и на преглед по реда на надзора". В останалата част комисията предлага § 15 да се гласува така, както е предложен от вносителите. Моля да поставите на гласуване предложението на комисията.
#93 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате параграф 15 така, както се предлага от комисията. От общо гласували 156 народни представители, за - 125, против - 6, въздържали се - 25. Параграф 15 е приет. Параграф 16.
#94 · speech
"§ 16. Създава се нов чл. 11а: "Чл. 11а. Ал. 1. Предизборната кампания започва и приключва с обръщение на кандидатите за президент и вицепрезидент по Българската национална телевизия и Българското национално радио, като поредността се определя чрез жребий по ред, определен от Централната избирателна комисия. Ал. 2. Българското национално радио и Българската национална телевизия подготвят блокове с изявления на не по-малко от 2 и не повече от 6 двойки кандидати на ден. На листите за президент и вицепрезидент се предоставят за обръщения по 7 минути в началото на кампанията и по 5 минути - в края на кампанията. Ал. 3. Българската национална телевизия и Българското национално радио предоставят за диспути телевизионно и радиовреме един път в седмицата по 120 минути. Темите за диспутите се определят след консултации между застъпниците на листите за кандидати за президент и вицепрезидент, регистрирани за участие от политическите партии и коалициите, представени в Народното събрание. Консултациите се провеждат от генералните директори на Българско национално радио и Българска национална телевизия. Ал. 4. Половината от времето за диспути по предходната алинея се разпределя между листите за президент и вицепрезидент, регистрирани от политическите партии и коалициите, представени в Народното събрание, съобразно тяхното представителство. Другата половина от времето по предходната алинея се разпределя поравно между листите за президент и вицепрезидент, регистрирани от политическите партии и коалиции, които не са представени в Народното събрание или от инициативни комитети, но не повече от 5 минути на листа". По тази алинея е постъпило предложение на народния представител Осман Октай и група народни представители, които предлагат в чл. 11а, ал. 4, ред четвърти да отпадне изразът "съобразно тяхното представителство". Комисията не е възприела направеното предложение. "Ал. 5. Редът за представяне в диспутите, излъчвани от Българска национална телевизия и Българско национално радио се определя чрез жребий. Ал. 6. Екипите, формите и условията за реализиране на диспутите се определят съвместно от генералните директори на Българското национално радио и Българската национална телевизия и застъпниците на листите за кандидати за президент и вицепрезидент, регистрирани за участие в изборите. Ал. 7. Регионалните радиостанции, регионалните телевизионни центрове, общинските и местните радиовъзли предоставят седмично до 2 часа телевизионно и радиовреме за предизборни предавания. Ал. 8. Българската национална телевизия и Българското национално радио, регионалните телевизионни и редиоцентрове и частните телевизионни и радиостанции включват в информационните си емисии репортажи за шествия, митинги, концерти и други прояви, организирани от партии, коалиции и независими кандидати, като спазват принципа за равнопоставеност по продължителност, време и променяща се поредност на излъчване". Комисията не възприе направеното предложение от народните представители Осман Октай и група народни представители за промени в ал. 4 и предлага § 16 да се гласува така, както е предложен от вносителите, с една редакционна поправка - в ал. 6 на чл. 11а думата "формите" да отпадне. Благодаря ви.
#95 · speech
Благодаря. Има ли бележки? Най-напред трябва да гласуваме предложението на Осман Октай и група народни представители - в чл. 11а, ал. 4, ред четвърти да отпадне изразът "съобразно тяхното представителство". Моля да гласувате. От общо гласували 172 народни представители, за - 46, против - 113, въздържали се - 13. Предложението не се приема. Моля да гласувате параграф 16 така, както беше предложен от комисията. От общо гласували 161 народни представители, за - 122, против - 14, въздържали се - 25. Параграф 16 е приет. Параграф 17.
#96 · speech
Тъй като по § 17 и 18 няма постъпили предложения предлагам да ги гласуваме заедно.
#97 · speech
Да, § 17 и § 18 заедно.
#98 · speech
"§ 17. Създава се нов чл. 11б: "Чл. 11б. Ал. 1. Регионалните радиостанции, регионалните телевизионни центрове, местните и общински радиовъзли предоставят до два часа телевизионно и радио време за диспути. Ал. 2. Темите за диспутите, реда за тяхното провеждане и участието на кандидатите се определят по реда на чл. 11а. Ал. 3. В радио- и телевизионните диспути могат да участвуват кандидатите за президент, вицепрезидент и техните застъпници в рамките на полагащото им се време." § 18. Създава се нов чл. 11в: "Чл. 11в. Ал. 1. В случай, че се провежда втори тур кандидатите имат право да отправят обръщения по Българската национална телевизия и Българското национално радио в последния ден на предизборната кампания между двата тура в рамките на 10 минути, като поредността се определя чрез жребий по ред, определен от Централната избирателна комисия. Ал. 2. В периода между двата тура по взаимна договореност в определеното програмно време по Българската национална телевизия и Българското национално радио кандидатите могат да провеждат диспут с времетраене до 90 минути. Темата за диспута и реда за неговото провеждане се определят по реда на чл. 11а. Ал. 3. Изявите по предходните алинеи не се заплащат от кандидатите." Моля да поставите тези два параграфа на гласуване.
#99 · speech
Има ли бележки по § 17 и § 18? - Няма. Моля да гласувате тези два параграфа така, както бяха представени. От общо гласували 156 народни представители, за - 138, против - 3, въздържали се - 15. § 17 и § 18 са приети. Параграф 19.
#100 · speech
"§ 19. Създава се нов чл. 11г: "Чл. 11г. Ал. 1. Участието в предизборните диспути на Българската национална телевизия и Българското национално радио се заплаща преди излъчването и по тарифи, определени от Министерския съвет. Ал. 2. Обръщенията на кандидатите са безплатни. Ал. 3. Радио- и телевизионните станции, кабелните телевизии, притежавани от физически и юридически лица могат да предоставят време за предизборната кампания на кандидатите при едни и същи цени, обявени предварително. Ал. 4. Чуждестранните радиостанции, излъчващи от територията на Република България не предоставят време за предизборна кампания на кандидатите." Предложение на народния представител Осман Октай и група народни представители - в § 19, чл. 11г, ал. 4 да отпадне. Комисията не подкрепи направеното предложение и предлага § 19 да се гласува в редакцията, предложена от вносителите, като в чл. 11г, ал. 4 в края на изречението думите "на кандидатите" да отпаднат и тогава ал. 4 придобива следната редакция: "Ал. 4. Чуждестранните радиостанции, излъчващи от територията на Република България не предоставят време за предизборна кампания."
#101 · speech
Бележки? - Заповядайте, господин Татарлъ.
#102 · speech
ДПС
Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители! Ние сме обезпокоени от ал. 4 към новия чл. 11г. По същество това е една забранителна разпоредба. Струва ми се, че по този начин се въвежда цензура върху радиостанциите, излъчващи от територията на Република България. И ми се струва, че това е, бих казал, в противоречие с международните спогодби, които ние сме подписали. Затова предлагаме да отпадне. Благодаря ви.
#103 · speech
Има думата Георги Аврамов.
#104 · speech
Георги Аврамов
ПГДЛ
Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Практика е, че чуждите радиостанции не могат да агитират в полза или против някого. Това е практика. Никоя държава не позволява чужди радиостанции и намеса във вътрешните работи, каквито са едни избори. Аз съм изумен от господин Татарлъ, който иска чужди радиостанции и други да решават волята на българските избиратели.
#105 · speech
Стефан Гайтанджиев.
#106 · speech
ПГДЛ
Споделям, уважаеми господин председателю и уважаеми колеги, мотивите и на комисията, и на господин Аврамов за това, че трябва да остане подобен текст, както е записан в ал. 4. Но аз недоумявам защо комисията е оставила една широка, широка не вратичка, а не зная какво - цял шлюз за подобно участие, като е махнала израза "предизборна кампания на кандидатите". Какво се получава сега? Чуждестранните радиостанции не предоставят време за предизборна кампания. Но се получава така, че като отпадне старият текст кандидатът може да бъде поканен в качеството му на доктор по философия, заслужил юрист, академик или нещо подобно. И той ще дава консултации, ще разяснява, ще говори и на практика пак ще води предизборна агитация и то от чужда радиостанция. Така че моля ви, настоявам тук действително предложението на вносителя е много по-ясно - на кандидатите да не се предоставя време в чуждестранните радиостанции. Защото под формата на друго участие - да кажем преглед на печата, коментар върху нещо друго, ще се стигне до действително участие на тези кандидати във време, което иначе е на радиостанции, които се контролират от чужди държави.
#107 · speech
Благодаря. Има ли други бележки? - Лилян Сираков.
#108 · speech
ПГДЛ
Уважаеми господин председател, искам да внеса тук едно уточнение. Какво е предизборна кампания е определено в Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове. Кампанията е агитация "за" и "против" кандидати, в която могат да участвуват всички граждани на държавата. Значи всеки гражданин може да агитира. Ние ако кажем, че само за кандидатите не се предоставя време, това означава, че всички останали граждани могат да се явяват пред тези чужди радиостанции и да агитират "за" и "против" кандидата. Това за мен означава, че ние практически изключваме само кандидатите. Разширявайки по този начин кръга на тези, които не могат да агитират по чужди радиостанции, ние наистина ограничаваме участието на тези радиостанции в предизборната кампания.
#109 · speech
Други бележки?
#110 · speech
Като се присъединявам към аргументите на колегата Сираков, бих искала да добавя още няколко изречения. Ние приемаме Закон за избиране на президент и вицепрезидент, в който се урежда материята за предизборната кампания. Съвършено правилно колегата посочи какво разбира законът под предизборна кампания. Не можем да си позволим в закона да се излиза извън кръга на предизборната кампания и да се регламентира участие на лица, в т.ч. и кандидати, по други поводи в тези радиостанции. Затова аз подкрепям предложението на комисията и предлагам на народните представители да го подкрепят.
#111 · speech
Благодаря. Господин Шопов.
#112 · speech
СДС
Уважаеми колеги, тук на вносителите явно не им е достигнал куражът да кажат точно какво имат предвид и какво целят. Тази ал. 4 е доста неясно формулирана, така че за мен буди много въпросителни. Но общо взето целта е безспорна и ясна - връщаме се отново към времето на "студената война" - определени радиостанции, които ви бодяха очите и бяха за вас най-грозното и най-страшното нещо, т.е. черните ви радиостанции, в момента са отново черни радиостанции. Явно е, че вие визирате радио "Свободна Европа" и другите, за които колкото и да ви се плаче, в крайна сметка сметка съществуват в обективната действителност. Те излъчват и хората в крайна сметка ги слушат. Понеже вие не се надявате и не очаквате да агитират за вашия кандидат, искате да отнемете възможността по тези радиостанции да говори истината, така както тази истина шестваше в страната в продължение на десетилетия за ваша голяма беда. Тази тяхна истина, която те излъчваха и която казваха, много помогна, за да се стигне до вашия исторически срив. В крайна сметка тук не става въпрос за самите радиостанции. Става въпрос за хората, които ще говорят по тези радиостанции в предизборната кампания, което е нещо съвсем друго. В крайна сметка и самите вие, от лявата страна, сте канени много често в тези радиостанции и говорите по тях това, което мислите, това, което считате, че трябва да кажете. Тук въпросът е какво да се забрани на тези радиостанции да излъчват по време на предизборните кампании. Този текст е абсолютно ясен и мисля, че съвсем спокойно можете да си го спестите, да го премахнете, защото това няма да има добро отражение за имиджа на България, тъй като тези радиостанции, които имате предвид, са общоизвестни, утвърдени са в света. И аз мисля, че ще хвърлите още едно петно върху авторитета на България. Безспорно и ясно ще бъде, че това отново е удар за свободата на словото. Отново това е връщане в годините, за които преди малко си говорихме. По същата логика Българското радио и телевизия са контролирани от вас и то тотално от вас. Абсолютно са контролирани от вас. Какво сега? - Да забраним на Българското радио и телевизия да участват в кампанията ли? Да приложим аналогична мярка и по отношение на Българското радио и телевизия ли?
#113 · speech
Вие сте за отпадане.
#114 · speech
Аз бих казал не дори контролирани от вас, а може би контролирани от друга държава, защото чрез вас те са контролирани от тая друга държава (оживление) и вие много добре знаете коя е. Русия, разбира се и някои сили в Русия, може би не от цялата държава. (Оживление) Затова аз твърдо настоявам тази разпоредба да отпадне и да не ставаме смешни, да не се връщаме 7 години назад, когато заглушавахте тези радиостанции с всички възможни средства, съдейки хората, които ги слушаха и с отровни чадъри убивахте тези, които предаваха от тези радиостанции. Недейте се връщайте назад, недейте ставайте смешни!
#115 · speech
Благодаря. Господин Капудалиев има думата.
#116 · speech
СДС
Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! По въпроса за правото на чуждите радиостанции, намиращи се на територията на България, да взимат участие в предизборната кампания със свои мнения, коментари и становища, искам да кажа, че те първо са юридически лица със свои представители в България, че те носят пълната отговорност за онова, което твърдят съгласно законите на България. Ако ние им отнемем това право, ако ние запушим свободата на словото на чуждите радиостанции, които присъстват у нас по силата на българските закони и в един определен момент от време им забраним да взимат участие в обществения живот, защото една предизборна кампания е обществена дейност преди всичко, те ще го направят по друг начин. Свободна Европа ще предава от Прага на средни вълни и ще покрива цяла България. Сега засега тя покрива отделни места в България на ултракъси вълни. "Дойче веле" ще предава от съседна Гърция, а от съседна Турция ще започнат да предават на български език. И отново цяла България, но този път вече неконтролируемо, този път вече без юридическа отговорност, без никаква наказателна мярка, без никаква санкция! Те ще могат да вършат пропагандата си, само че малко по-трудно и с малко повече средства. Но от това те стават по-безотговорни както пред нашите органи, така и пред своята собствена журналистическа съвест. Затова аз ви моля този текст, който се отнася до ограничаване на правата на българските граждани да бъдат информирани от разни източници и да получават информация от различни места, да отпадне. Благодаря ви.
#117 · speech
Други бележки? - Няма.
#118 · speech
Извинете, господин председателю, аз умолявам народните представители да прочетат текста и да не бъркат информация с агитация. Благодаря.
#119 · speech
Моля да гласувате ал. 4 от разглеждания параграф да отпадне. От общо гласували 188 народни представители, за - 74, против - 107, въздържали се - 7. Предложението не се приема. Тъй като беше поддържан текстът на ал. 4 в оригиналния му вид, подлагам на гласуване заместващия текст, предложен от комисията за ал. 4: чуждестранните радиостанции, излъчващи от територията на Република България, не предоставят време за предизборна кампания. Моля да гласувате този заместващ текст! От общо гласували 175 народни представители, за - 122, против - 42, въздържали се - 11. Предложението се приема. Моля да гласувате параграф 19 така, както се предлага от комисията. От общо гласували 162 народни представители, за - 119, против - 20, въздържали се - 23. Параграф 19 е приет.
#120 · speech
Параграф 20. Създава се нов чл. 11д: "Чл. 11д. Ал. 1. При нарушаване на реда за провеждане на предизборната кампания по Българската национална телевизия и Българското национално радио, засегнатите кандидати могат да подадат жалба пред Централната избирателна комисия. Жалбата се разглежда, ако е подадена до 24 часа от излъчване на съответното предаване. Ал. 2. При нарушаване реда за провеждане на предизборната кампания в регионалните телевизионни центрове, радиостанции, общинските и местните радиовъзли, засегнатите кандидати могат да подадат жалба до районната избирателна комисия. Жалбата се разглежда, ако е подадена до 24 часа след излъчването на съответното предаване. Ал. 3. Решенията на избирателните комисии по предходните алинеи са задължителни за средствата за масово осведомяване. По този параграф няма постъпили предложения и комисията предлага да се гласува така, както е предложено от вносителите.
#121 · speech
Има ли бележки? - Няма. Моля да гласувате параграф 20 така, както е предложен. От общо гласували 144 народни представители, за - 126, против - 8, въздържали се - 10. Параграф 20 е приет.
#122 · speech
Параграф 21. Чл. 12. Ал. 3 се изменя така: Ал. 3. От предвидените по бюджета средства за финансиране на предизборната кампания 50 на сто се разпределят по равно между кандидатите на партиите и коалициите, които са представени в Народното събрание и самостоятелно или в коалиция с друга политическа партия или коалиция са издигнали кандидати. Кандидатите на партии, коалиции и инициативни комитети могат да получат краткосрочни безлихвени заеми от останалите средства по бюджета за финансиране на предизборната кампания. Сумите се получават след представяне на банкова гаранция. Кандидатите за президент и вицепрезидент, получили по-малко от 1 на сто от действителните гласове в изборите, възстановяват получените суми. Редът за отпускане и възстановяване на средствата се определя от Министерския съвет. Народният представител Стефан Гайтанджиев е направил предложение § 21 да отпадне. Комисията не възприе предложението на народния представител Стефан Гайтанджиев за отпадане на § 21 и предложението на народния представител Емил Филипов за прецизиране на ал. 3 на чл. 12 относно разпределението на сумите между парламентарно представените кандидат-президентски двойки и извънпарламентарните и предлага § 21 да се гласува в редакцията, предложена от вносителите. Народният представител Емил Филипов е направил предложение в чл. 12, ал. 1 сумата за финансиране на предизборната кампания на една кандидатска листа да се увеличи от 1 млн. лв. на 2 млн.лв., което комисията подкрепи с 8 гласа "за" и 2 "въздържали се" и вносителите подкрепиха. В хода на дискусията народният представител Лилян Сираков направи предложение сумата да се увеличи на 5 млн.лв., което беше отхвърлено от комисията с 2 гласа "за" и 8 "въздържали се". Ето защо комисията предлага да се създаде нова § 21а, но предлагам това да гласуваме след дискусиите и гласуването на § 21.
#123 · speech
Има думата Стефан Гайтанджиев.
#124 · speech
ПГДЛ
Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Ясни са мисля мотивите на моето предложение за отпадане. Това е държавата, и без това правеща не малко разходи по организацията на тези избори, да се оттегля от финансирането на самите агитации и пропагандни действия, извършвани от кандидат-президентските двойки, респективно от партиите. Това има не само социален смисъл, но също така и предпазва от влияние от страна на държавата върху някои от политическите сили. Мисля, че нашата общественост е много чувствителна по въпроса докога държавата ще харчи пари за партиите. Още повече, че в предвидените по бюджета средства за финансиране на предизборната кампания тази година няма средства, които биха могли да бъдат отделени за предоставяне на самите кандидат-президентски двойки. Лесно може да бъде изчислена тази сума, след като в § 12 от основния закон и с допълнителното предложение в чл. 21а това се определя на 2 млн.лв. Това е предложението, което е прието от комисията. Да направим простата аритметика: левицата ще има един кандидат, опозицията да допуснем, че няма да има един, а ще има двама, плюс на Бизнесблока, значи стават четири кандидата, по 2 млн. - 8 млн.лв. Защото пък ал. 1 на чл. 12 задължава, че един кандидат-президент не може да похарчи повече от 2 млн.лв. Осем по две, 50 на сто за извънпарламентарните, означава 16 млн.лв. Сумата е крайно, крайно скромна, крайно, крайно недостатъчна. От една страна ще имаме недоволство на обществеността, от друга страна, много ясно и категорично ще се създаде една клопка, която ще позволи да бъде оспорван изборът на който и да е президент. Отправям следното предупреждение към вас, господа народни представители. Ако приемем вариантите държавно подпомагане и задължението, което ще бъде в размер на 2 млн.лв., както се разбра, давано на кандидат-президентска двойка, и приемем варианта, че не може да бъдат похарчени повече от 2 млн.лв. Това означава, че реалният избор на всеки президент може да бъде оспорен, защото, уверявам ви, има начини, има хватки да се докаже, че един кандидат-президент, избран като президент, е похарчил повече от 2 млн.лв. Има разходи, които в президентската кампания могат да се скрият, да кажем, наем на зали, даване на коктейли, ако щете, плакати и изборни материали. Представям фактура, че съм поръчал 1000 плаката, а всъщност те са 3 млн. Никой не може да ме хване, защото останалите вече са от частни фирми и пр. Но да вървим по-нататък. Има неща, които не могат да се скрият. Обявите във вестниците не могат да се скрият. Радио и телевизионното време, което ще се заплаща, не може да се скрие. А то по моя груба преценка е някъде към 3-4 млн.лв. минимум. Следователно ще се създаде възможност, ако се приемат и двата варианта, така както са формулирани, да бъде оспорван изборът на всеки един президент, защото той е похарчил повече от 2 млн.лв. Изходът какъв е? Изходът е да отпадне ал. 3 на § 21 от предлагания законопроект и да се върви по-нататък към предложението, което е внесъл Лилян Сираков, а именно 5 млн.лв. То е даже минимум. Смятам, че може да се отиде и към една по-голяма цифра.
#125 · speech
Извинете ме, господин председателю. Искам да уточня, че предложеният § 21 фактически е подобрена редакция на действащия в момента чл. 12, ал. 3. И има едно важно уточнение - докато в действащия чл. 12, ал. 3 се казва, че сумите се получават след представяне на гаранции, кандидатите за президент и вицепрезидент пропорционално на получените от тях гласове в изборите получават допълнителни средства или възстановяват получените думи по ред, определен от Министерския съвет, всъщност в изменението се казва, че тези, които са получили по-малко от 1% от гласовете, възстановяват сумите, а тези, които са получили повече от 1%, не ги възстановяват. Това е на практика единственото изменение на текста извън редакционните поправки и то прави така, че парламентът да поеме отговорността и да прецени кои кандидати за президенти връщат сумите и кои - не. Във всички случаи обаче, дори и да отпадне ал. 3, задължението за финансиране на кампанията от страна на държавата няма да отпадне, тъй като тогава ще продължи да действа чл. 12, ал. 3 в закона от 1991 г.
#126 · speech
Въпреки всичко ние трябва да гласуваме предложението на Стефан Гайтанджиев § 21 да отпадне. Моля да гласувате най-напред предложението на народния представител Стефан Гайтанджиев.
#127 · speech
От общо гласували 150 народни представители, за - 20, против - 19, въздържали се - 111. Не се приема това предложение. Моля да гласувате текста на § 21, както е предложен, като имате предвид бележката на госпожа Митева, че следващото предложение на господин Емил Филипов е оформено в нов параграф. Моля да гласувате § 21 така, както е предложен от комисията. От общо гласували 145 народни представители, за - 122, против - 1, въздържали се - 22. Параграф 21 е приет.
#128 · speech
Следващият параграф е § 21а. Дискусиите по него започнаха. Предлагам да продължат, но след като прочета предложението на комисията: "§ 21а. В чл. 12, ал. 1 числото "1 000 000 лв." се заменя с числото"2 000 000 лв."
#129 · speech
Поддържа ли господин Сираков предложението си? Той го оттегля. Тогава остава само предложението на господин Емил Филипов, което е оформено в нов параграф 21а. Моля да гласувате това предложение. От общо гласували 150 народни представители, за - 119, против - 3, въздържали се - 28. Параграф 21а е приет.
#130 · speech
"§ 22. Сегашният чл. 14 се заличава, а чл. 14а става чл. 14." По този параграф няма постъпили предложения и Ви предлагаме да го подложите на гласуване така, както е предложен от вносителите.
#131 · speech
Не виждам желаещи в залата да направят предложения. Моля да гласувате § 22, както е предложен. От общо гласували 141 народни представители, за - 125, против - няма, въздържали се - 16. Параграф 22 е приет.
#132 · speech
Параграф 22а. Постъпило е предложение от народния представител Атанас Железчев в чл. 18 на закона думите "в 7-дневен срок от обявяването на резултатите от избора" да се заменят с думите "в деня на встъпване в длъжност"; в изречение второ думите "от деня на полагането на клетвата" да се заменят с думите "от деня на изтичане на мандата на предходните президент и вицепрезидент". След като обсъди предложението на народния представител Атанас Железчев и направеното по време на дебатите предложение от народната представителка Мариела Митева, комисията предлага да се създаде нов § 22а със следното съдържание: "§ 22а. Чл. 18 се изменя така: "Чл. 18. Новоизбраните президент и вицепрезидент полагат клетва по чл. 67, ал. 2 от Конституцията три дни преди изтичането на пълномощията на действащите президент и вицепрезидент. Те встъпват в длъжност от деня на изтичане на пълномощията на действащите президент и вицепрезидент."
#133 · speech
Господин Железчев, устройва ли Ви това предложение? Вашата идея е възприета с модификация. Господин Железчев оттегля първоначалното си предложение в детайлите. Моля да гласувате § 22а, който взема предвид идеята на неговото предложение и се поддържа и предлага от комисията. От общо гласували 143 народни представители, за - 130, против - няма, въздържали се - 13. Приет е § 22а.
#134 · speech
"§ 23. Създава се нов чл. 18а: "Чл. 18а. Ал. 1. Който наруши установения ред за провеждане на предизборната кампания, се наказва с глоба от 10 000 до 100 000 лв. Ал. 2. Който наруши разпоредби на този закон относно финансирането на предизборната кампания и неговото отчитане, се наказва с глоба от 50 000 до 100 000 лв." Постъпило е предложение на народния представител Осман Октай и група народни представители чл. 18а, ал. 1 и 2 да отпаднат. Комисията не подкрепи предложението на Осман Октай и група народни представители за отпадане на § 23 и предложението на народния представител Емил Филипов в ал. 1 и 2 на чл. 18а горната граница на наказанието да се увеличи на 500 000 лв. Комисията предлага § 23 да се гласува така, както е предложен от вносителите.
#135 · speech
Поддържат ли се двете предложения? Има думата господин Татарлъ.
#136 · speech
ДПС
Уважаема госпожо председателствуваща, уважаеми народни представители! Ние поддържаме нашето предложение. Ние не споделяме необходимостта от завишаването на административните санкции във връзка с изборите за президент и вицепрезидент. Смятаме, че това би усложнило предизборната кампания и би дало възможност за злоупотреби. Затова ние предлагаме да отпаднат тези предложения.
#137 · speech
Благодаря. Господин Филипов?
#138 · speech
от място
Оттеглям го.
#139 · speech
Оттегля предложението си. Моля да гласувате предложението за отпадане на § 23 на народния представител Осман Октай и група народни представители. От общо гласували 149 народни представители, за - 17, против - 101, въздържали се - 31. Не се приема предложението. Моля да гласувате § 23, както е предложен от комисията. От общо гласували 143 народни представители, за - 119, против - 7, въздържали се - 17. Параграф 23 е приет.
#140 · speech
"§ 24. Създава се нов чл. 18б. "Чл. 18б. Актовете за установяване на административни нарушения се съставят от кметовете или от председателите на избирателните комисии." Постъпило е предложение на народния представител Осман Октай и група народни представители в чл. 18б, т. 1 и 2 да отпаднат, а т. 3 да стане т. 1. Комисията не възприе направеното предложение и предлага § 24 да се гласува така, както е предложен от вносителите.
#141 · speech
Господин Татарлъ има думата.
#142 · speech
ДПС
Уважаема госпожо председателствуваща, уважаеми народни представители! В изложението е допусната неточност. Всъщност тези предложения касаят чл. 25, а именно чл. 18, ал. 1 и ал. 2. Имали сме предвид обстоятелството, че тези наказателни постановления се издават от областния управител. Ние считаме, че има смесване на изпълнителната власт със съдебната власт и ако искаме да бъдем стриктни... Струва ми се, че това, което се допуска, е в противоречие с Конституцията. Аз бих направил заместващ текст, примерно, тези постановления да се определят не от областния управител на град София (особено ал. 2), а да се определят примерно от кмета на голяма София. Това са местни органи на самоуправление и струва ми се, че те с пълно право биха могли да налагат тези постановления. В противен случай има смесване, нарушение на принципа на разделението на властите. Затова предлагаме тези две алинеи да отпаднат, като ал. 3 стане ал. 1 на чл. 25.
#143 · speech
Колеги, чухте предложението, което правят група народни представители от Движението за права и свободи. Става дума за предложението, което е внесено в установения срок. Това е § 24. Той засяга чл. 18б. Предложението е т. 1 и 2 да отпаднат, а т. 3 да стане т. 1. Моля да гласувате предложението на народния представител Осман Октай и група народни представители.
#144 · speech
Извинете, госпожо председател, фактически те нямат претенции по § 24, а по § 25, макар че при внасяне на предложението са го формулирали по този начин.
#145 · speech
Да смятаме тогава, господин Татарлъ, че сте обосновали това предложение по следващия параграф. Моля да гласувате § 24 така, както е предложен от комисията. От общо гласували 143 народни представители, за - 125, против - 3, въздържали се - 15. Параграф 24 е приет.
#146 · speech
"§ 25. Създава се нов чл. 18в. Ал. 1. Наказателните постановления се издават от областните управители. Ал. 2. Наказателните постановления по актове за констатирани нарушения при провеждане на предизборната кампания в Българската национална телевизия, Българското национално радио, както и по актове за констатирани нарушения по чл. 19 се издават от областния управител на гр. София. Ал. 3. Установяването на нарушенията, съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления се извършват при условията и по реда на Закона за административните нарушения и наказания". Във връзка с направените предложения, госпожо председател, искам да дам няколко пояснения.
#147 · speech
Предложенията са за отпадане на ал. 1 и 2?
#148 · speech
Точно така. Току-що Народното събрание прие, че актовете за установяване на административни нарушения ще се съставят от кметовете или от председателите на избирателните комисии. Съгласно Закона за административните нарушения и наказания недопустимо е едни и същи длъжностни лица да съставят актовете и да издават наказателните постановления. Ето защо в съответствие със Закона за административните нарушения и наказания ние предлагаме актовете да се съставят от кметовете и от председателите на избирателните комисии, но наказателните постановления, които се издават въз основа на тези актове да се издават от областните управители. Друго не е възможно. Що се отнася до областния управител на гр. София, бих искала да кажа, че областният управител на гр. София няма право без да е получил акт за констатирано нарушение на територията на столицата от кмета на София или от председател на избирателна комисия, да съставя каквито и да било наказателни постановления. Що се отнася до радиото и телевизията, принципът в Закона за административните нарушения и наказания е, че там, където е извършено нарушението, длъжностното лице, което отговаря за тази територия, установява нарушението и съответно подобно длъжностно лице издава наказателното постановление. Бих искала да добавя и още нещо - съгласно Закона за административните нарушения и наказания наказателните постановления подлежат и на съдебен контрол, така че според мен има създадени достатъчно гаранции, които изключват какъвто и да било субективизъм при установяването на нарушенията и при издаването на наказателните постановления.
#149 · speech
Благодаря Ви. Тъй като предложението се поддържа, моля гласувайте за предложението на народния представител Осман Октай и група народни представители за отпадане на първа и втора алинеи на новосъздадения, новопредложения чл. 18в. От общо гласували 138 народни представители, за - 17, против - 88, въздържали се - 33. Не се приема това предложение. Моля, гласувайте § 25 както е предложен от комисията с три алинеи. От общо гласували 142 народни представители, за - 120, против - няма, въздържали се - 22. Параграф 25 е приет. Госпожо Митева, по следващите параграфи няма предложения. Моля, докладвайте ги заедно.
#150 · speech
Разбира се, предлагам да бъдат докладвани заедно те и да бъдат гласувани с едно гласуване. "§ 26. Параграф 1 от Допълнителните разпоредби се изменя така: "§ 1. Образците на документите и бюлетините за произвеждането на изборите по този закон се утвърждават от Централната избирателна комисия по предложение на Министерския съвет и се обнародват в "Държавен вестник"." § 27. Създава се нов § 4 в Заключителните разпоредби: "Навсякъде в този закон думите "общинските съвети" се заменят с "общинските администрации"." Моля да подложите на гласуване тези два параграфа.
#151 · speech
Не виждам допълнителни предложения. Моля, гласувайте § 26 и § 27. От общо гласували 142 народни представители, за - 129, против - няма, въздържали се - 13. Приети са и последните два параграфа - 26 и 27, с което е приет и Законът за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката. (Ръкопляскания) Честито на кандидатите, които могат да започнат да изучават закона още от утре. Преминаваме към последната точка от дневния ред: ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА РАДИОТО И ТЕЛЕВИЗИЯТА (продължение). Има думата госпожа Маринова, за да продължи да докладва по второто четене на Законопроекта за радиото и телевизията.
#152 · speech
Благодаря Ви. Уважаеми колеги, гласували сме вече глава първа от закона. Предстои гласуването на глава втора: "Национален съвет за радио и телевизия". Предложение на комисията: "Статут. Чл. 8. Ал. 1. Създава се Национален съвет за радио и телевизия, който гарантира спазването на този закон. Ал. 2. Националният съвет за радио и телевизия е специализиран държавен орган. Ал. 3. Националният съвет за радио и телевизия е юридическо лице със седалище в гр. София. Ал. 4. Националният съвет за радио и телевизия се отчита за своята дейност пред Народното събрание два пъти годишно." В комисията са направени и други предложения, които трябва да докладвам, макар че не са приети. Предложение на народната представителка Клара Маринова ал. 4 да гласи: "Ал. 4. Националният съвет за радио и телевизия се отчита за своята дейност пред Народното събрание всяка година до края на м. февруари на следващата година". Уважаеми господин председателстващ, аз се отказвам от моето предложение, така че предлагам да се разгледа чл. 8 с неговите четири алинеи така, както комисията ги предлага. Благодаря Ви.
#153 · speech
Благодаря. Заповядайте, имате думата, госпожо Михайлова.
#154 · speech
СДС
Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Парламентарната група на Съюза на демократичните сили иска половин час почивка.
#155 · speech
Обявявам половин час почивка! (Звъни) След почивката
#156 · speech
звъни
Откривам заседанието. Има думата народният представител Надежда Михайлова.
#157 · speech
СДС
Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! От името на Съюза на демократичните сили искам отлагане на разглеждането на Закона за радио и телевизия по следните причини: Първо, с решение на Комисията за радио и телевизия не е проведен обществен дебат (протести от мнозинството), както се изисква, след второто четене на закона, както е прието от Комисията за радио и телевизия. Освен това не е спазена процедурата, изисквана от правилника на Народното събрание и не се знае според доклада кой как е гласувал и какви предложения са направени. Не е съблюдавано мнението на експертите от Европейската комисия по радио и телевизия към Съвета на Европа. Липсва хармония между Европейската конвенция за трансгранична телевизия. Също така не е взето предвид противопоставянето, което съществува между Закона за радио и телевизия така, както се предлага за второ четене, и Законът за концесиите. Въз основа на това, повтарям, Парламентарната група на Съюза на демократичните сили настоява за отлагане разглеждането на Закона за радио и телевизия.
#158 · speech
Благодаря Ви, госпожо Михайлова. Има ли обратно становище? - Има думата народният представител Георги Аврамов.
#159 · speech
Георги Аврамов
ПГДЛ
Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Законът се гледа шеста година. Ако шест години не е бил проведен обществен дебат, колко време? Искам да кажа, че още преди първото четене и след първото четене са участвали и са били канени представители на всички частни телевизионни и радиостанции, на държавната телевизия, на държавното радио. В Комисията за радио и телевизия присъстват не по-малко от 50 души на всяко нейно заседание, така че всеки, който е пожелал, е взел отношение по този законопроект. Законопроектът, който в момента е на второ четене, е приет, 90 на сто от текстовете, с пълно съгласие на комисията, с пълен консенсус. Това е видно от протоколите на комисията. Текстовете, по които няма съгласие, са дадени. Това са само около 20 текста, за които има и други предложения освен тези, които е приела комисията с пълно съгласие. За малко законопроекти беше постигано такова съгласие, както това стана сега в Комисията за радио и телевизия. Вярно е, че интересите към този законопроект са доста високи, така и общественото мнение в момента се формира. Искам да кажа, че освен това законопроектът е съгласуван с всички подписани договорености в България в областта на медиите. Директно са преписани изискванията на Конвенцията за правата на човека, на трансграничната телевизия. Всичко това фигурира в законопроекта. Аз току-що се връщам от Париж, където също говорих с представители от Съвета на Европа от аудиовизуалната комисия - и господин Капудалиев също присъства, - където почти нямаше забележки. Има само няколко технически забележки.
#160 · speech
от място
Дванадесет!
#161 · speech
Георги Аврамов
Дванадесет - 12. Няма идеален законопроект. Така че законопроектът е много добър. Аз разбирам, че в момента има някакво желание да се отложи този въпрос отново. Но аз мисля, колеги, по-добре да тръгнем да работим по закона. По-добре да има един закон, отколкото без закон. Всички досега обвинявахте, че отсъствието на закон създава хаос, политическо ръководство и т.н. И когато искаме да създадем един закон, който наистина да създаде известни правила в телевизията, радиото и медиите, вие не желаете. Разбира се, аз казвам и от свое име, няма проблем всички добри становища и препоръки, включително и на Съвета на Европа, да бъдат включени при второто четене на законопроекта. Благодаря за вниманието.
#162 · speech
Колеги, имаше направено процедурно предложение за отлагане на гласуването. Дадохме възможност за едно противно становище и направо минаваме към гласуване на процедурното предложение за отлагане на гласуването.
#163 · speech
от място
Искам думата от името на парламентарна група.
#164 · speech
Нека да приключим с процедурното предложение и след това ще Ви дам думата.
#165 · speech
от място
Това, което искам да кажа, е свързано с гласуването.
#166 · speech
Сега започва режим на гласуване.
#167 · speech
Гласове От Опозицията
Но не е започнал!
#168 · speech
Направено е процедурно предложение, дадохме възможност за противно становище, какво повече от това? (Николай Христов се приближава до председателстващия и му говори нещо) Добре, щом очаквате, че ще има такъв резултат, имате думата.
#169 · speech
НС
Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Съвсем съзнателно вземам думата от името на парламентарна група, тъй като това, което ще кажа, е свързано с предстоящото гласуване. Това в крайна сметка е и становище на една парламентарна група. Няма да загубя много време, мога да ви уверя в това. Уважаеми колеги, ние сме изправени пред една опасност в момента.
#170 · speech
от място
Каква опасност?
#171 · speech
Опасността, господин Торбов, извинявайте, че трябва лично да се обърна, е това да се върнем в изходното положение на закона, да политизираме излишно закона и този закон да не получи не просто нормална политическа, но и нормална обществена санкция. Ето за това става дума в момента. Смятам, че съм достатъчно ясен и съвсем спокойно искам да обясня за какво става дума. Колеги, ние сме на път да взривим едно съгласие, което беше ясно прокламирано на първо четене, съгласие по това, че закон трябва да има. Това беше казано от всички на тази трибуна. Оттук нататък остана комисията да работи върху варианта за второ четене на този закон. Съвсем естествено е и се очакваше, че главно дебатите ще бъдат около формулата на Националния съвет за радио и телевизия. И именно тук се очакваше да бъде и сривът в този закон. Ясно е, че ние не можем да изсмучем някаква формула от пръстите си. Ясно е, че има обществени реалности, които така или иначе трябва да залегнат в този закон, трябва да бъдат отразени в него и да бъдат санкционирани от него. Ние не можем да постигнем идеалния вариант в този закон - това, което ни се иска, - целият Национален съвет за радио и телевизия да бъде съставен от рекрутирани от структури на гражданското общество хора. Това просто не може да стане, защото тези структури ги няма. Много е хубаво това да има дискусия, но според мен дискусията не противоречи на това да започнем сега и да продължим дебата, подчертавам, дебата по формулата на Националния съвет за радио и телевизия. Аз се изказвам в подкрепа на процедурното предложение на госпожа Михайлова от името на парламентарна група, с малка корекция, господин Торбов - отново към Вас се обръщам. Става дума за това да започнем сега дебата, но самото гласуване да бъде отложено. Да имаме възможност следобед в комисията да умуваме отново по формулата и по възможните нюанси в сега предложения текст, да върви междувременно и обсъждането, което е предложено и решено вече от комисията. Ето това са допълнителни аргументи към предложения за гласуване проблем. Ето затова, господин Торбов, аз исках думата преди гласуването. Това е моето допълнително процедурно предложение в случая. Отново повтарям, колеги, имаме съгласие по това, че закон трябва да има. Имаме съгласие и по това, че трябва да е реалистичен закон. Нека в духа на реализма отложим сега гласуването, а започнем дебатите. Всеки да изложи тук своята формула за Националния съвет за радио и телевизия. Благодаря ви.
#172 · speech
Благодаря Ви, господин Христов. Гласуваме процедурното предложение на госпожа Михайлова за отлагане обсъждането на законопроекта. Режим на гласуване. От общо гласували 209 народни представители, за - 89, против - 106, въздържали се - 14. Предложението не се приема. Господин Димитров, имате думата.
#173 · speech
СДС
Благодаря Ви, уважаеми господин председател. Моето процедурно предложение е второто четене да се предава пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио.
#174 · speech
Благодаря Ви. Моля да гласуваме направеното процедурно предложение за директно предаване на дебатите по телевизията и радиото. От общо гласували 202 народни представители, за - 80, против - 70, въздържали се - 52. Не се приема предложението. Има думата господин Йорданов.
#175 · speech
Александър Йорданов
СДС
Уважаеми господин председател, използвам случая да направя едно предложение, свързано с предходното гласуване. Току-що парламентът гласува да не се предава пряко дискусията по този законопроект по телевизията, който всъщност е законопроект за свободата на телевизията.
#176 · speech
Реплики От Мнозинството
Картата! Картата!
#177 · speech
Александър Йорданов
Важно е какво казвам, а не е важна картата. Не картата прави човека, а човекът прави картата. (Шум и реплики) И когато аз говоря, малко повече се вслушвайте в това, което ви казвам.
#178 · speech
Господин Йорданов, картата.
#179 · speech
Александър Йорданов
Правя процедурно предложение, след като гласувахте да скриете от хората дебатите по този законопроект, да гласуваме просто да загасим лампите. Благодаря.
#180 · speech
Господин Йорданов, това предложение е несериозно и няма да бъде подложено на гласуване.
#181 · speech
Александър Йорданов
Абсолютно сериозно е! За какво светят лампите? Като ще е на тъмно, да е на тъмно!
#182 · speech
Има думата господин Евгений Михайлов.
#183 · speech
СДС
Уважаеми колеги, тази сутрин членовете на Комисията по радио и телевизия бяха убедени от членовете на Комисията по радио и телевизия от демократичната левица следобед да се състои заседанието, въпреки че опозиционните представители в комисията бяха заявили, че няма да се явяват на заседание на комисия, докато не се състои широкото обсъждане с представители и ръководителите на частните и национални медии. Решение, което беше прието от комисията, което втора седмица се отлага. След като ние заявихме нашето неучастие в комисията, сутринта представители от демократичната левица ни убедиха, че днес законът няма да влезе в пленарна зала, да проведем заседание на комисията, на това заседание да се решат спорните въпроси и да се насрочи за другата сряда това обсъждане с шефовете на частни и национални медии. Това, което говоря, могат да го потвърдят всички членове на Комисията по радио и телевизия от демократичната левица.
#184 · speech
от място
Не всички.
#185 · speech
Един час по-късно законът се вкарва в пленарна зала и искате от нас да участваме в нещо, което е безпрецедентно, зад гърба на радиото и на телевизията, на тъмно, зад гърба на хората, които ще изпълняват този закон, въпреки забележките на европейските експерти, въпреки забележките на всички хора, които са прочели този закон, спешно да влезе законът в пленарна зала. Аз мисля, че това е едно, най-малкото, неуважително поведение от страна на представителите на левицата в комисията. Мисля, че много от народните представители от лявата част не биха подкрепили едно такова двойствено поведение. Затова правя процедурното си предложение: тъй като явно не сте били информирани от вашите представители в комисията за действителното състояние на нещата, да се прегласува предложението на Надежда Михайлова да се отложат дебатите по законопроекта за следващото заседание, което да бъде едва след като се състои този дебат, за който самата комисия с консенсус се съгласи да има. Затова ви моля, уважаеми господин председател, да подложите на прегласуване предложението на Надежда Михайлова.
#186 · speech
Благодаря, господин Михайлов. Всички разбраха за какво предложение става въпрос и няма основание да прегласуваме това, което вече е гласувано.
#187 · speech
Реплики От Опозицията
Процедура! Процедура!
#188 · speech
Моля ви! Процедурата е изпълнена за гласуването. Ако трябваше да се прегласува, веднага трябваше да се направи предложение за прегласуване.
#189 · speech
от място
Искам думата по друга процедура.
#190 · speech
Добре, щом е друга процедура, имате право.
#191 · speech
СДС
Благодаря Ви, уважаеми господин председателю. Моето процедурно предложение е преди започване на дебатите по второ четене да бъдат поканени генералните директори на Българската национална телевизия и на Българското национално радио. Мисля, че това няма нужда да се обосновава. Материята на закона касае точно тези юридически субекти и техните генерални директори трябва да бъдат тук. Недопустимо е да започне четенето преди тяхното идване. Даже мисля, че и генералният директор на Българската телеграфна агенция също трябва да бъде тук, за да може да започне второто четене на законопроекта.
#192 · speech
Господин председател, моля да подложите моето процедурно предложение на гласуване.
#193 · speech
Не е налице основание за прегласуване. Ако искахте прегласуване, трябваше да направите предложението веднага след гласуването.
#194 · speech
Уважаеми господин председателю, основанието ми за прегласуване е, че явно залата и по-скоро лявата част на залата не е била известена за позицията на самите народни представители от демократичната левица в комисията и в момента се действа по партиен признак.
#195 · speech
Господин Михайлов, не съм Ви дал думата. Вие сам си я взехте. Моля!
#196 · speech
Не бих желал този закон да се политизира. Би трябвало законът за националните медии, законът за българските частни и национални медии да бъде решен с политически консенсус, а не с противопоставяне.
#197 · speech
Господин Михайлов, моля Ви! Има думата господин Капудалиев.
#198 · speech
СДС
Моето обратно процедурно предложение на предложението на господин Благой Димитров е да бъдат поканени не само директорите на Националната телевизия и Националното радио, а и представители на Асоциацията на лицензираните кабелни оператори, които имат сериозно участие в този закон.
#199 · speech
Поставям на гласуване процедурното предложение да бъдат поканени генералните директори на Националната телевизия, Националното радио и БТА. Моля, гласувайте! От общо гласували 202 народни представители, за - 105, против - 42, въздържали се - 55. Приема се предложението да бъдат поканени тримата генерални директори. Има думата за процедура Сашо Стоянов.
#200 · speech
СДС
Благодаря Ви, господин председател. Предлагам да бъде поканен и председателят на Комитета по пощи и далекосъобщения, тъй като тази материя касае и ефира, който е под контрола на това ведомство. Предлагам да бъде поканен и господин Любомир Коларов.
#201 · speech
Има ли обратно становище? Има думата госпожа Румяна Николова.
#202 · speech
Румяна Николова
ПГДЛ
Противопоставям се на искането в залата да се кани и председателят на Комитета по пощи и далекосъобщения, тъй като тази материя не засяга Комитета по пощи и далекосъобщения. Но другото ми процедурно предложение, господин председателстващ - възразявам срещу начина, по който водите заседанието. Вие съвсем неоснователно давахте думата на всеки, който каже, че прави процедура, а всъщност нямаше нищо процедурно в техните предложения. Предлагам Ви да отстъпите председателското място на госпожа Нора Ананиева.
#203 · speech
Аз Ви благодаря за забележката. Но след като искането е за процедурно предложение, ние не можем да не дадем възможност, защото не знаем кой какво процедурно предложение ще направи. Тъй като е направено процедурно предложение за поканване на председателя на Комитета по пощи и далекосъобщения - господин Любомир Коларов, поставям на гласуване това предложение. Моля, режим на гласуване. От общо гласували 210 народни представители, за - 107, против - 50, въздържали се - 53. Приема се направеното предложение да бъде поканен господин Любомир Коларов. Има думата за процедурно предложение господин Сашо Стоянов.
#204 · speech
СДС
Благодаря, господин председател. Предлагам да бъде поканен в залата и господин Данов, ако все още е на свобода, разбира се, както и министър-председателят, тъй като по Закона за концесиите Министерският съвет е този, който издава разрешения за частни медии. Благодаря.
#205 · speech
Господа народни представители, нека да преминем към сериозна работа! Не поставям на гласуване това процедурно предложение. (Ръкопляскания от блока на мнозинството) Моля ви! Явно, несериозно предложение. Има думата за процедура Евгений Михайлов.
#206 · speech
СДС
Уважаеми колеги, уважаеми господин председателю! Явно не познавате закона, след като казвате, че е несериозно присъствието на министър-председателя в залата, когато се обсъжда този закон, след като по Закона за концесиите Министерският съвет е упълномощената организация и лице, което може да дава концесии за радио и телевизионна дейност. В Закона за радио и телевизия има текстове, които противоречат на тези текстове от Закона за концесиите. Затова аз правя абсолютно сериозно и допълнено процедурно предложение - не само министър-председателят на Република България да бъде поканен в залата, но да бъде поканен и министърът на финансите, тъй като става дума за огромни финансови средства, с които се ангажира бюджетът, и би трябвало с цялата сериозност, след като искате да гледате закона, министър-председателят и министърът на финансите да присъстват в залата. Моля да подложите на гласуване това процедурно предложение. (Шум и неодобрителни реплики от залата)
#207 · speech
Господин Михайлов, всеки закон засяга дейността на цялото правителство. И ако започнем да каним за приемане на един или друг закон Министерския съвет, сами разбирате, че те трябва да заседават заедно с нас.
#208 · speech
Господин председателстващ, аз мисля, че ние с Вас сме равни и Вие не би трябвало да тълкувате моите думи и моето предложение, а да го подложите на гласуване.
#209 · speech
Не го подлагам на гласуване.
#210 · speech
Още повече, когато става дума за един закон, който се отнася до сфера, която в момента представлява държавен монопол. Надали има друга дейност в България, която до такава степен да е монополизирана, както националните медии. Затова е особено важно, когато става дума за монопол, тук да присъстват министър-председателят и министърът на финансите.
#211 · speech
Има думата за процедурно предложение господин Илия Данов. Казах ви, че предложението е несериозно и такива предложения не могат да се подлагат... (Шум и неодобрителни реплики от блока на опозицията) Министрите, които искат да дойдат, и без да бъдат поканени, ще дойдат. (Шум и неодобрителни реплики от блока на опозицията)
#212 · speech
от място
Вие не можете да тълкувате!
#213 · speech
НС
Уважаеми господин председателстващ, уважаеми колеги! Ако един самолет трябва да прелети през България, тук идват двама генерали от МНО-то, двама полковници и какви ли не решения се взимат. Като че ли Българската телевизия е нещо по-малко от генерали, та можем да я държим там, въпреки че председателството, въпреки че всички вие, всички ние сме получили от господин Гранитски едно тревожно съобщение като молба. Съгласете се, Българската телевизия се моли пред законодателите. Не е ли обидно за тази зала, господа? Човекът иска да присъства, за да предложи нещо, което е изпуснато. Нещо, което ...
#214 · speech
Ние го приехме, господин Данов.
#215 · speech
Кога?
#216 · speech
Ние го гласувахме.
#217 · speech
Ако залата е заседавала, аз не знам?! Е, много хубаво е станало тогава, господа! Много бързо действаме. Ама много бързо! Изключително! Докато някои са вън, тук се действа. Второ, ние имаме мнението на юридическия директор, който беше тук с още двама души. И тия хора ни убедиха, че в никой случай не бива да позволяваме такова ръководство, каквото се подготвя за Българската телевизия. Каква е вероятността да изберем за ръководители на Българската телевизия трима души? (Шум и неодобрителни реплики от блока на мнозинството) Господа, в следващите няколко члена ще го решим този въпрос. Защото в чл. 2 точно туй не бива да допускаме. Защото туй е глупавото. Защото ние ще се окажем с 8 души срещу 3. (Шум и неодобрителни реплики в залата) Да, да, хубаво е за някои. И тогава, когато ние искаме да избягаме от политическия и икономическия ефект на тази работа, ще се окаже, че ние действаме точно политически.
#218 · speech
Господин Данов, времето изтече и Вие минавате вече по същество. Когато дойдем на съответния текст, ще вземете думата и ще изразите становище по този въпрос.
#219 · speech
Аз се страхувам от мнозинството.
#220 · speech
Благодаря. Има думата по процедура Надежда Михайлова. НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (СДС)): Благодаря Ви, господин председател. Искам да Ви помоля още веднъж да подложите на гласуване процедурното предложение, направено от Евгений Михайлов, защото според чл. 42 на правилника Вие сте длъжен да поставяте на гласуване за не по-малко от 2 минути процедурните предложения, а не да ги коментираме в залата. Благодаря Ви.
#221 · speech
Предложението на Евгений Михайлов беше за прегласуване и е направено, след като вече беше извършено гласуване на направени други предложения.
#222 · speech
от място
За покана на финансовия министър и министър-председателя беше последното му предложение.
#223 · speech
Пристъпваме към обсъждане на текста на чл. 8. (Шум и неодобрителни реплики в залата) Има думата за процедура господин Благой Димитров.
#224 · speech
СДС
Уважаеми господин председателю! Аз искам да ви припомня това, което беше гласувано по мое предложение като процедура - дебатите да започнат едва след като тримата генерални директори влязат в залата. (Реакция от залата) Така беше, моля ви проверете в стенограмите. (Реплики от залата) Аз тогава ви моля да видим стенограмата. Моето процедурно предложение, което гласува включително и левицата, беше: дебатите да започнат едва след като тримата генерални директори влязат в залата. Моля ви се, трябва да бъдем коректни.
#225 · speech
Поканени са. Ние не можем да спрем работа и само да чакаме. Има ли желаещи да се изкажат по чл. 8? Заповядайте, доктор Банков.
#226 · speech
ПГДЛ
Господин председател, дами и господа! Моето предложение е повече редакционно. Смятам, че в чл. 8, ал. 1 - "Създава се Национален съвет за радио и телевизия, който гарантира спазването на този закон" е по-добре да отпаднат думите "който гарантира спазването на този закон". В § 9 на Преходните и заключителни разпоредби изпълнението на закона е възложено на Министерския съвет и на Националния съвет за радио и телевизия. А в чл. 15 на същия закон съвсем изчерпателно са изброени правомощията на Националния съвет. Аз смятам, че записът така е неточен и излишен, тъй като нито един орган не може да гарантира спазването на закона, а спазването му се гарантира от цялата правозащитна система. Благодаря.
#227 · speech
Госпожа Маринова, моля Ви да вземете отношение.
#228 · speech
Благодаря Ви, госпожо председател! Чл. 8 в четирите си алинеи отразява практиката на повечето европейски държави в създаването на подобен орган като Националния съвет за радио и телевизия. Този Национален съвет за радио и телевизия гарантира спазването на закона. Не се възлага на него, а той гарантира. Правилно е забелязал д-р Банков, че той кореспондира с чл. 15, където подробно са развити неговите функции, които създават предпоставките той да гарантира спазването на този закон. Аз бих предложила да подложите на гласуване предложението на д-р Банков. Комисията настоява чл. 8, ал. 1 да бъде гласувана така, както е прието от комисията.
#229 · speech
Неговото предложение да отпадне втората част "който гарантира спазването на този закон". Господин Благой Димитров има думата по същия въпрос.
#230 · speech
СДС
Благодаря Ви, уважаема госпожо председател! Моето предложение по отношение на чл. 8, ал. 2 е текстът да бъде изменен по следния начин: "Националният съвет за радио и телевизия е специализиран обществен орган". Тоест, думата "държавен" да бъде заменена с думата "обществен".
#231 · speech
Внесли ли сте такова предложение?
#232 · speech
Аз ще се аргументирам защо правя предложението. В редакторски смисъл правя предложението.
#233 · speech
Стига да е редакционно.
#234 · speech
Аз мисля, че е редакционна и нещо повече. Забележките, които бяха направени в съвместното заседание на експертите, включително искам да цитирам мнението на един от експертите, на директора на Юридическия съвет към Европейския съвет за радио и телевизия: че една основна забележка към този закон е това, че Националният съвет за радио и телевизия не е дефиниран като обществен орган. Да оставим проблема с финансирането, да оставим проблема със Закона за концесиите. Аз мисля, че точно тук му е мястото, в ал. 2, да дефинираме този орган като обществен орган и това именно ще хармонизира нашия закон с европейското законодателство. Това е много съществен елемент.
#235 · speech
Други предложения не виждам отразени да са постъпили в съответствие с изискванията на правилника. За отпадане могат да се правят всякакви предложения. Едното е на доктор Банков. Други предложения за отпадане? Господин Капудалиев има думата.
#236 · speech
СДС
Член 8, ал. 2 наистина би трябвало да се прередактира и текстът да стане така: вместо "държавен" - "обществен орган". Още повече, че в чл. 46, ал. 1 законът казва: "Българското национално радио и Българската национална телевизия са публично-правни организации", а не държавни организации, както твърди чл. 8. И конфликтът между чл. 46 и чл. 48 е просто не очевиден, а очеваден, даже за неюристи като мен, колко повече за юристи като госпожа Николова, която твърди, че не е така. Публично-правните организации обикновено не са държавни.
#237 · speech
Моля ви за консултация при юристите какво означава "публично-правни". Други предложения за отпадане? Господин Михайлов.
#238 · speech
СДС
Уважаеми колеги, уважаема госпожо председателстваща! Според правилника в Народното събрание на първо четене бяха приети три законопроекта. След това от тези три законопроекта в пленарна зала влиза един текст, но направените предложения по време на обсъждането, включително и направените предложения в тези законопроекти, би трябвало да се подлагат също на гласуване, когато те са внесени по съответния ред. В доклада на комисията не са отразени всички предложения, които са направени от народните представители. В доклада на комисията отсъстват много от предложенията, направени по реда на правилника, които би трябвало да се обсъдят в залата, затова вие вероятно оставате с впечатлението, че някои предложения, които липсват в доклада, въобще не са били правени. В този смисъл аз искам да напомня, че в нашия законопроект Националният съвет за радио и телевизия е определен като независим орган за осъществяване на общественодържавната политика в областта на електронните медии. Че в своята дейност Националният съвет за радио и телевизия се ръководи от обществения интерес за всестранна, достоверна и свободна информация. Така че вие виждате съвсем надлежно в постъпил законопроект съществува именно изискването за обществения характер на Националния съвет за радио и телевизия, а не за превръщането му в държавен орган. Специално ние сме подчертали неговия независим характер и неговото призвание да съблюдава обществения интерес. Защото това кореспондира с членове от Конституцията на Република България, които гарантират свободна информация, правото на всеки да събира и разпространява информация и правото на обществото да бъде информирано. Именно затова, според конституционното изискване, трябва да се гарантира общественият интерес. Този обществен интерес да се гарантира от Националния съвет за радио и телевизия, а не просто да се превръща в един държавен орган. Затова ви моля това предложение да бъде подложено на гласуване. Благодаря ви.
#239 · speech
Вие имате предвид спецификата на работата ни: когато са приети няколко законопроекта, е възложено на дадена парламентарна комисия да излезе с един. Това е, което е внесено. Госпожа Маринова, моля да внесете яснота по въпроса.
#240 · speech
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Още в началото, когато докладвах от името на комисията процедурата по приемането на законопроекта на второ четене в Комисията по радиото, телевизията и БТА, изрично подчертах, след това на няколко пъти се наложи да обясня от името на комисията, че този закон беше приет на второ четене от Комисията по радиото, телевизията и БТА след постигане на консенсус или след гласуване с подавляващо мнозинство на определени текстове. Една голяма част от направените предложения от всички парламентарни групи, от отделни народни представители бяха оттеглени още по време на заседанията на комисията. Затова на вниманието на народните представители ние сме представили законопроекта такъв, какъвто той е гласуван в Комисията по радиото, телевизията и БТА, в това число и с оттеглените предложения, които са направени между първо и второ четене. Освен това, след като настояват колегите народни представители, ние сме в състояние да предоставим на всеки, когато поиска, гласуванията на комисията и достигането до тези обединени текстове. Така че аз Ви моля, госпожо председател, да подложите на гласуване направените редакционни поправки и предложенията за отпадане на съответни текстове от чл. 8. Благодаря.
#241 · speech
Дотук има две предложения. Едното е за отпадане.
#242 · speech
от място
Искам думата.
#243 · speech
За какво става дума? Вие току-що говорихте. Господин Васил Михайлов има думата. Моля ви, ние няма да възпроизвеждаме Комисията по радио и телевизия. Председателят на комисията изяснява ситуацията. На него не се прави реплика. Не е имало досега ситуация. (Господин Евгений Михайлов е застанал пред микрофоните). Не съм Ви дала думата. На д-р Михайлов съм дала думата.
#244 · speech
извън микрофоните
Моля Ви, госпожо председател, да ми дадете думата за кратко обяснение или за реплика към изказването на госпожа Маринова.
#245 · speech
Тя не прави изказване. Идеята беше да изясни ситуацията. Но говорете!
#246 · speech
СДС
Какво беше това? Точно на тази база аз искам да ви направя реплика. (Обръща се към госпожа Клара Маринова) Уважаеми колеги, аз мисля, че най-малко вие имате интерес от този тон, който вие искате да бъде тонът на пленарната зала днес. Аз мисля, че този закон не заслужава тона, който вие искате да наложите. Затова ви моля, поне тези, които не разбират от материята, да не се провикват от място. Уважаеми колеги, действително между първо и второ четене според правилника се правят предложения. Но никъде не е записано, че една парламентарна комисия има право на законодателна инициатива. Една парламентарна комисия може да прави определени поправки, ако те не противоречат на духа на законите, приети на първо четене. Фактическата ситуация около законопроекта за радио и телевизия е друга. На първо четене бяха приети три законопроекта - този на госпожа Клара Маринова, нашият законопроект, подписан от мен, и законопроектът на Светослав Мичев и Георги Аврамов. Бяха приети тези законопроекти, народните представители на базата на тях направиха своите предложения писмено в деловодството. Но на базата на тези три законопроекта! В същото време в деловодството като предложение между първо и второ четене от госпожа Маринова беше вкаран де факто нов закон, абсолютно нов, пълен закон под формата на предложения, закон, който противоречи и с трите, приети на първо четене законопроекти. На базата на този закон, вкаран от Клара Маринова под формата на предложение, никой от народните представители, независимо дали са от левицата, дали са от СДС, от Народен съюз, от Бизнесблока, не са могли да имат идея какъв е този закон и не са могли да направят своите предложения на базата на този нов законопроект. Именно там за първи път е нарушена процедурата. Оттам нататък всички предложения на народните представители, включително и предложенията вероятно на Васил Михайлов, се отнасят като предложение към тези законопроекти, приети от пленарната зала на първо четене, но те де факто са безсилни пред целия нов законопроект, внесен от госпожа Клара Маринова под формата на предложение. И се получава подмяна, така че никой от народното представителство не е имал възможност на първо четене да приеме този нов законопроект, съответно да направи своите забележки и оттам нататък тези бележки, тези предложения да се гласуват. Оттам нататък цялата процедура по приемането на закона беше нарушена. Понеже многократно беше заявено желание от страна на депутатите от левицата да се постигне възможният консенсус по един толкова важен закон, затова ние се надявахме, че в комисията ще се получи нормално разбирателство накрая и в залата няма да се стигне до този диктат на пленарната зала и на мнозинството. Именно в желанието си да се избегне този диктат, аз ви моля...
#247 · speech
Изтече Ви времето. Отдавна изтече.
#248 · speech
...трезво да разсъдите върху това, за което става дума в момента. Да не се налага такова пришпорване, да не изпадате в неудобна ситуация, да не изпадаме всички ние като народни представители в неудобна ситуация и да настройваме всички средства за масова информация - и печатните, и електронните медии, срещу себе си, срещу закона и срещу Народното събрание. Благодаря ви за вниманието.
#249 · speech
Господин Евгений Михайлов, чета Ви чл. 68, ал. 2. Длъжна съм да Ви го прочета: "Когато на първо гласуване са приети повече от един законопроект, уреждащи една и съща материя, водещата комисия изготвя от тях един общ законопроект в срок от 14 дни, който се внася в Народното събрание за обсъждане и приемане на второ гласуване". Господин Васил Михайлов има думата.
#250 · speech
СДС
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Разглеждаме проектозакона за медиите на второ четене. И тук моите колеги справедливо поставят въпроса: кой точно законопроект ние разглеждаме? Този, който според думите на уважаемата госпожа председател в чл. 68 е изготвила комисията, т.е. един общ законопроект, който трябваше в срок от 14 дни да бъде внесен в Народното събрание за обсъждане и приемане на второ гласуване? Само че, уважаеми колеги, чл. 68 има и ал. 1. Става въпрос за внесени отделни законопроекти, които Народното събрание, както е казано във финала на чл. 68, гласува поотделно. Има проблем, който се състои в следното и тук господин Евгений Михайлов е прав. Член 87 на Конституцията на Република България казва следното: "Право на законодателна инициатива има всеки народен представител и Министерският съвет". Това е в ал. 1. Тоест, трябва да има яснота и в този смисъл - политическа отговорност: кой е предложил съответните текстове. Няма вариант, в който Комисията по радиото, телевизията и БТА да има правото на законодателна инициатива сама по себе си. Тя трябва да е разгледала всички предложения по текстовете и съответно тук да докладва в цялата им разноликост направените предложения. Защото по този начин, ако не е направено така, а аз виждам доклада, който е раздаден на моите колеги, че има някакви обобщени текстове, но не е ясно спазен ли е правилникът и кой кога ги е направил, дали това са текстове от отделни законопроекти или това са тектстове, направени между първо и второ четене. И както виждате, групата на Съюза на демократичните сили беше права, когато предложи отлагане на дебатите по второто четене на законопроекта. Защо беше права? Ами защото още на първия текст ние ударихме на камък. Защото става дума за същностни противоречия. Защото е огромно значението дали този съвет ще бъде държавен орган или обществен орган. Ако е обществен орган, до чл. 19 всичко трябва да се преработи веднага. Това е истината. В противен случай няма смисъл тук да дискутираме. Това е факт. Аз разбирам, господин Аврамов, много добре разбирам за какво става дума. Предизвикахте ме, господин Аврамов. Този законопроект, който вие гледате на второ четене, има в себе си много сериозен проблем, който ще трябва да реши. И тук, ние, залагайки наличието на такъв съвет, не можем да избягаме от проблема какъв е този съвет и какви функции ще има, какъв ще е неговият състав - основен проблем. И когато говорим за този държавен съвет, тук даже е казано "да контролира спазването на закона", което не му е работа... Или "гарантира спазването на закона, уважаема госпожо Маринова, благодаря Ви за подсказването. Така или иначе тук имаме сериозни спорове. И без друго сега медиите са под пълното властване на управляващата организация, каквато е БСП. Подсказват от първия ред, че така трябвало да бъде. Само че аз не съм съгласен, че медиите трябва да бъдат винаги подконтролни, независимо коя е управляващата организация. Междупрочем тук ще се отклоня, за да илюстрирам какво е това "подконтролна медия". Днес наистина е 9 май - празник, който отчетохме и уважихме със ставане на крака сутринта. Безспорно. Само че вие може би си спомняте, че в малките часове тази нощ имаше един много интересен филм - на Михаил Ром - "Обикновен фашизъм". Неслучайно този филм беше пуснат във времето на неприличните филми. И не за друго, а защото ужасният образ на фашизма там беше, видите ли, гарниран с апотеоз на комунизма и социализма, и заплахата от империализма. Това беше снощният филм. Ето на това му се казва подконтролни медии. И ако вие по гьобелсовски искате тук да заложите с един закон контрола върху гласността, върху свободното слово, вие ще имате да вземате. Няма това да стане така просто и лесно, даже ви обещавам, че няма да стане.
#251 · speech
Изтече времето, изтече времето.
#252 · speech
От цялата перестройка и гласност беше реализирана само гласността.
#253 · speech
Моля Ви, изтече времето.
#254 · speech
Вие искате да отнемете и нея.
#255 · speech
Моля Ви, изтече времето. Изтече времето.
#256 · speech
Уважаема госпожо председател, искам да Ви съобщя следното...
#257 · speech
Моля Ви да се съобразявате. Моля Ви!
#258 · speech
Много диалогизиране има в пленарната зала от непрекъснатото пречене ...
#259 · speech
Господин Михайлов, отнемам Ви думата...
#260 · speech
... което се прави от страна на БСП. (Председателят Нора Ананиева изключва микрофоните, народният представител Васил Михайлов продължава да говори при изключени микрофони)
#261 · speech
Прекратете! Моля Ви, надхвърляте постоянно времето. Не Ви давам повече думата. Стига толкова! Гледайте довечера "Летят жерави". Има думата господин Иван Атанасов. Моля. Давам думата на господин Атанасов. (Шум, изразено неодобрение, възгласи в блока на опозицията)
#262 · speech
от място
Реплика! Реплика!
#263 · speech
Това не е реплика. Моля Ви! Реплика има госпожа Николова най-напред, ако трябва да дадем... Господин Михайлов говори 5-6 минути вече. Моля Ви да напуснете трибуната. (Васил Михайлов продължава да стои на трибуната) Господин Иван Атанасов има думата. Моля Ви, първо ще пусна господин Атанасов. (Шум и реплики в блока на опозицията) Той може да вземе думата преди това. (Реплики от блока на опозицията, които не се разбират) Това е негов проблем какво има. Моля Ви, моля Ви, напуснете. Моля Ви, дръжте се прилично. Научете се вече. Втора година сте депутат. Би следвало вече ... Не можете да се държите като в първи клас. (Васил Михайлов отговаря на репликата на председателстващата, говорейки при изключени микрофони) Ами, принудена съм, принудена съм, да се държа като в детската градина. Моля, господин Иван Атанасов има думата. Напуснете трибуната. Моля Ви, напуснете трибуната. Господин Атанасов, говорете. (Васил Михайлов отнема микрофона на Иван Атанасов, шум и възгласи в залата) Господин Атанасов, елате да говорите оттук. Моля, господин Атанасов има думата. (Смях, възгласи и реплики в залата, председателят Нора Ананиева предоставя микрофона на председателя на Иван Атанасов, ръкопляскания от ПГДЛ)
#264 · speech
ПГДЛ
Уважаеми дами и господа, искам да направя следното процедурно предложение: предлагам да удължим времето ... (Шум и силно изразено неодобрение от страна на депутати от опозицията)
#265 · speech
обръща микрофона на председателя
Къде се намира този човек? Как може да говори от микрофона на председателя? Това е срам! Това не е Народно събрание, а панаир! (Шум и реплики в залата, част от депутатите на СДС се струпват около трибуната, Васил Михайлов продължава да стои пред микрофоните)
#266 · speech
встрани от микрофоните
Това не е цирк!
#267 · speech
Поставям на гласуване процедурното предложение за удължаване на времето с два часа. Моля, режим на гласуване. (Шум, реплики и изразено неодобрение от страна на депутати от опозицията) Не може ли да свалите колегата си от трибуната? Моля... Колеги от Съюза на демократичните сили, приложете уменията си и свалете господин Васил Михайлов от трибуната.
#268 · speech
встрани от микрофоните
Искам думата за процедура.
#269 · speech
Като го свалите от трибуната, като си седне той, тогава ще Ви дам думата. Гласуваме процедурното предложение за удължаване на времето.
#270 · speech
встрани от микрофоните
Няма направено такова предложение!
#271 · speech
Съобщи се предложението. Направи се предложението. Направи се предложението. (Шум и реплики от страна на Емил Капудалиев встрани от микрофоните) От общо гласували 131 народни представители, за - 114, против - 12, въздържали се - 5. Прието е предложението. Давам думата за реплика на господин Евгений Михайлов. След това на госпожа Румяна Николова.
#272 · speech
встрани от микрофоните
След 14 часа Вие не можете да удължавате времето! Как след 14 часа ще удължавате времето?
#273 · speech
Да, имате думата. Имате думата. Решението е прието - до 16 часа ще работим по законопроекта.
#274 · speech
СДС
Уважаеми колеги, аз се радвам, че най-после завършва това срамно заседание и отправям реплика към изказването на господин Васил Михайлов по повод на поведението на Националната телевизия и затова че тя се намира под контрол, изразявайки несъгласието си и възмущението си, че един такъв филм като шедьовърът на световното кино - "Обикновен фашизъм" на големия режисьор Михаил Ром, беше излъчен в навечерието на 9 май едва в късните часове, така че да не бъде видян от българската общественост. Защото ако този филм - документ срещу фашизма, беше излъчен в нормално време, много хора, вероятно на базата на своя исторически и житейски опит биха направили голямата съпоставка между фашизма, тоталитаризма и комунизма. Затова вие се страхувахте от този филм и той беше излъчен в късните часове така, че да не може да бъде видян. Но силата на историята и силата на изкуството мисля, че няма да може да бъде заглушена, независимо от това, че вие се опитвате такива филми да запращате в късните часове, когато цялото българско население отдавна спи.
#275 · speech
Втора реплика - госпожа Румяна Николова има думата. Трета реплика има ли?
#276 · speech
от място
Да, има! (Емил Капудалиев се отправя към трибуната)
#277 · speech
Румяна Николова има думата. Вие не слушахте. Тя също има реплика. Моля Ви, успокойте се, седнете, имаме още два часа спокойно да работим. (Шум, реплики, възгласи от опозицията)
#278 · speech
от място
Нямаме два часа! Има процедура за удължаване, но Вие не сте дали думата за обратна процедура, за обратно мнение. И тогава трябва да има гласуване. В абсолютен хаос, в нарушение на правилника от парламентарната трибуна господин Атанасов си позволи от мястото на председателя да прави предложение, което никой не чу...
#279 · speech
Спокойно, спокойно! Не съм Ви дала думата. Госпожа Николова има думата. Моля, седнете си на мястото!
#280 · speech
встрани от микрофоните
Това в момента е подигравка!
#281 · speech
Ами, разбира се, когато се окупира трибуната, как да не е подигравка?
#282 · speech
встрани от микрофоните
Не се окупира трибуната. Вие не давате да се спазва парламентарния правилник.
#283 · speech
Спазва се стриктно. Правилникът беше нарушен от господин Васил Михайлов. Ако го бяхте свалили от трибуната... (Евгений Михайлов продължава да репликира встрани от микрофоните) Госпожа Николова има думата. Не Ви давам думата. Моля Ви, седнете си, успокойте се.
#284 · speech
Румяна Николова
ПГДЛ
Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители, не знам защо така се нажежи обстановката. Аз имах реплика още на предишното изказване на господин Евгений Михайлов... (Реплика на Емил Капудалиев от място, която не се разбира) Просто не ми даде думата председателстващият събранието...
#285 · speech
встрани от микрофоните
Сърдете се на председателя.
#286 · speech
Румяна Николова
Сега, на кого ще се сърдя е отделно, но понеже господин Евгений Михайлов просто каза неверни работи и аз не можах да се сдържа. Това, което господин Михайлов обясни, въобще не е вярно. Трите законопроекта бяха гласувани на първо четене, но между първото и второто всеки имаше право да направи предложения. Тези предложения по трите закона бяха обсъдени детайлно в комисията. Някои от тях бяха оттеглени, някои от тях бяха потвърдени и на базата на тези предложения беше изготвено предложението, което комисията възприема от всички направени предложения за второ четене. Така че, не внушавайте, господин Михайлов, че има нарушение на процедурата при гласуване на законопроектите между първо и второ четене.
#287 · speech
Изтече времето. Господин Цоньо Ботев отдавна иска думата и то много прилично. (Реплика на Евгений Михайлов, която не се разбира)
#288 · speech
встрани от микрофоните
Аз имам реплика!
#289 · speech
Не прав! Не можете прав да вземете думата. Господин Цоньо Ботев има думата. От място, както е записано в правилника. Току-що правите бележки по правилника. Господин Цоньо Ботев има думата.
#290 · speech
от място
Дуплика. Аз поисках дуплика.
#291 · speech
Имате думата за дуплика, но като си седнете на мястото.
#292 · speech
СДС
Уважаема госпожо председател, Вие нарушихте правилника, като дадохте възможност народен представител да говори от място, откъдето не му е дадено правото да го прави и да иска процедура. Процедура, междупрочем, след изтичане на работното време днес, след 14 часа. Ще се обърна към моите колеги, които ми направиха реплика и искам да кажа в своята дуплика следното: абсолютно правилно е, господин Михайлов което каза, че не случайно "Обикновен фашизъм" не беше излъчен в нормално време. Разпознаването щеше да бъде веднага ясно. Този филм звучи като самопризнание, че разлика между фашизъм, тоест това, което е свършила Националсоциалистическата работническа партия на Германия и това, което прави вашата организация, както и Всерусийската партия, комунистическата, е едно и също. Даже е по-зловещо. Същите монументи, същите ритуали - всичко е едно и също. Това е. И просто изводът, че един тоталитаризъм не си прилича с друг, защото единият е участвувал в победата над другия, просто е фалшив извод. И днес, точно на 9 май, този въпрос беше редно наистина да се повдигне. Защото това, което би трябвало да се каже е, че: да, тук в тази зала сега, начинът, по който се приема този закон, говори, че вие сте една тоталитарна организация, една тоталитарна десница, която много, по много параметри прилича, да не кажа изцяло съвпада с начина си на поведение с фашистка организация. Гьобелсовият модел на поведение на вашата БСП е точно такъв, какъвто междупрочем снощи беше показан в "Обикновен фашизъм". Това сте вие с всичките си тук опити да спрете нормалното слово, да го сложите във веригите на един закон, който междупрочем, сигурен съм, ще бъде оспорван пред Конституционния съд, като антиконституционен.
#293 · speech
Изтече времето. Моля Ви поне сега се съобразете.
#294 · speech
Аз, уважаема госпожо председател, винаги спазвам времето и правилника. Вие го нарушавате.
#295 · speech
Не, няма случай да сте спазили и аз ще започна точно да записвам. Има думата за процедурен въпрос госпожа Караиванова.
#296 · speech
ПГДЛ
Уважаема госпожо председател, моля Ви на основание чл. 42, ал. 2 - поставям процедурното си искане - да прилагате чл. 44 в двете му алинеи. Тоест, когато ораторът се отклонява от обсъждания въпрос, да му отнемате думата. И когато народният представител не може да говори повече от два пъти по същество по един и същи въпрос, а това господин Михайлов прави тук. Днес ние не обсъждаме снощната програма на телевизията, та два пъти да ни говори кога са давали филма "Обикновен фашизъм". Всички знаем, че господин Михайлов е специалист по много въпроси. Затова предложи и България да има дипломатически отношения с Нубия. И аз предлагам по-често да ни говори оттук за Нубия, отколкото по въпросите на сигурността, на външните отношения, на телевизията и на всичко друго. И ако господин Михайлов така внимателно следи телевизията, аз мисля, че по-подходящо за него беше едно снощно предаване, където даваха такива хора, с които той си разговаряше по въпросите за Нубия. Благодаря ви. (Реплики от опозицията)
#297 · speech
Правилна е бележката. Приемам я. Ще спазвам стриктно правилника. Има думата господин Цоньо Ботев.
#298 · speech
СДС
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз няма да започна изказването си преди господата Любомир Коларов и Вечеслав Тунев да седнат където им е мястото. Ако тях не ги интересува този закон, значи не би трябвало да заемат тези постове, които заемат в момента.
#299 · speech
Димитър Велев
от място
Вие не говорите по закона.
#300 · speech
Ако пък се занимават с друга дейност в парламентарната зала, би трябвало да не го правят тук. Ако искаше господин Коларов да бъде депутат, не трябваше да заема този пост, който заема в момента. Така че моля да си седнат на местата, които им се полагат.
#301 · speech
Много непочтително отношение към гостите, които сме поканили, но какво да направя.
#302 · speech
Аз мисля, че непочтителното отношение е от страна на гостите към депутатите, а не обратно.
#303 · speech
Не можем да ги задължим да седят седнали.
#304 · speech
А сега по същество. Аз съм изумен, че може цяла парламентарна комисия да приеме чл. 8 в този му вид, защото ако прочетете ал. 2 и ал. 3 ще видите каква невиждана глупост е написана: "Националният съвет за радио и телевизия е специализиран държавен орган". Добре, да кажем, че е така. Но тогава той може ли да бъде юридическо лице и по кой закон? По търговския ли? Ако е по Търговския закон, аз тогава мисля, че това е нещо, което е недопустимо и ние не трябва да го приемаме. Мисля, че трябва да бъде отложено приемането на този член, да се огледа още един път в комисията и да се реши какво искат да направят от Комисията за радиото, телевизията и БТА. Ако искат да правят едно, да го направят както трябва. Ако искат да правят друго, да го направят също както трябва. И да стане ясно това юридическо лице по кой закон е, защото едно е по Закона за лицата и семейството, съвсем друго е по Търговския закон. Ако ще правят някаква далавераджийска организация, това е друго. Мисля, че не може по този начин да се приеме този текст. И естествено, и следващите текстове - ако е специализиран държавен орган, а се разбра, че никой не иска да го прави такъв, значи трябва да бъдат променени. Затова ви моля процедурно да се отложи обсъждането и приемането на чл. 8 и на следващите свързани с него текстове. И след като комисията ги преработи, тогава да бъдат приети. Благодаря ви.
#305 · speech
Против това процедурно предложение? Госпожа Николова.
#306 · speech
Румяна Николова
ПГДЛ
Противопоставям се на искането за отлагане на гласуването на текста, тъй като в този член няма никакво противоречие между алинеите. Едновременно с това използвам възможността да направя реплика на господин Цоньо Ботев.
#307 · speech
от място
Не може! Правилникът не позволява.
#308 · speech
Румяна Николова
Имам ли думата за реплика?
#309 · speech
Използвайте си двете минути, както ги използва господин Михайлов - пълноценно.
#310 · speech
Румяна Николова
Репликата ми се отнася до това, тя е много проста и кратка, със закон се създава юридическото лице. Не си мислете, че единствено само и само по Търговския закон може да има юридическо лице. А, че този орган е държавен орган означава, че на него се възлагат контролните функции. Той контролира дейността, той наказва, той издава наказателните постановления. Затова той е със статут на държавен орган. Но с този закон ние му казваме, че той е и юридическо лице. Така както казваме за висшите училища и за други, които създаваме със закон. Той не е юридическо лице по Търговския закон, трябва да стане ясно, той е юридическо лице по силата на този закон.
#311 · speech
Благодаря. Това е част от аргументацията против процедурното предложение.
#312 · speech
Никъде не става ясно това.
#313 · speech
Моля да гласувате процедурното предложение за отлагане гласуването на чл. 8. От общо гласували 193 народни представители, за - 77, против - 101, въздържали се - 15. Не се приема това предложение. Започваме гласуването на чл. 8.
#314 · speech
от място
Процедура!
#315 · speech
По процедурен въпрос господин Капудалиев.
#316 · speech
СДС
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Неотдавна при нас бяха експерти от Съвета на Европа, които ни връчиха едно малко листче, което, надявам се, председателката на комисията добре знае, в което пише, че експертите напомнят, че България е възприела Резолюция N 1 за бъдещето на публичните служби за радиоразпръскване, одобрено от министрите, присъствували на Четвъртата конференция на министрите за политика на средствата за масова комуникация, провела се в Прага през месец декември 1994 г. И заявяват точката, на която трябва да се обърне особено внимание: "Разпоредбите за статута на националния съвет не осигуряват истинска зависимост на този орган". Пропорционалният избор на ..." - Но все едно, това е общо-взето по-нататък. Първата точка е изключително важна, че този орган нито е държавен, нито разпоредбите на закона, който се каним да приемем, в т. 8 осигуряват зависимост от този орган.
#317 · speech
Какво Ви е процедурното предложение, ако може да уточните?
#318 · speech
Процедурното ми предложение е този орган да се нарича "обществен" вместо "държавен".
#319 · speech
Поставям на гласуване предложението на д-р Банков в ал. 1 - създава се Национален съвет за радио и телевизия, да отпадне втората част, след запетаята нататък, а именно "който гарантира спазването на този закон". Моля да гласувате. От общо гласували 167 народни представители, за - 46, против - 79, въздържали се - 42. Не се приема това предложение по ал. 1. Не би следвало да поставям на гласуване алтернативното предложение, тъй като изменя съдържанието на половината от законопроекта, но ще поставя на гласуване предложението в ал. 2 думата "държавен" да се замени с думата "обществен". Това са предложенията, които са формулирани и са обосновани в комисията. (Силен шум и реплики от СДС и Народния съюз) Това са предложения, направени при първото четене. Моля да гласувате предложението на мястото на думата "държавен" да се запише думата "обществен". От общо гласували 181 народни представители, за - 59, против - 108, въздържали се - 14. Не се приема това предложение. Други предложения? - Няма. За процедурно предложение думата има господин Венцеслав Димитров.
#320 · speech
НС
Госпожо председател, колеги! Аз предлагам да прекратим заседанието.
#321 · speech
Вече беше гласувано това предложение.
#322 · speech
Пак може да се гласува и винаги да се прекрати. Нали всяко едно последващо гласуване се предполага, че коригира предшестващото? Защо? Ние от 14,30 ч. - тук е и господин Кирил Желев, имаме заседание на Комисията по бюджет и финанси. Предполагам всички знаете какво става с българската финансова система.
#323 · speech
Обаждат Се
Няма такава вече.
#324 · speech
Някои казват, че такава няма вече, но не знам... Законът за данъка върху печалбата от доста дълго време седи в комисията. Днеска имаме наредено заседание точно по този въпрос и разглеждаме много важни неща. Когато гледам програмата на парламента, виждам, че за другата седмица парламентът не е подхранен с готови законопроекти. Моля ви се! Сега говорих с колеги от парламентарната група на мнозинството, които се занимават с процедурните работи. Специално долу в бюфета видях госпожа Мариела Митева. Тя даже не знаеше, че заседанието е удължено. Тя беше категорично против и предполагам, че ще ме подкрепи. Дайте възможност нашата комисия да отиде и да си гледа работата. Много ви моля да прекратим това заседание. Утре, живот и здраве, ще работите. Другата седмица - също и т. н. Но все пак ние имаме да рашаваме важни работи! Много уважавам Комисията по радиото и телевизията, която за три парламента най-накрая свърши някаква работа, макар и някои да казват: недобре... Но сега виждате, че курсът на долара, финансовата дестабилизация не се влияят кой знае колко от Комисията по радиото и телевизията. Тука се говори за филми, обсъждат се... И аз онзи ден гледах едно детско филмче, където имаше едно врабче с шапка с червена петолъчка. (Оживление) И казаха: руското врабченце дошло... (Смях в залата) Е-е, това ли трябва да обсъждаме тука! Макар че сигурно партийна телевизия има и т. н. Някои казват: съветско врабченце... За това няма да се изказвам. Дайте възможност на хората, които са дошли в тоя парламент, да работят и да свършат някаква работа.
#325 · speech
Времето Ви изтече вече. Това процедурно предложение вече сме го гласували. Друго процедурно предложение?
#326 · speech
от място
Поставете го на гласуване.
#327 · speech
Няма да го поставям на гласуване. (Шум и реплики) Няма да го поставя, гласувано е вече. Господин Димитров, Вие идвате, след като сме гласували. Не може всеки, който влезе, да повтаря наново... Господин Атанасов има думата.
#328 · speech
ПГДЛ
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа! Преди малко колегите от опозицията не ми дадоха възможност да изкажа докрай своето процедурно предложение. Тогава щях да ви предложа да удължим времето само до гласуването на чл. 8. Затова предлагам да се модифицира предложението на господин Венцеслав Димитров да прекратим заседанието след гласуването на чл. 8.
#329 · speech
Това е вече ново предложение. Моля да го гласувате. (Шум и реплики) Ново предложение за прекратяване на заседанието след гласуването на чл. 8. Моля, гласувайте! От общо гласували 128 народни представители, за - 126, против - няма, въздържали се - 2. Приема се това предложение. За процедурно предложение има думата господин Михайлов.
#330 · speech
СДС
Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Процедурното предложение, което правя, е свързано с това, че колегата Атанасов не беше прецизен в така нареченото допълване, на междупрочем опита да направи процедурно предложение, което Вие приехте като едва ли не нормално след изтичане на работното време... В този смисъл по-важно е не това, което той сега се опитва да добави. Като гласуваме чл. 8, ние фактически предопределяме до голяма степен нататък облика на целия закон. Това е истината. Когато ние сега гласуваме, че става дума за държавен орган, нещата нататък стават ясни. Затова аз мисля, че неговото процедурно предложение, което току-що гласувахме, не беше коректно и правя предложение за прегласуване, т. е. да не се приеме неговото процедурно предложение за прекратяване на дебатите, на разискванията след гласуването на чл. 8. Това е така, защото увеличаването на времето беше в нарушение на правилника. Отговорността си е Ваша и няма да минете с малко нарушение, т. е. гласуване само на чл. 8. Това според мене е недопустимо и правя процедурното предложение за прегласуване на направеното и току-що гласувано предложение на господин Атанасов. Тук се говори за съветски врабчета от господин Димитров. Истината е следната: след вятъра на промяната, който довя за съжаление правителството на БСП, сега следва катастрофа. И тази катастрофа трябва някак си да бъде скрита. Как да бъде скрита? - Трябва да бъде скрита от медиите. Странно е дали това въобще е възможно да се случи, но ето, че се прави такъв опит. И този законопроект на второ четене е потвърждение на този опит. Затова и говорим.
#331 · speech
Изтече времето. Не може да черпите права от своето неправомерно поведение. Когато не освобождавате трибуната, да лишавате всичките си колеги от право да вземат думата, след като сте нарушили правилника.
#332 · speech
от място
Не е вярно това.
#333 · speech
Това е безсрамие! Казвам го категорично. (Шум и реплики от СДС) Има думата госпожа Михайлова.
#334 · speech
СДС
Госпожо председател, дами и господа народни представители! Взимам думата, за да подкрепя предложението на Венцеслав Димитров за отлагане на заседанието и на дебатите по Законопроекта за радиото и телевизията, защото направеното току-що предложение отлагането да стане след гласуването на чл. 8 по същество обезсмисля дебата. Вие много добре съзнавате, че в него е заложен именно проблемът за това държавен или обществен да бъде този национален съвет. С неговото гласуване стават безпредметни дебатите оттам нататък, което всъщност е и спорът в тази зала. В един период, в който държавата ни действително се намира в криза, в който се взривява банковата система, министърът на вътрешните работи си подава оставката, има слух за подаване на оставката на финансовия министър, нека да не вкарваме държавата в още един скандал и то за националните ни медии.
#335 · speech
Благодаря Ви. Този въпрос вече беше гласуван. Господин Сашо Стоянов има други предложения. Предложението обществен или държавен вече беше гласувано.
#336 · speech
СДС
Госпожо председател, предложението, което се гласува и се отхвърли, разбира се, беше "държавен" да бъде заменен с "обществен". Аз предлагам думата "държавен" да отпадне и да остане "Националният съвет за радио и телевизия е специализиран орган".
#337 · speech
Това предложение е ново. Ще го поставя на гласуване. Моля да гласувате предложението да отпадне думата "държавен" в ал. 2. От общо гласували 196 народни представители, за - 76, против - 103, въздържали се - 17. Не се приема това предложение. Има думата Сашо Стоянов за още едно предложение.
#338 · speech
СДС
Имам още две предложения, госпожо председател. Ще ги кажа и двете. Първо, по ал. 1. Гласувахме предложението за отпадане на израза след запетаята "което гарантира спазването на закона". И то се отхвърли. Аз споделям мотивите за това предложение и предлагам след запетаята да съществува израз "който гарантира изпълнението на закона". И по ал. 2 предлагам думата "държавен" да бъде заменена с думата "независим", както е в текстовете на един от законопроектите.
#339 · speech
Ще поставя поотделно двете предложения на гласуване. Първото е за замяна на "спазването" с "изпълнението". Моля да гласувате в ал. 1 поправката, направена от господин Сашо Стоянов. От общо гласували 192 народни представители, за - 73, против - 92, въздържали се - 20. Не се приема предложението. Моля да гласувате поправката в ал. 2, която предложи господин Сашо Стоянов, на мястото на "държавен" да се запише "независим". От общо гласували 197 народни представители, за - 80, против - 93, въздържали се - 24. Не се приема предложението. Моля да гласувате чл. 8 със заглавието "Статут" и четирите алинеи, както беше предложено от името на комисията. От общо гласували 130 народни представители, за - 125, против - 4, въздържали се - 1. Член 8, озаглавен "Статут", е приет. Точно в 14,30 ч. започва заседанието на Комисията по бюджет и финанси, което ще се занимава със Законопроекта за данъка върху печалбата. А на 16 и 17 май Комисията по енергетика и енергийни ресурси организира семинар на тема "Европейско енергийно законодателство" с лектори проф. Баур и д-р Глезер от Института по европейско енергийно право, зала 238 на пл. "Батенберг" 1 от 15 ч. Канят се всички депутати. Има думата проф. Стоилов.
#340 · speech
ПГДЛ
Уважаема госпожо Михайлова, може да се задържите за секунда. Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Госпожа Михайлова, доколкото знам, минава за експерт в областта на обработка на общественото мнение. Тя показа, че владее тази дисциплина. Непростимо е от трибуната на Народното събрание измислени от вас неща да се тиражират под формата на "носят се слухове". Господин Костов и господин Соколов преди часове във фоайето на Народното събрание игриво обявиха, че министърът на финансите си дава оставката. Защо Вие използвате трибуната... (Неразбираема реплика на Емил Капудалиев от място) Това е отделен въпрос, господине с мустаците! (Шум в блока на опозицията) Вие нямате право от трибуната на парламента да тиражирате слухове, след като не сте проверили. (Реплики в блока на опозицията) Какво се цели, уважаеми колеги? Цели се допълнително нагнетяване на обстановката, дестабилизация, да накарат хората да отидат и с 250 лева да подменят левовете си за 1 долар. В името на какво се прави това? Какво ще платят хората, малко ви интересува.
#341 · speech
от място
Това Ваша прогноза ли е за днес? (Шум и реплики в блока на опозицията)
#342 · speech
Малко ви интересува. Да се дестабилизира страната, малко ви интересува. (Реплики в блока на опозицията) Затова не само Васил Михайлов е грешка на природата, вие сте измислица като политическа група! Измислица сте! (Шум в блока на опозицията)
#343 · speech
Звъни
Закривам заседанието. Закрито в 14,32.
#344 · speech
Председател
Благовест Сендов
#345 · speech
Заместник-Председател
Нора Ананиева
#346 · speech
Заместник-Председател
Атанас Железчев
#347 · speech
Секретари
Красимир Момчев Станимир Калчевски